“Bankta İki Kişi” Oyunu Devlet Tiyatrolarında!

 ›  Haberler  › ↓ 

Maltepe Rezidans bağışçısı Belgi Paksoy’un Rusçadan çevirdiği “Bankta İki Kişi” isimli tiyatro oyunu, Ankara Devlet Tiyatrolarında sahneleniyor.

Aleksandr Gelman’ın yazdığı ve Darüşşafaka Maltepe Rezidans bağışçısı Belgi Paksoy’un Rusçadan çevirdiği tiyatro oyunu “Bankta İki Kişi”, E. Erdinç Doğan’ın yönetmenliğinde Ankara’daki tiyatroseverlerle buluşuyor.

 

Oyun takvimine buradan ulaşabilirsiniz.

2002 yılından itibaren İstanbul Devlet Tiyatrolarında dört yıl boyunca sahnelenen “Bankta İki Kişi”, 2002’de 25. Avni Dilligil “En İyi Erkek Oyuncu” (Zafer Ergin) ve “En iyi Çeviri” (Belgi Paksoy) ödüllerini aldı. Ayrıca sanatçı Fulya Bilginer'in Kadir Has Üniversitesinde yaptığı yüksek lisans çalışmasının konusu oldu. Oyun, 31 Ekim 2017’de yapılan gala gösteriminden sonra bir “Tiyatro P.A.S.” çalışması ürünü olarak 17 Kasım 2017 tarihinde Darüşşafaka Yakacık Rezidans'ta Rezidans üyeleriyle buluştu. 

Belgi Paksoy Hakkında

1938'de Ankara'da doğan Belgi Paksoy, DTCF İngiliz Filolojisi'ni bitirdikten sonra, Türkiye'de ilk kez açılan Tiyatro Enstitüsüne katıldı. Sonraki yıllarda, eşinin görevi nedeniyle çeşitli Avrupa ülkelerinde ve Sovyetler Birliğinde bulundu. 1979-1986 yılları arasında Rus Dili ve Edebiyatı üzerine çalıştı. Çağdaş Rus tiyatro yazarları, sanat yönetmenleri, rejisörler ve oyuncularla dostluk ve sanatsal ilişkiler kurdu. Çevirmenlik hayatına 1976 yılında Tahsin Saraç şiirlerini İngilizceye çevirerek başlayan Belgi Paksoy, sonraki yıllarda Rusçadan pek çok tiyatro oyununun çevirisini yaptı. "Beş Yol" adlı oyunun çevirisiyle 1986'da, "Bankta İki Kişi" adlı oyunun çevirisiyle 2002'de Avni Dilligil; 1988'de ise "Biz Aşağıda İmzası Olanlar" oyununun çevirisiyle Sanat Kurumu En İyi Çeviri ödülünü aldı. Çevirileri Devlet Tiyatroları ve özel tiyatrolarda oyunlaştırılan Paksoy'un, pek çok gazete ve dergide makaleleri, Rus tiyatro yazar ve yönetmenlerle söyleşileri yayınlandı. 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?