Cihat Aşkın ve Tuluğ Tırpan, Nazıma Antel anısına Darüşşafaka yararına sahnedeydi

 ›  Haberler  › ↓ 

​Darüşşafaka Eğitim Kurumları’na kız öğrencilerin kabul edilmesinin 40. yılı nedeniyle hazırlanan “Darüşşafakalı Kızlar 40. Yıl” kampanyasına destek için 25 Mayıs 2011 tarihinde Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda sahne alan dünyaca ünlü keman virtüözü Cihat Aşkın ile piyanist Tuluğ Tırpan, müzikseverlere unutulmaz bir gece yaşattı.

Darüşşafaka’nın ilk kadın müdiresi ve kız öğrencilerin okula alınmasının mimarlarından Nazıma Antel’in anısına ithaf edilen konserde ilk mezun kız öğrenciler de öğretmenlerini yalnız bırakmadı.

Zekeriya Yıldırım: "Darüşşafaka Klasik Batı Müziği Konserleri dizisine yeniden hayat veriyoruz"

Konserin açılışında konuşan Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım, “1970’li yıllarda değerli Başkanımız ve Ağabeyimiz Fettah Aytaç’ın Fatih’teki okulumuzun salonlarında başlattığı ‘Darüşşafaka Klasik Batı Müziği Konserleri’ dizisine Cemiyetimize bağışlanmış bu çatı altında yeniden başlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Gülsin Onay ile startını verdiğimiz ve bu gece ikincisini gerçekleştireceğimiz klasik müzik konserlerimizle eski bir geleneğimize yeniden hayat veriyoruz” dedi.

Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu sene Darüşşafaka için özel bir yıl… Kız çocuklarının okulumuza kabulünün 40. yılı…  Ne yazık ki günümüzde hâlâ kız çocuklarının okula gönderilmesi kampanyalar düzenleniyor.  Darüşşafaka ise 1971’de kapılarını kızlara da açtı.  Bu tarihi adımın mimarlarından biri Nazıma Antel’di.  Benim de ilk senesinde dahil olduğum İngilizce eğitime geçişimizin de Başkanımız Fettah Aytaç’la birlikte onun eseridir. İşte bugün burada idealist bir eğitimciyi anıyoruz.

Hiçbir ücret almadan Darüşşafaka yararına sahne alan Cihat Aşkın ile Tuluğ Tırpan’a teşekkür eden Yıldırım, sözlerini şöyle noktaladı: “Bu konserden elde edilecek tüm gelir, gelecek sene aramıza katılacak 10 kız öğrencinin 10 yıllık eğitim gideri için kullanılacak. Bir başka deyişle yeni Nazıma Antel’leri yeşertecek!Müzikseverlerin ayakta alkışladığı sanatçılara Darüşşafakalı öğrenciler, kendi eserleri olan birer tablo armağan etti.

Müzikseverlerin yoğun ilgi gösterdiği konserden elde edilen tüm gelir, 2011-2012 eğitim yılında Darüşşafaka’ya başlayacak 10 kız öğrencinin 10 yıllık eğitim giderinin karşılanması için başlatılan “10 Kız 10 Yıl” projesine aktarıldı.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?