Cumhuriyetimizin geleceği için eğitim olmazsa olmaz!

 ›  Haberler  › ↓ 

Cumhuriyetimizin geleceği için eğitim olmazsa olmaz!  Cumhuriyetimizin 92. yılı ve Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun…

Ulu Önderimiz ve Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere armağan ettiği, çok büyük mücadelelerle kazanılan Cumhuriyetimizi sahiplenmek, korumak ve yaşatmak hepimizin görevidir. Cumhuriyet rejimi, ülkemize insan haklarını, demokrasiyi, düşünce ve ifade özgürlüğünü, çağdaş eğitim sistemini getirmiş, modern ve bağımsız bir ülke olma yolunda rotamızı belirlemiştir. 

Darüşşafaka'nın da kurulduğu Tanzimat döneminde gerçekleştirilen eğitimde reform ve çağdaşlaşma hareketleri, Cumhuriyetimizin kurulmasıyla büyük bir hızla artmıştır. Laik, çağdaş ve bilimsel eğitimi yaygınlaştırmak, kız ve erkek çocuklar arasında eğitim alanında eşitlik sağlamak, daha fazla öğrencinin eğitime erişimini sağlamak ve dil devrimi çok önemli kazanımlardır. Eğitimin bu ülkenin refahı, kalkınması, demokrasisi, bireylerinin sağlık ve mutluluğu için “olmazsa olmaz” olduğu kabul edilmiştir.

Osmanlı döneminde idealist bir grup aydın tarafından kurulan Darüşşafakamız, Cumhuriyetin kazanımları sayesinde çağı yakalayarak bugünlere ulaşmıştır. Cemiyet olarak “eğitimde fırsat eşitliği” misyonunumuz doğrultusunda Cumhuriyetimizin koruyucusu olan bireyler yetiştiriyor, ülkemizin geleceği için ilk önce iyi insan yetiştiren nitelikli bir eğitimin önemini vurgulamaya devam ediyoruz.

Eğitimin geleceğimiz için hayati öneminden yola çıkarak haziran ayında başlattığımız kampanyamızda, “Bazı harcamalar olmasa da olur ama eğitim olmazsa olmaz” diyoruz. Herkesin ufak eylemlerle bir çocuğun hayatında değişim yaratabileceğini anlatmaya çalışıyoruz. “Ben bu ülke için ne yapabilirim?” diye düşünenlere, bu vatanı ve çocuklarını sevenlere, “Gelin hem bir çocuğun hem de ülkemizin geleceğinde fark yaratın” diyoruz. Cumhuriyetimizin geleceği için eğitim olmazsa olmaz! 

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, bu topraklar için canlarını feda eden bütün şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha şükranla ve minnetle anıyoruz.

Cumhuriyetimizin 92. yılını ve Cumhuriyet Bayramımızı, Darüşşafaka camiası olarak en içten duygularla kutluyoruz.

M. Talha Çamaş
Yönetim Kurulu Başkanı
Darüşşafaka Cemiyeti

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?