Cumhuriyetimizin 99. yılı kutlu olsun!

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Eğitim Kurumları, Cumhuriyetimizin 99. yılını, 28 Ekim Cuma günü, Darüşşafaka TİM Gösteri Merkezi’nde düzenlediği törenle kutladı.

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç,  Yönetim Kurulu Eski Başkanı ve Yüksek Danışma Kurulu Başkanı (YDK) M. Talha Çamaş, Yönetim Kurulu ve YDK Üyeleri, Cemiyet ve Darüşşafaka Eğitim Kurumları yöneticileri, öğrenciler, öğretmenler ve çalışanların katıldığı tören; Darüşşafaka öğrencilerinin çalışmalarının yer aldığı “Cumhuriyet” temalı resim sergisiyle başladı. Konukların büyük beğenisini kazanan serginin ardından Cumhuriyetimizin 99. Yılı coşkuyla kutlandı.

Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı: “Cumhuriyet adaletin, Cumhuriyet merhametin, Cumhuriyet özgürlüğün, hakkın ve hukukun ifadesiyse o sizsiniz çocuklar…”

Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı

Törenin açılış konuşmasını yapan Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı,

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 29 Ekim 1923 tarihinde ‘Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir.’ diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. Bu değeri nesiller boyu sürdürmek ve ileriye, hep ileriye taşımak hepimizin görevidir, bu topraklara olan borcumuzdur.” diyerek sözlerine başladı.

Ebru Arpacı, alkışlarla sürdürdüğü konuşmasında Darüşşafakalı öğrencilere şöyle seslendi: “Türkiye Cumhuriyeti’ne ve Ata’mızın en değerli emanetine sizler sahip çıkacaksınız. Sahip çıkacaksınız diyorum çünkü inanıyorum sizlere. Siz ki Darüşşafaka’nın 159 yıllık geçmişinin var oluşuşunun sırrısınız.  Cumhuriyet adaletin, Cumhuriyet merhametin, Cumhuriyet özgürlüğün, hakkın ve hukukun ifadesiyse o sizsiniz çocuklar… Siz Ülkemizi öyle bir konuma getireceksiniz ki dengeleri biz değiştireceğiz, başarılarımız konuşulacak dilden dile, sevgiyle, barışla, bilimle, çağdaşlıkla var olacağız dünyada ve hep var olacağız. Biliyorum, takip ediyorum sizi çocuklar; drone projeleriniz var ama savaş için değil, maden kazasında kimse ölmesin diye projeleriniz var, arı ekmeğinden iyileştirici ilaçlar yapmak için, hava kirliliğine çözüm için, Mars’ta bitki üretmek için, probiyotiklerle yara onarımı için, sürdürülebilirlik için, çevre için ve daha nice sayamadığım projeleriniz var. İşte siz bunun için Cumhuriyetsiniz çocuklar. Çalışın, hep çalışın. Yeniden doğuşlara, çağdaşlık yolunda yeniden yürüyüşlere siz liderlik edin. Şanlı tarihinizle hep övünün. Güçlü geleneğiniz sizi geleceğe taşısın hep. Geçmişle övünürken gelecek için hayaller kurun.”

Ebru Arpacı’nın konuşmasından sonra söz alan Ortaokul Öğrenci Meclis Başkanı Tuana Elif Kukku, “Her öğrencinin fikrinin ve görüşünün değer gördüğü böyle bir okulda okumaktan dolayı gurur duyuyoruz. Ve bunu layıkıyla taşıyacağımıza, her zaman her bir Daçkalının içinde olduğu ve hiçbir kardeşimizin kendisini yalnız hissetmediği bir yönetim anlayışı sergileyeceğimize söz veriyoruz.” dedi.

Ortaokul Öğrenci Meclis Başkanı Tuana Elif Kukku

Sözlerine, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Gençler, cesaretimizi takviye ve idame eden sizsiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık meziyetlerinin, vatan muhabbetinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız. Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.” diyerek başlayan Lise Öğrenci Meclis Başkanı Kutay Nas ise, “Cumhuriyetimizin ilan edilişinin 99. yılında Darüşşafakalılar olarak bu görevin parçası olmaktan gurur ve mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Cumhuriyet Slogan Yarışması’nda dereceye giren öğrencilere ödülleri, Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı tarafından takdim edildi. Yarışmada;

“Tuttuğumuz meşalenin ateşindeki her bir kordur Cumhuriyet.” sloganıyla Belinay Eğer birinci,
“Siyah yeşilden kırmızı beyaza giden yoldur, Cumhuriyet.” sloganıyla Elif Nur Başyurt ikinci,
“Şüheda kanlarıyla resmedilmiş sulhun tablosudur, Cumhuriyet.” sloganıyla İrem Gökçe Gök üçüncü oldu.

Tören; Darüşşafaka tiyatro yetenek atölyesi öğrencilerinin teatral performansları, halk oyunları ekibinin muhteşem dans gösterisi ve Orkestra Grubu’nun “Carnaval Turco” dinletisiyle renklenirken hep birlikte söylenen 10. Yıl Marşı ile son buldu.

 

 

 

 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?