BAYER Kent İçin Bilim Yarışması'nda Darüşşafaka'ya 2 Ödül

 ›  Haberler  › ↓ 

BAYER, lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri fen ve bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek ve çalışmalarını yönlendirerek bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla Türkiye genelinde SCIENCE FOR A BETTER LIFE - Kent için Bilim Yarışması düzenledi.

“Kent için Bilim” ana temasının altında adaylardan kent yaşamını kolaylaştıracak ve vatandaşların gündelik ihtiyaçlarına çözüm sunmak amacıyla yapılabilecek yenilikçi çalışmalar ortaya koydukları projeler oluşturmaları istendi. Projeler “özgünlük”, “bilimsel yöntem”, “ yararlılık”, “uygulanabilirlik”, “sunum” ve “sonuç” kriterlerine göre değerlendirildi.

Jüri değerlendirmeleri sonucunda finale kalan on projeden üçü, Darüşşafaka 11. sınıf öğrencilerine aitti. 

  1. Işığım yanıyor para ödemiyorum (Hazırlayan Öğrenciler: Ahmet Cüce, Kubilay Özaslan. Danışman Öğretmen: Dünya Yılmaz)
  2. Gençler uyansın işe gitsin, yaşlılar rahat etsin (Hazırlayan Öğrenciler: Ecem Sekban, Ahmet Cüce. Danışman Öğretmen: Dünya Yılmaz)
  3. Yolun elektriksel direncini kullanarak yol durumunu tespit etmek (Hazırlayan Öğrenciler: Özkan Serkek, Nuriye Varoğlu. Danışman Öğretmen: Metin Korkmaz)

14 Nisan 2015’te gerçekleştirilen jüri sunumları sonunda “Gençler uyansın işe gitsin, yaşlılar rahat etsin’ ’isimli proje ikincilik, “Yolun elektriksel direncini kullanarak yol durumunu tespit etmek’’ isimli proje üçüncülük ödülünü almaya hak kazandı.

Türkiye’nin aydınlık yüzünün temsilcileri olan gençleri, gelecekte bilim insanı olma yönünde yüreklendirerek Türkiye’de bilimin gelişimine katkı sağlamak; gençleri günlük hayatlarında merak ettikleri şeyleri sorabilen, sorgulayabilen, doğada olan olayları gözlemleyebilen ve anlamaya çalışan bireyler haline getirmek projenin temel amaçlarını oluşturuyor.

Aşağıdaki konu başlıklarına çözüm üreten Türkiye‘nin değişik bölgelerinden 400 proje değerlendirmeye alındı.

  • Engelliler için Bilim Projesi: Engellilerin hayatını kolaylaştıracak, kent hayatına katılımını sağlayacak bilim projeleri
  • Atık Yönetimi ve Geri Dönüşüm Projesi: Toplumda atık yönetimi ve geri dönüşüm bilincini artırmak veya bu alanda daha etkin sonuçlar elde edilmesi için yapılabilecek yenilikçi çalışmalar
  • Yaşlılar için Bilim Projesi: Yaşlıların hayatını kolaylaştıracak, kent hayatına katılımını sağlayacak bilim projeleri
  • Enerji Tasarrufu için Bilim Projesi: Tüketilen enerji kaynaklarının maliyetlerini azaltacak bilim projeleri
  • Ulaşım için Bilim Projesi: Şehir hayatının en önemli sorunlarından ulaşım için geliştirilecek bilim projeleri
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?