Nice nice 92 yıllara...

 ›  Haberler  › ↓ 

Cumhuriyetimizin 92. yılı, Darüşşafaka'da “Demokrasiyi Özümsemek” temasıyla kutlandı.

Cumhuriyetimizin 92. yılı, Darüşşafaka'da “Demokrasiyi Özümsemek” temasıyla kutlandı.

Darüşşafaka Lisesi Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Nevzat Kulaberoğlu’nun konuşmasıyla başlayan törende; Atatürk’ün, Türk Bağımsızlık Savaşı ile köle durumuna düşürülmek istenen milletimizi ayağa kaldırarak, milletin benliğini ve değerini anlaması yolunda büyük çaba sarf etmiş olduğu, yokluk içindeki milletin ekonomik, siyasî ve kültürel anlamda da savaşı kazanma zorunluluğunu ortaya koymuş olduğu vurgulandı. 

Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet’i ilan ederken amacının Türkiye’ye demokrasiyi getirmek ve özümsetmek olduğu anlatıldı.

Atatürk’ün aldığı kararlarda halkın ihtiyaçlarını göz önünde bulundurduğu vurgulanırken yurt gezileri dramatize edildi. Atatürk’ün yurt gezilerinde, halkla halk için bir şeyler yapma ve onunla bütünleşme arayışı içinde olduğu belirtildi. Onun, bu gezilerle Milli Mücadele’yi, yapacağı devrimleriyle sürdürebileceği ortamlar yaratmaya çalıştığı; bunun için milletin ayağına gidip onları dinlediği, karşılıklı fikir alışverişi içinde bulunduğu ve yapılması gerekli olan yenilikleri anlattığı belgelere dayanarak yansıtıldı. 

Atatürk’ün 85 yıl önce 1930’da yapmış olduğu bir konuşmada, sorunlara çare olarak bulduğu çözümün çok partili demokratik rejim olduğu ve çok partili demokrasiye sımsıkı sarılmamız gerektiği belirtildi.

Tören, öğrencilerin birlikte söylediği aşağıdaki cümlelerle sona erdi.

“Ey Anadolu'm, güzel yurdum! Sen, kederi kederimize, sevinci sevincimize, kaderi kaderimize benzeyen ölümsüz vatanımız...

Ağrı'da dik başlı, güneyde Fırat akışlı, Toroslarda sümbül kokuşlu, Antalya'da dört mevsim yazlı, Erzurum'da on bir ay yirmi dokuz gün kışlı güzel Türkiye'm... 

Yozgat'ta kömür gözlü, Isparta'da gül yüzlü Anadolu'm...Sen bin yıldır doğanımıza beşik, ölenimize mezar oldun. Bizler de beşikten mezara kadar sana sahip çıkacağız. 

Ey Cumhuriyetim! Günlerden bir gün... Uzak değil, dün gibi yakın… Ne Fatih'le İstanbul, Ne Süleyman'la Viyana önlerindeyiz... İstiklâl Savaşı'nın zor günlerindeyiz…

Bütün düşmanlarımız kıskıvrak yakalamış bizi. Sonra: Biri Dicle, biri Fırat, biri Sakarya... Anadolu’nun bağrında ayağa kalkmış üç kardeş ırmak. Aynı vatan, aynı bayrak.  

Bu savaşta üç nehrin bir düşmana akması dengeyi bozmuş.

İŞTE BU AKIŞIN ÖNDERİ ATATÜRK, MEYVESİ CUMHURİYET'TİR. 
BU AKIŞI BİLMEYENLER NE BİLSİN, BİLENLERE SELÂM OLSUN!”

CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN!

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?