Çocuklardan Darüşşafaka’ya destek

 ›  Haberler  › ↓ 
IMG_3121.JPG
Yaklaşık bir buçuk asırdır hayırseverlerin bağışlarıyla varlığını sürdüren Darüşşafaka Cemiyeti’nin tarihi misyona bir destek de yaşları 10 ile 13 arasında değişen yedi çocuktan geldi. Anaokulundan beri arkadaş olan Burak Onur (13), Elif Onur (11), Seher Soydan (11), Bahar Soydan (10), Eren Özbay (11), Zeynepnaz Parlar (11) ve Zeynep Artaman (11), harçlıklarının yanı sıra Darüşşafaka yararına düzenledikleri geceden elde ettikleri 2.260 lirayı Darüşşafaka Cemiyeti’ne bağışladı. Darüşşafaka’nın reklam filminden etkilenen ve Darüşşafakalı öğrencilere destek olmak için harekete geçen yedi arkadaş, öncelikle tatile gitmek için biriktirdikleri harçlıklarını bir araya getirir. Ardından da Darüşşafaka yararına bir “Bağış Gecesi” düzenleyen çocuklar, ailelerini ve yakın çevrelerini davet ettikleri gecede çizdikleri resimleri, çektikleri fotoğrafları, yaptıkları yemekleri açık artırmayla satar.

IMG_3113.JPGIMG_3111.JPG
Zeynep Artaman ve Zeynepnaz Parlar, teşekkür belgelerini Mesut Kızıl'ın elinden aldı.

Darüşşafaka’nın küçük bağışçıları, topladıkları parayı 20 Eylül’de anneleriyle birlikte Darüşşafaka Cemiyeti Genel Sekreter Yardımcısı Mesut Kızıl’a teslim etti.  Küçük bağışçılara isimlerine hazırlanmış teşekkür mektuplarını sunan Kızıl, “Darüşşafaka’da öğrencilerimizin tıpkı sizler gibi sosyal sorumluluk bilinciyle yetişmesine önem veriyoruz. Bu duyarlı davranışınızın bir başlangıç olduğunu, gelecekte de yine Darüşşafaka’nın yanında olacağınıza inanıyorum. Sizler, artık Darüşşafaka’nın birer fahri elçilerisiniz”  dedi.
 
IMG_3063.JPG
Bağışçı çocuklardan Zeynepnaz Parlar, süreci şöyle anlattı: “İlk başta harçlıklarımızı seyahat için biriktiriyorduk. Ancak ebeveynlerimiz biriktirdiğimiz o parayla bağış yapabileceğimizi söyledi. Bunun üzerine biz de nereye bağış yapmamız gerektiğini tartışmaya başladık. Bir arkadaşımızın annesi Darüşşafaka mezunu olduğu için hepimiz Darüşşafaka’yı biliyorduk. Reklam filmi de hepimizi etkilemişti. Böylelikle Darüşşafaka’da okuyan kardeşlerimize, arkadaşlarımıza yardım etmek istedik.”

1985 Darüşşafaka mezunu Gamze Artaman’ın kızı olan Zeynep Artaman, Darüşşafaka’ya bağış yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, “Çünkü başka çocuklara yardım etmek çok güzel bir duygu… Özellikle Darüşşafaka’ya bağış yapmayı istedim, çünkü annem Darüşşafaka mezunu… Birçok Darüşşafaka mezunu insan tanıdım ve hepsini çok seviyorum. Bu okul gerçekten çok güzel insanlar yetiştiriyor” diye duygularını dile getirdi.
 
IMG_3115.JPG
Herkesi Darüşşafaka’ya bağış yapmaya çağıran Elif Onur ise; “Darüşşafaka babasını veya annesini kaybetmiş çocuklara kolej seviyesinde eğitim veriyor. Bunu da yardımlarla yapıyor. Benim de eniştem Darüşşafakalı... O nedenle Darüşşafaka’yı yakından tanıyorum ama ilk kez bugün geldim. Bu etkinliğin içinde bulunduğum için çok mutluyum” dedi.

 IMG_3077.JPGIMG_3110.JPG
    Bahar Soydan                                                                     Eren Özbay

Düzenledikleri gece için özel davetiye hazırladıklarını ve tüm konuklara gönderdiklerini anlatan Bahar Soydan, “Darüşşafaka’ya bağış yaptığımız için çok mutluyum. Düzenlediğimiz ‘Bağış Gecesi’nde hep birlikte çalıştık. Hacivat ile Karagöz gölge oyunu, dans gösterisi yaptık. Gecede satacağımız her şeyi biz hazırladık” diye anlattı. Bağış Gecesi’nde yapılan müzayedeyi sunan Eren Özbay, “Bizim imkanlarımıza sahip olmayan arkadaşlarımız için bu geceyi düzenledik ve şu an çok mutluyum” derken, Seher Soydan; “Darüşşafaka hepimizin ortak kararıydı. Burayı görünce de kararımızın doğruluğundan emin oldum” diye konuştu. Bağış Gecesi’nde açık artırmaya katılanlardan paraları tahsil eden Burak Onur ise herkesi Darüşşafaka’ya destek olmaya çağırdı.
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?