Çanakkale Zaferi’nin Yıl Dönümü, Darüşşafaka’da Kutlandı

 ›  Haberler  › ↓ 

Çanakkale şehitleri, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, Çanakkale Zaferi’nin 109. yılında Darüşşafaka Eğitim Kurumlarında unutulmadı.

Darüşşafaka Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü töreni, 18 Mart’ta, Darüşşafaka TİM   Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Sunuculuğunu Darüşşafaka Lisesi öğrencilerinden Hilal Maltaş ve Toprak Yılmaz’ın yaptığı törene Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekilleri Zeynep Necipoğlu, Mustafa Uğur Demirci, Yönetim Kurulu üyeleri Büyükelçi P. Nesrin Bayazıt, Vedat Bayrak ve Eşref Biryıldız, Darüşşafaka Kültürü ve Tarihi Komisyonu Üyesi Beşir Özmen, Yönetim Kurulu Eski Başkanı Zekeriya Yıldırım, Darüşşafaka rezidans sakinleri, Okul müdürleri, öğretmenler ve bağışçılar katıldı. Tören, İstiklal Marşı ve saygı duruşuyla başladı.

Çanakkale vatandır. Bedeli ödenmiş özgürlüktür vatan. Özgürce nefes almaktır. Evimizdir vatan…”

Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ebru Arpacı, yaptığı tören konuşmasında “Çanakkale öyle bir destandır ki üzerinden yüzyıllar geçse de hâlâ kalplerimizi titretir. Öyle bir savaştır ki, Gazi Mustafa Kemal, savaş bittikten sonra oğulları bu topraklarda kalan anaların yüreklerine su serpercesine, ‘Bu memleketin topraklarında kanlarını döken kahramanlar! Burada, dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükûn içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle yan yana koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve rahat uyuyacaklardır. Onlar bu topraklarda canlarını verdikten sonra, artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.’ diyerek savaşın insanlık adına verilebilecek en güzel barış mesajını veren bilgeliği ortaya koymuştur.” dedi ve öğrencilere şöyle seslendi:

“Anafartalar’daki gibi Türkiye’ye hücum da etseler, Arıburnu gibi direniriz. Conkbayırı’ndaki gibi kalbimizden şarapnelle de vurulsak, Namazgah Tabyası gibi topla da dövülsek, Çimenlik Kalesi gibi dik, Kilitbahir Kalesi gibi sağlam dururuz. 57. Alay gibi gerektiğinde son neferimize, son nefesimize kadar mücadele ederiz. Yürüdüğü yolda iz bırakmayan, o yoldan geçmiş sayılmaz. Şehitlerimiz de Çanakkale’de büyük izler bıraktılar. Bizler ilhamı onlardan alarak izler bırakıyoruz, bilimde, sanatta, sporda… Ve diyoruz ki; ülkemizde ve dünyada barışı yücelteceğiz. Kardeş olacağız. İnatla ama umutla barışın hâkim olduğu bir dünya hayalimizi sürdüreceğiz.”

Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı şanlı zaferin töreninde, Darüşşafaka Orkestra Grubu’nun seslendirdiği “Çanakkale İçinde”, “Hey 15’li”, “Efem” ve “Çanakkale Toz ile Duman” adlı eserler, dinleyenleri büyük mücadelenin yaşandığı günlere götürdü. 

“Çanakkale’de Kadınlar” ve “Centilmenler Savaşı” adlı teatral performansların ve “Atatürk Çanakkale’de” adlı videonun büyük beğeni topladığı tören, şehitlere ve Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e minnet duygularıyla sona erdi.

 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?