14. Buluş Şenliği’nde Darüşşafakalı öğrencilere ödül

 ›  Haberler  › ↓ 

"The King" bir ödül daha kazandı

Darüşşafakalı öğrenciler, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde düzenlenen 14. Buluş Şenliği’nde ödülü kucakladı. 

ABD’de NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) tarafından düzenlenen “Invention Challenge” adlı yarışma esas alınarak yapılan Buluş Şenliği’nde, ülkemizin dört bir yanından lise ve ortaokul öğrencileri ile hobiciler buluşlarını yarıştırdı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Santralistanbul Kampüsü’nde 2 Aralık’ta düzenlenen yarışmayla gençlerin bilim ve teknoloji alanlarında girişimcilik potansiyellerinin ortaya çıkarılması hedefleniyor. Bu yılki teması “TOP ÇATIDA” olan yarışmada tüm katılımcı mucitler yaptıkları düzeneklerle, 6 metre uzaktaki bir kovanın içine bir dakikada en fazla sayıda plastik topu sokmaya çalıştı. Yarışma ve derecelendirme, okullar ve hobiciler olmak üzere iki kategoride yapıldı ve dereceye girenlere birer kupa, ayrıca “en küçük”, “en hafif”, “en sıra dışı”, “en artistik” ve “en yaratıcı” tasarımlara da birer plaket verildi. 

Darüşşafaka Lisesi adına yarışmaya katılan Darüşşafaka Robot Takımı “Sultans of Türkiye” öğrencileri, “The King” adlı robotlarıyla “En Küçük Tasarım” ödülüne layık görüldü. Daçkalı öğrenciler Metin Mert Bilim, Toprak Bilici, Sinem Keleş ve Dudunur Özdamar, danışman öğretmenleri Selim Çile rehberliğinde yarıştı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi tarafından bu yıl 14. kez düzenlenen Buluş Şenliği, NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) mühendislerinin 1998’den beri ABD’de her yıl kendi aralarında düzenlediği ve Güney Kaliforniya’daki okulların katılımına da açık olan “Invention Challenge” adlı yarışma esas alınarak, aynı format ve içerikte düzenleniyor. Bu eğlenceli bilim yarışması, ABD dışında sadece Türkiye’de yapılıyor. 

Darüşşafaka Robot Takımı “Sultans of Türkiye” öğrencileri, “The King” adlı robotlarıyla 2017’nin ilkbaharında ABD’de katıldıkları San Francisco Bölgesel FRC Robot Turnuvası’nda en prestijli ödül olan “Chairman’s Award” ödülünü, Houston’da düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda ise “Takım Ruhu” ödülünü kazanmıştı. İlgili haberlerimizi okumak için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz!

https://www.darussafaka.org/haberler/2017/frc-houston

https://www.darussafaka.org/haberler/2017/robotun-sultanlari

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?