Avrupa Sınıfı Projesi'ne Öğrencimiz Beyza Kaya Seçildi

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka 9/D sınıfı öğrencilerinden Beyza Kaya, Almanya’da “Stiftsgymnasium Xanten” Lisesi tarafından düzenlenen “Avrupa Sınıfı Projesi” (Europaklasse) kapsamında 1 yıl Almanya'da burslu okumaya hak kazandı.

Almanya’da “Stiftsgymnasium Xanten” Lisesi tarafından 2009 yılından bu yana düzenlenen “Avrupa Sınıfı Projesi” kapsamında önümüzdeki yıl burslu olarak Almanya'da okumaya hak kazanan öğrenci, Darüşşafaka 9. sınıf öğrencisi Beyza Kaya oldu.

Beyza Kaya şimdiye kadar bu proje kapsamında kabul alan altıncı Darüşşafakalı öğrenci. Halen, geçen yıl programa kabul edilen Darüşşafaka 10. sınıf öğrencisi Bengisu Bağcı Almanya’da eğimine devam ediyor.

Bu yıl Türkiye’den sadece Darüşşafakalı Beyza Kaya’nın katılmaya hak kazandığı projede, Avrupa ülkelerinden sekiz öğrencinin Almanya’da bir yıl burslu olarak lise eğitimi görmesi sağlanıyor. Bir vakıf okulu olan Stiftsgymnasium Xanten'in bu projesinin masrafları, "Okulu Destekleme Derneği/ Förderverein" tarafından bağışlarla karşılanıyor.

Aday öğrencilerden kendilerini, ailelerini ve neden bu projede yer almak istediklerini anlatan İngilizce iki yazı yazmaları isteniyor. Öğrenciler aile bilgilerini, hobilerini, sağlık bilgilerini ve okul - ders bilgilerini içeren bir form gönderiyor. Bunun yanında öğretmenlerin referans mektupları da istenilen evraklar arasında. 

Proje kapsamında Kaya, 30 Ağustos 2017 – 13 Temmuz 2018 tarihleri arasında eğitimine Almanya’nın Xanten şehrindeki Stiftsgymnasium Xanten’da devam edecek. Dersleri İngilizce görecek olan Kaya, ikinci yabancı dil olarak da Almanca öğrenimine devam edecek. İki Alman ailenin yanında konaklayacak olan Kaya, birinci dönem bir ailenin, ikinci dönem de başka bir ailenin yanında kalacak. Bu aileler sınıf arkadaşlarının aileleri olacak. Kaya’nın tüm masrafları proje kapsamında karşılanacak.

Darüşşafaka’nın hayatını değiştirdiğini belirten Kaya, "Darüşşafaka’da okumasaydım Almanya’ya da gidebilir miydim, bilmiyorum." dedi. Başvuru sürecini, "Kendimi anlatan kompozisyon ve İngilizce sınav kâğıtlarımın kopyasıyla müracaatımızı yaptık. Bir ay sonra da programa kabul edildiğimin bilgisi geldi." şeklinde dile getiren Kaya, duygularını ise şu cümlelerle açıkladı: "Başvurumun kabul edileceğini hiç düşünmüyordum. Kabul edildiğimi öğrendiğimde nasıl mutlu olduğumu kelimelerle anlatmam mümkün değil. Hâlâ inanamıyorum. Daha önce hiç gitmediğim bir ülkede yaşama fikri beni çok heyecanlandırıyor." dedi.

"Bu program kapsamında Türkiye’den katılacak olan tek ben varım. Bu nedenle orada hem ülkemi hem de Darüşşafaka’yı en iyi şekilde temsil etmek için gayret edeceğim. Bu büyük bir sorumluluk ama üstesinden geleceğim." diye görüşlerini açıkladı.

Bizler de Darüşşafaka Cemiyeti olarak öğrencimizi tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.
 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?