Çocuklar Yıldızlara Ulaşacak!

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka’nın Procter and Gamble ile birlikte yürüttüğü “Hayalden Gerçeğe” projesi kapsamında çocukların ilk hayali gerçek oldu.  Türkiye’deki tüm okulların ziyaretine açık olacak “Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Planetaryumu” bugünü geleceğe yaklaştırıyor.

Türkiye’nin geleceği olan çocukların sanattan spora, bilimden kültüre farklı dallarda içlerindeki potansiyeli ortaya çıkarması için Darüşşafaka Cemiyeti ve P&G tarafından hayata geçirilen Hayalden Gerçeğe Projesi ilk meyvesini verdi. Darüşşafakalı öğrencilerin hayalleri doğrultusunda inşa edilen “Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Planetaryumu” 16 Nisan 2010 tarihinde P&G Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Karpat, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım, P&G yöneticileri ve çalışanları; Darüşşafaka yöneticileri, çalışanları ve öğrencilerinin katılımı ile açıldı.Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Planetaryumu’nun açılışında söz alan Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Nilgün Akalın “Bu planetaryum, Darüşşafaka öğrencileriyle birlikte, İstanbul’daki öğrencilerin yaşamında da eğitim yoluyla gelişmesini sağlayan; onlara, Darüşşafaka Marşı’nda söylendiği gibi ‘ilmin yolunda rehber olacak’tır. Üç yıl içinde İstanbul’daki 10 bin öğrencinin yararlanması planlanan planetaryum, çocukların yalnızca kendi gelecekleri ile ilgili değil, insanlığın geleceği ile de kurdukları hayallerin gerçeğe dönüşmesinin başlangıç noktasını oluşturacaktır. “ dedi. Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Nilgün Akalın'ın konuşma metniDarüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım “Öğrencilerimiz tüm çocuklarla paylaşacakları bir hayal kurdular ve hayal gerçek oldu. Ülkemizin astronomi alanındaki öncü isimleriyle derin bağları olan Darüşşafaka’da bir planetaryum kurulması bizim açımızdan çok özel anlam taşıyor. Kandilli Rasathanesi’nin kurucusu Fatin Gökmen de seneler önce bu kurumda öğretmenlik yaparak Türkiye’nin aydınlık yarınlarının yetişmesi için çabalamıştı. Planetaryum, P&G’nin değerli katkılarıyla Darüşşafakalı çocuklarla beraber aslında tüm Türk çocuklarına kazandırıldı. Yapılacak çalışmalarla bu imkanın binlerce öğrenciye ulaşmasını hedefliyoruz” ifadelerine yer verdi. Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım'ın konuşma metni

P&G Türkiye Dış İlişkiler Direktörü Hayrünnisa Aligil söz alarak, P&G’nin tüm dünyada tüketicilerinin hayatlarını kolaylaştırmak için çalışmalar yaptığını belirtti. P&G global yardım platformu Yaşa, Öğren ve Başar ile eğitim konusunda önemli çalışmalar yaptıklarını dile getiren Aligil, planetaryumun öğrencilerin ufuklarını açmasında küçük bir katkı olacağını söyledi.

P&G Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Karpat açılışta yaptığı konuşmada “Hayalden Gerçeğe, P&G global yardım platformu Yaşa, Öğren ve Başar’ın Türkiye’deki ana projesi olarak başladı. Geleceğin liderlerini yetiştirebilmek ve çocukların hayallerine ortak olmak için çıktığımız yol uzun. Projenin her durağında amacımız çocukların yaşamında anlamlı bir değişim yaratmak olacak. Bugün açtığımız Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Planetaryumu, bunun örneklerinden biri. İnanıyoruz ki çocuklarımız burada gökyüzünü keşfederken çok daha geniş bir hayal dünyasının da kapısını aralayacak. Bu planetaryumda çalışmalarına başlayacak arkadaşlarımız belki gelecekte uzaya giden bilim adamları olacak. Bu bizim için en değerli yatırımlardan biri” dedi.  

Darüşşafaka Eğitim Kurumları Astronomi Kulübü üyesi ve 7. Sınıf öğrencisi Muradiye Kaya gökyüzü ile ilgili dikkat çekici bilgileri konuklarla paylaştı. Ardından konuklar Planeteryumda ilk seyirciler olarak Karadelik isimli filmi seyretti.
Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın Maslak tesislerinde kurulan sabit kubbeli planetaryumu; çocukları bilim ve gökyüzü ile yakınlaştırmak ve bilgilendirmek üzere tasarlandı. 14 inçlik küresel aynası ile sönük gök cisimlerini de görebilen Meade LX 200 GPS-AGF teleskop, Amerika’dan özel olarak getirtildi. 140 bin gök cismine ait bilgileri içeren teleskop, kendi otomatik olarak bu cisimlere yönlenebilir. 36 kişilik izleme kapasitesine sahip planetaryumun 7 metre çapındaki sabit kubbesinde çocuklar, gökyüzünün gizemli dünyasını keşfedecekler. Planetaryum yıl içindeki önemli gök olayları sırasında, diğer okullardan öğrencileri de ağırlayacak etkinliklere ev sahipliği yapacak.
 
Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Planetaryumu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ndan itibaren her gün 10:00-16:00 arasında öğrencilerin ziyaretine ücretsiz olarak açık olacak.
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?