Çağdaş Torbacıoğlu'nun objektifinden Darüşşafaka'da hayat

 ›  Haberler  › ↓ 
cagdas_torbacioglu_kapak.jpg

Darüşşafaka Lisesi  2012 yılı mezunu ve Abant İzzet Baysal Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisi Çağdaş Torbacıoğlu, objektifinden yansıyan ve Darüşşafaka'daki hayatı anlatan fotoğraf karelerinin yer aldığı "Se Fossi Fuoco -Ateş Olsam" isimli fotoğraf kitabını, 3. Arbella Fotoğraf Yarışması ve Ödüllü Fotoğraflar Sergisi'nde fotoğrafseverlerle buluşturdu.
 
cagdas_torbaci6.jpg
 
İstanbul Anadolu Yakası Fotoğraf Sanatı Derneği'nde (Anafod), 27 Eylül Cumartesi günü gerçekleştirilen sergide Çağdaş Torbacıoğlu, saat 16.00 -20.00 arasında kitabını imzaladı.
 

cagdas_torbaci2.jpg

Darüşşafaka'daki hayattan kesitleri içeren fotoğraflardan oluşan ve annesine hitap ettiği "Se Fossi Fuoco -Ateş Olsam"ın önsözüne Darüşşafaka mezunu Ahmet Rasim'in "Bilmeyerek girdiğim bu yeşil kapıdan bilerek çıktım" cümlesiyle başlayan Torbacıoğlu şu görüşleri dile getiriyor: "Ahmet Rasim'e ait olan bu sözler her Daçkalı için geçerlidir. Daçka; okul hayatımın ilk yıllarında zamanın geçmek bilmediği daha sonraları ise zamanın hızına yetişemediğim yer. Deli dolu geçen 10 yıl. Okuldaki ilk zamanlar herkes için zordur, tanımadığın insanlar ve belki de ilk defa aileden bu kadar uzak olmak. Çok farklı hayatların buluşma noktasıdır Darüşşafaka..."

cagdastorbacioglu9.jpg

Fotoğraf sanatıyla Darüşşafaka'da tanıştığını belirten Torbacıoğlu, "İnsanlar, içinde bulundukları ortamı en iyi biçimde ifade ederler. Ben de bu fotoğraflarla 10 yıl boyunca içinde bulunduğum ortamı anlatmaya çalıştım. Daçka'nın herkes için farklı bir anlamı var, ben de bu karelerle kendi farkındalığımı anlatmaya çabaladım, sonuçta bu kitap meydana geldi. Bu projeyle buradaki yaşamı bilenlerin anılarını tekrardan canlandırmaya çalıştım, ayrıca bilgi sahibi olmayan insanların bu yaşamın belki de daha duymadıkları ve görmedikleri kadar samimi ve doğal olduğunu fark etmelerini istedim. Okul, 150 yıllık geçmişi içinde fiziki anlamda bazı değişikliklere uğramıştır ve uğramaya da devam edecektir ama şunun çok iyi farkına vardım ki duygular, anılar ve alınan tat hep aynı kalmakta... Galiba insanları çeken de bu kuvvetli bağ" diyor.

cagdas_torbaci18.jpg

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?