Büyük Erzincan depreminin üzerinden 84 yıl geçti

 ›  Haberler  › ↓ 

                                                                                                                   “Uyanıp kaçamadılar, / kuş olup uçamadılar…”
                                                                                                                                                           Nazım Hikmet Ran

Tarih boyunca Anadolu’da yaşanmış en büyük depremlerden biri olan 27 Aralık 1939 Erzincan depremi, üzerinden 84 yıl geçmesine rağmen unutulmadı.

Erzincan merkez olmak üzere geniş bir alanda etkili olan deprem, beraberinde pek çok yıkım ve kayıp getirmişti. En çok yıkımın ve kaybın Erzincan’da yaşandığı depremden hemen sonra Anadolu’ya yurttan ve dünyanın birçok ülkesinden çeşitli yardımlar yapılmış, depremin acısı dindirilmeye çalışılmıştı.

Türkiye İş Bankası ve Darüşşafaka’nın yolu da yaraları sarmak vesileyle kesişmiş ve deprem felaketine uğrayan ailelerden Darüşşafaka’nın öğrenci kabul koşullarına uygun 83 çocuk, Türkiye İş Bankası’nın desteğiyle okula kabul edilmişti. Bu iş birliği neticesinde Türkiye İş Bankası, 'Erzincan Yetimleri'nin tüm masraflarını üstlendi ve onlara yeni bir geleceğin kapılarını açtı. Bu anlamlı iş birliğinin 84. yıl dönümünde Erzincan depreminde hayatını kaybedenleri bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz.

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç, felaketin 84. yıl dönümü için düşüncelerini şu şekilde dile getirdi: “Yeryüzünün gördüğü en büyük felaketlerden biri olarak nitelendirilen bu depremde Anadolu’nun yüce gönüllü insanları kenetlenerek eşi görülmemiş bir iyilik destanı   yazdılar.  Depremde babasını kaybetmiş 83 ‘Erzincan Yetimi’ de, İş Bankası’nın bağışı ve taahhüdüyle ‘Şefkat Yuvası’ Darüşşafaka’ya yerleştirilmiştir. Şubat ayında yaşadığımız depremlerin ardından da yine İş Bankası ile büyük bir iş birliğine imza atarak depremde anne ve baba kaybı yaşayan evlatlarımıza kapılarımızı açtık.  Bu anlamlı iş birliklerini asla unutmayacağız. Bu vesileyle depremde kaybettiğimiz tüm vatandaşlarımızı, hayatını kaybetmiş tüm Erzincan yetimlerini, o yetimlerin hayatına dokunan tüm İş Bankası ve Darüşşafaka yetkililerini saygıyla anıyorum.”

Depremden etkilenen 83 öğrencinin, giderleri Türkiye İş Bankası tarafından karşılanarak, Darüşşafaka'da eğitim görmesine dair Darüşşafaka Kültürü ve Tarihi Komisyonu Üyesi Beşir Özmen’in “Tarihimizde Bu Ay” köşesindeki Aralık ayına ait 10 numaralı yazıyı okumak için tıklayınız.

 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?