Cumhuriyetimizin 87. Yılını coşkuyla kutladık

 ›  Haberler  › ↓ 

Cumhuriyetimizin 87.yıldönümü, Darüşşafaka TİM Show Center’da 28 Ekim 2010 Perşembe günü düzenlenen törenle kutlandı.Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel’in onur konuğu olarak katıldığı törene, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım ve yönetim kurulu üyeleri, Darüşşafaka Cemiyeti Yöneticileri, bağışçılar, veliler, öğrenciler ve Darüşşafaka dostları ile öğretmenlerden oluşan katılımcılarla beraber Cumhuriyetimizin 87.yılını coşkuyla kutladı.

Darüşşafaka Eğitim Kurumları öğretmenlerinin hazırladığı “Mustafa Kemal Atatürk ve Güneşin Askerleri” barkovizyon gösterisi Kurtuluş Savaşı ile başlayan mücadelenin, zaferin ve Cumhuriyetin ülkemize kazandırdıklarının farkına varmamızı sağladı.
Gösterinin ardından kürsüye çıkan onur konuğumuz Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel konuşmasında öğrencilere seslenerek “Cumhuriyetimizin 87. yılı nedeniyle düzenlediğiniz törene katılmaktan mutluluk duydum. Dünya devletleri için Cumhuriyet bir yönetim biçimidir ancak Türk ulusu için Cumhuriyet sadece bir yönetim biçimi değildir. Biz Türkler için Cumhuriyet aynı zamanda bir kurtuluş, kuruluş biçimidir. Bir İtalyan gazetesi on yıl önce yayınladığı makalede Atatürk son yüzyılın yenilmez lideridir diyor. Çünkü Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet hala yaşıyor, neden derseniz Cumhuriyet çağdaşlaşmayı demokrasiyi özgürlüğü sağlıyor. Bugün gelinen noktada geçlerin Cumhuriyete sahip çıkma konusunda çok ilgili olmadıklarını üzülerek görüyorum. Bu noktada en büyük iş eğitim kurumlarına düşüyor. Maalesef ülkemizdeki bazı eğitim kurumları bu görevi hakkıyla yerine getiremiyor. Darüşşafaka Lisesi’ni yetiştirdiği öğrencilerden dolayı kutluyorum ” diyerek öğrencilere Cumhuriyet tarihimizle ilgili bilgiler aktardı.
 

Çelikel’in konuşmasının ardından Ord. Prof. Dr. Hıfzı Veldet Velidedeoğlu’nun gözü ve diliyle anlatılan “Yüreği 1923’te Kaldı” çalışması Darüşşafaka Lisesi onuncu sınıf öğrencileri tarafından canlandırdı. Zaman zaman duygusal anların yaşandığı gösteri bugün ülkemizin ilerlediği yolun atalarımızın ve Atatürk’ün zorluklarla kazandıkları başarının önemini bir kez daha vurguladı.
 
Tüm katılımcıların ayakta okuduğu Onuncu Yıl marşıyla son bulan kutlama Cumhuriyet çocuklarının göğsünde gurur, Ata’ya minnet, zafere saygı duygularıyla ayrı bir tat bıraktı.
 
Cumhuriyetimizin 87. yılı tüm ulusumuza kutlu olsun.
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?