Bir Başarı ve Vefakarlık Öyküsü

 ›  Haberler  › ↓ 

​Darüşşafakalı Çetin Okçuoğlu’na (DŞ ‘61) 30 Mayıs 2009’da Darüşşafaka Cemiyeti tarafından Okul’a yaptığı karşılıksız yardımlardan dolayı bir şükran plaketi verilecek. Dönem arkadaşları tarafından okulun çalışkan öğrencilerinden biri olarak hatırlanan Okçuoğlu inşaat mühendisi olduktan sonra ABD’de iş kurdu. Kendisi Amerikan referanslarında kalburüstü bir mühendis olarak geçmektedir.

Okçuoğlu 80’li yılların başından 90’lara kadar her yıl başarılı bir Darüşşafakalı öğrencinin Drexel Üniversitesi’nde karşılıksız ve tam burslu olarak öğrenim görmesini sağladı. Bu burs Darüşşafaka çevresinde “Okçuoğlu Bursu” olarak bilinirdi. Bu bursla 10 yıl boyunca 9 öğrenci mühendislik eğitimi aldı. Çetin Okçuoğlu bursundan yararlanan ilk öğrenci 81’li Hasan Karataş, son öğrenci ise 89’lu Asaf Sofu’dur.

Çetin Okçuoğlu Bursu tam bir vefakârlık ve başarı öyküsüdür. Okçuoğlu, belki de her şeyini borçlu olduğu Okuluna karşı gönül borcunu, Darüşşafakalı öğrencilere ABD’de eğitim görme olanağı sağlayarak ödemiştir.

7 Şubat 1943’te doğan Çetin Okçuoğlu Darüşşafaka Lisesi ikinci sınıf öğrencisiyken AFS bursu ile Amerika’ya gitti ve liseyi orada tamamladı. Daha sonra Türkiye’ye dönerek ABD lise diplomasıyla o zamanlar üniversite olan Robert College’a girdi. Üniversiteyi bitirdikten sonra Kanada’ya gidip bir süre daha öğrenimine devam ettikten sonra çalışmaya başladı. O sırada eşi Judy ile tanışıp evlenip ABD’ye göç etti. Birkaç yıl çeşitli kuruluşlarda çalıştıktan sonra 1970’lerin başında New Jersey’de Geotech adında bir mühendislik şirketi kurdu. Hâlâ daha yaşamakta olan bu şirkette şimdi 10 kişi çalışıyor. 1970 ve 80’lerde bu sayı 30 civarındaydı. Okçuoğlu’nun ve kurduğu şirketin uzmanlık alanı toprak niteliklerine bina tasarımının ve denetlenmesinin yapılmasıdır.

Arkadaşları tarafından cömert, samimi ama aynı zamanda çalışkan ve prensip sahibi bir insan olarak değerlendirilmekte olan Okçuoğlu, ABD’deki şirketinde çalışmak üzere birçok Türk mühendisini işe almış, onların çalışma izni almasında yardımcı olmuştur. Golf ve briç oynamaya düşkün olan Okçuoğlu, Bill Gates ile de briç oynamıştır.


                       Sağdan sola: ülkü Ülgür, Çetin Okçuoğlu, Davut Ökütçü, Mehmet Erişkin

ABD’de kurduğu “Okçuoğlu Scholarship Foundation” vasıtasıyla Darüşşafaka’nın son sınıfında okuyan başarılı dokuz öğrenciyi karşılıksız olarak Drexel Üniversitesi’nde okutmuştur.

Okçuoğlu Bursu ile Drexel Üniversitesi’nde öğrenim gören Darüşşafakalılar şunlardır:
Hasan Karataş (DŞ ‘81), Bülent Özdoğan (DŞ ‘82), Arif Oğuz (DŞ ‘83), Atilla Kılıçarslan (DŞ ‘84), Kutluk Uslu (DŞ ‘85), Sertaç Çakım (DŞ ‘86), Ayhan Ulusoy (DŞ ‘87), Akif Arsoy (DŞ ‘88) ve Asaf Sofu (DŞ ‘89).

“Maddi durumum elverseydi Okçuoğlu Bursu’nu ömrümün sonuna kadar sürdürürdüm,” diyen ve kendisine her zaman minnettar olduğumuz Çetin Okçuoğlu’na Cemiyet tarafından hazırlanan şükran plaketini Darüşşafaka Cemiyeti Başkan Vekili Davut Ökütçü (DŞ ‘65) 30 Mayıs’ta ABD’de yapılacak Daçka USA toplantısında sunacak.

Bizler de Darüşşafaka ailesi olarak Çetin Okçuoğlu’na teşekkürlerimizi sunar, hayatı boyunca nice başarılar dileriz.


                                                             Darüşşafakalılar Toplu Halde

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?