Çanakkale Zaferi’nin 108. yıl dönümü Darüşşafaka’da kutlandı

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Eğitim Kurumları; Çanakkale Zaferi’nin, 108. yılında Çanakkale şehitlerini, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını unutmadı.

Darüşşafaka Lisesi 11. Sınıf öğrencileri tarafından hazırlanan Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü töreni 17 Mart’ta, Darüşşafaka TİM Fettah Aytaç Salonu’nda gerçekleştirildi. 

Sunuculuğunu Darüşşafaka Lisesi öğrencilerinden Ebrar Melek Kocabey ve Hikmet Ağca’nın yaptığı tören, İstiklal Marşı ve saygı duruşuyla başladı.

Darüşşafaka Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Engin Karakoç’un açılış konuşmasını yaptığı törende 11F Şubesi öğrencileri teatral şiiir performanslarını sergilediler.  10 dakikalık Çanakkale Belgeseli’nin gösterildiği törende lise öğrencilerinin sergiledikleri “Atatürk ile Anzak Annesi” adlı performansta, Ulu Önderimizin tarihe not düşen şu sözleri yer aldı:  “Uzak memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar; burada dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükûn içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar; göz yaşlarınızı dindiriniz, evlatlarınız bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. Bu toprakta canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.”

Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasına zemin hazırlayan ve aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin de temellerinin atıldığı şanlı zaferin töreninde, Darüşşafaka Orkestra Grubu’nun seslendirdiği “Çökertme” ve “Çanakkale Türküsü” adlı eserler, dinleyenleri büyük mücadelenin yaşandığı günlere götürdü. 

Darüşşafaka Ortaokulu ve Lise öğrencilerinin güne özel olarak hazırladıkları videonun da gösterildiği tören;  ülkemizin, asrın felaketi olarak nitelendirilen depremlerin yaralarını, birlik ve beraberlik ruhuyla en kısa zamanda sarması dileğiyle sona erdi.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?