Bilge Köyü’nden Beş Çocuk Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda Okuyacak

 ›  Haberler  › ↓ 

Mardin’in Mazıdağı İlçesine bağlı Bilge Köyü’nde yaşanan hazin olayda anne ve babasını kaybeden beş çocuk eğitimlerini Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda sürdürecekler. Öğrenciler, 27 Ağustos 2009, Perşembe günü okula başlamak üzere İstanbul’a geldiler.

Mardin’in Mazıdağı İlçesine bağlı Bilge Köyü katliamında anne ve babasını kaybeden ilköğretim dördüncü sınıf öğrencisi üç kız, iki erkek toplam beş çocuk, 2009–2010 ders yılından itibaren Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda eğitimlerini sürdürecekler.


Darüşşafaka Cemiyeti Başkan Vekili Davut Ökütçü, Darüşşafaka Eğitim Kurumları Rehberlik Öğretmeni Ayşe Türkçe, İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdülhalim Kaçmaz ve Bilge Köyü muhtarı Abdurrahman Çelebi, Bilge Köylü Çocuklarla beraber.27 Ağustos 2009 Perşembe tarihinde Darüşşafaka Cemiyeti Başkan Vekili Davut Ökütçü ve Darüşşafaka Eğitim Kurumları Rehberlik Öğretmeni Ayşe Türkçe tarafından Mardin’deki köylerinden alınan çocuklara, İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdülhalim Kaçmaz ve Bilge Köyü muhtarı Abdurrahman Çelebi de eşlik ettiler.

Bu öğrencilere, Darüşşafaka Eğitim Kurumları Rehberlik Servisi tarafından dört günlük özel bir oryantasyon uygulandı. Öğrenciler daha sonra, Darüşşafaka Eğitim Kurumları giriş sınavına girerek eğitim hakkı kazanan 123 öğrenci ve beş  şehit çocuğu ile birlikte 30 Ağustos – 7 Eylül tarihleri arasında yapılacak olan oryantasyona katıldılar.

Darüşşafaka Eğitim Kurumları, babası hayatta olmayan, ailelerinin maddi olanaksızlıkları nedeniyle iyi eğitim fırsatı bulamayan öğrencilere, ilköğretim 4. sınıftan itibaren lise son sınıfa kadar tam burslu ve yatılı, İngilizce eğitim veriyor. Darüşşafaka’da öğrencilerin giyim, barınma, yemek, kitap, sağlık gibi ihtiyaçları Darüşşafaka Cemiyeti tarafından karşılanıyor. Darüşşafaka Eğitim Kurumları’ndan mezun olan öğrencilere,  Darüşşafaka Cemiyeti üniversite eğitimlerinde burs vermeyi sürdürüyor.

Tüm Haberlere Göz Atın