Britanya Türk Kadınlar Derneği’nin (BTKD) 7’nci Kuruluş Balosunda Nükhet Duru Darüşşafaka için Söyledi

 ›  Haberler  › ↓ 

BTKD’nın bu yılki galası 27 Şubat’ta Londra Radisson SAS Portman Oteli’nde yapıldı. BTKD Yönetim Kurulu Üyesi Maviş Dengiz Fuchs (DŞ’79) ile Türkiye’den Davut Ökütçü’nün (DŞ’65) de aralarında olduğu Britanya Türk Kadınları Derneği gala yemeğinin bu yılki konuk sanatçısı Nükhet Duru idi.Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Yiğit Alpogan ve eşi Bernev Alpogan’ın onur konukları olarak katıldıkları baloda Başkonsolos Bahadır Kaleli ve eşi, Büyükelçilik Siyasi Müsteşarı Serra Kaleli, İşçi Partisi Enfield Milletvekili Joan Ryan, İngiltere Türk Dernekleri Federasyonu Başkanı Şener Sağlam ile çok sayıda sivil toplum örgütünün yöneticisi ve Türkiye’den Darüşşafaka’yı temsilen gelenler de hazır bulundu.

BTKD’nın 7. kuruluş balosunda konuşan Dernek Başkanı Hülya Koçu ve derneğin Onursal Başkanı Sefire Bernev Alpogan toplanacak yardımın bir kısmının Türkiye’nin en eski eğitim kurumlarından Darüşşafaka’nın hesabına gideceğini hatırlatarak katılanlara ve emek verenlere teşekkür ettiler.

İşçi Partili Milletvekili Joan Ryan ise BTKD’yi yaptığı etkin yardım faaliyetleri için kutladı. Balo için İstanbul’dan Londra’ya gelen Darüşşafaka temsilcisi Davut Ökütçü de 146 yıllık geçmişi bulunan Darüşşafaka’nın, “toplumdan aldıklarını topluma geri vermesini bilenlerin” katkıları ile binlerce çocuğu okuttuğunu, gecede emeği geçen Maviş Fucsh’un da Darüşşafaka 1979 mezunu olduğunu belirterek, BTKD Başkanı Koçu’ya Darüşşafaka Cemiyeti adına kristal şükran plaketini verdi.

Radisson SAS Oteli’nde yapılan baloya Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu üyeleri Muhittin Uzal (DŞ’76), Nazlı Ardak (DŞ’79) yanı sıra Türkiye’den gelen Oğuz Altay (DŞ’78) ve Davut Ökütçü (DŞ’65) katıldı. Londra’da yerleşik Darüşşafakalılar Orhan Koçoğlu (DŞ’62), İzzet Edige (DŞ’73), Belma Quereshi (DŞ’79), Ahmet Bünyan Oğuz (DŞ’88), Damla Kiremitçi (DŞ’98), diğer Darüşşafakalılar ve eşleri, yakınları ile 20-25 kişilik bir grup oluştu.

Gecede konser veren Nükhet Duru, sahnede sevilen şarkılarından örnekler sundu. Sahnede iki saati aşkın süre ile konser veren sanatçı birbirinden güzel şarkıları ile büyük alkış topladı. Sanatçı son albümünün kapağındaki fotoğrafında giydiği lacivert simli giysisini de çocuklar yararına açık artırmaya bağışladı.Darüşşafaka Cemiyeti’ni temsilen gecede bir konuşma yapan Davut Ökütçü Britanya Türk Kadınlar Derneği’nin (BTKD) Başkanı Hülya Koçu’ya teşekkür ederek Cemiyet’in şükran plaketini sundu. Baloya İşçi Partili milletvekili Joan Ryan ile Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Yiğit Alpogan da katıldı.
  
 
 
 
Gecede Davut Ökütçü’nün yaptığı konuşmayı aşağıda yayımlıyoruz.
  
27. Şubat. 2009, Londra
 
Sayın Büyükelçi,
Sayın Başkonsolos,
BTKD’nin değerli başkan ve yönetim kurulu üyeleri
Saygıdeğer konuklar, hanımefendiler ve beyefendiler
  
 
Sizleri şahsım ve Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu adına saygı ile selamlıyorum.
 
Uzun bir konuşma yaparak star’ımız Nükhet Duru ile geçireceğiniz mükemmel bir akşamın önünde durmayacağım. Birkaç kısa cümle ile teşekkürlerimizi sunmak üzere söz aldım.
  
 
Değerli konuklar,
 
Şimdi sizlere, Darüşşafaka’nın bir yaşam yaratmadaki önemini çok kısa bir öykü (kendi öyküm) ile iletmek istiyorum. Bu öykünün kahramanı olan çocuğu düşünün...
  
 
Bundan 50-55 yıl öncesinde Türkiye’nin gerice bir yöresinde, Diyarbakır’ın en fakir mahallesinde, toprak damlı bir evde yaşıyor. 5 yaşında babasını yitirmiş, 6’sında Süryani bir ustanın ipek dokuyan el tezgâhlarına masuracı çırağı olarak verilmiş. İzbe, karanlık bir bodrumda küçücük parmakları arasında tuttuğu ipeği diğer eliyle çevirdiği çıkrığın ucundaki masuraya sarıyor. Parmakları arasından hızla akan ipeğin kestiği etinin acısını, nasır tuttukça eli, daha az hissediyor. 7’sinde mahalledeki eş dost sayesinde ilkokula başlıyor. Elektrik olmayan toprak damlı tek gözlü evdeki odada petrol lambasında ders çalışarak ilkokulu bitirdiğinde daha öteye gidecek şansı yok. Ya çıkrığın başına dönecek, ya da semt pazarında sırtına aldığı küfe ile hamallık yapacak. İşte o anda öğretmeninin ilgi ve desteği sayesinde Darüşşafaka ile tanışıyor.
  
 
Hayatı değişiyor.
  
 
Çatal, bıçakla, ayrı tabaktan yemek yemenin ayrıcalığı ile tanıştığı bu sıcak yuvada zaman zaman alay konusu olan ve güneydoğu ağzıyla konuştuğu Türkçesini bile düzeltemeden İngilizce, Fransızca öğreniyor. Aldığı mükemmel eğitim sonucu üniversitelerden burslar alıyor, yurtdışında master yapıyor. Türkiye’nin en büyük özel sektör kuruluşlarından birinde üst düzey yöneticiliğe kadar yükseliyor, en saygın sivil toplum kuruluşlarının yönetim kurulu başkanı oluyor...
  
 
Masuracılık, semt pazarı hamallığından üst düzey yöneticiliğe uzanan bu öykü (benim öyküm), kamu ya da özel kesimin en üst kademelerinde yer alan, ya da kendi işini kurup başarılı işadamları arasına katılan biz Darüşşafakalıların çoğunun ortak öyküsüdür.
  
 
İnsanlar toplumdan aldıklarıyla kendi hayatlarını kurarlar. Zamanı geldiğinde topluma verdikleriyle de başka başka yaşamların kurulmasına vesile olurlar. Dünyada milyonlarca çocuk yoksulluk içindedir. Bunlar arasında en zayıf olanları ise öksüz ve yetimlerdir. Hele öğrenim, sağlık ve eğitim fırsatından yoksun kalmaları onları ömür boyu geride kalmaya mahkûm eder. 
    
 
Darüşşafaka Cemiyeti toplumdan aldıklarını topluma geri vermeyi bilenlerin yaptığı katkılarla 146 yıldır ülkemizin yoksul ve babasız çocuklarına eğitimde fırsat eşitliği sağlıyor. Verdiği mükemmel eğitimle de her dönemde ülkemizin ihtiyacı olan kadrolara insan kaynağı olmuştur.
  
 
Kurtuluş savaşı sırasında o dönemin en hızlı iletişim aracı olan telgrafçıları yetiştirirken, genç Cumhuriyet döneminde Darüşşafaka’nın mezunları arasından üst düzeyde matematikçiler, mimar ve mühendisler, diplomatlar, işadamları, bilim ve sanat adamları yetişmiştir, yetişmeye devam ediyor.
  
 
Tüm bunlar ülkesinin geleceği için vermesini bilenler sayesinde olmuştur. BTKD’nin bu gecenin tüm gelirini Gazze Çocukları ve Darüşşafaka Eğitim Kurumlarına bağışlama kararı da böylesi bir anlayışın sonucudur. Darüşşafaka Cemiyeti ve Darüşşafaka çocukları adına kendilerine şükranlarımızı sunuyoruz.
  
 
Ve lütfen sizler de birer Darüşşafaka elçisi olun. Bir gün birilerinin ülkemizde eğitim için bir şeyler yapmak istediğini duyduğunuzda, Darüşşafaka’dan bahsedin.
  
 
Bu vesileyle BTKD Başkanı Sn. Hülya Koçu ve derneğin yönetim kurulu üyesi, bir Darüşşafaka mezunu olan Maviş Tengiz Fuchs’un şahsında tüm dernek üyelerine ve sizlere şükranlarımızı ifade eden kristal plaketimizi takdim etmek istiyorum.
  
 
Hepinizi bir kez daha saygı ile selamlıyor, güzel bir gece geçirmenizi diliyorum.

 

Tüm Haberlere Göz Atın