Bağışçımız Ayyüz Sabuncu’nun 20.05.2010 tarihli Habertürk gazetesinde yer alan açıklaması ile ilgili Darüşşafaka Cemiyeti’nin kamuoyu bilgilendirmesi

 ›  Haberler  › ↓ 
Bağışçılarımızdan Sayın Ayyüz Sabuncu’nun 20 Mayıs 2010 tarihli Haber Türk Gazetesinde yayınlanan haberde yer alan ifade ve iddiaları Cemiyetimizce üzüntüyle karşılanmıştır. Bu nedenle aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.

Darüşşafaka, Türkiye’de değerli bağışçılarının teveccühleriyle 150 yıla yakın bir süredir yaşayan bir eğitim ve hayırseverlik örneğidir.

Bir hayırsever sağlığında da bazı varlıklarını çocuklarımızın eğitimi için bağışlayabilir. Bu tür işlemler bağışçının yaşı gerektirirse bir sağlık heyet raporu ve her durumda noter huzurunda bir sözleşmeyle resmiyet kazanır. Bağış sözleşmeleri bir alış-veriş niteliği taşımaz. Bağışçılarına duyduğu şükran ve vefa borcunu yerine getirmek bir Darüşşafaka geleneğidir. Bağış sözleşmeleri ise çok sayıdaki bağışçımıza sağladığımız desteklere bir standart getiren referans metinlerdir.

Bağışçımız olmayı arzu eden Sayın Ayyüz Sabuncu ile ilk görüşme 2006 Mayıs ayında olmuştur. Bağışlamak istediği konutuna bir ekspertiz yapılmış, ancak kendisi işlemi ertelemiştir.

Sayın Sabuncu Haziran 2009’da tekrar bağış işlemini yapmak istediğini bildirmiştir. Kendisi evinde ziyaret edilerek bağış usulleri konusunda aydınlatılmıştır. Sayın Sabuncu şimdilik evinde yaşamak istediğini, bu süre içinde sağlık desteği almak istediğini, daha ileride Cemiyetimize ait Rezidanslara yerleşebileceğini bildirmiştir. Bunun üzerine kendisine belirli bir değerdeki taşınmazında intifa hakkını koruyarak, çıplak mülkiyeti Cemiyetimize bağışlaması yöntemi önerilmiştir. Bu durumda Bağışçımız ileride Rezidans’a yerleşmeye karar verdiğinde gayrimenkulün tam mülkiyetini Cemiyetimize terk edebileceği anlatılmıştır. Kendileri bu öneriyi düşüneceğini ve bizi arayacağını söylemiştir.

Sayın Sabuncu 2009 Eylül ayında Cemiyetimizi yeniden aramış, yıl sonuna kadar bağış işlemini tamamlamak istediğini tarafımıza bildirmiştir. Bunun üzerine talebine uygun standart Bağış Sözleşmemiz ve Yönetmelik metni kendisine iletilmiştir. Bağış işlemi ile ilgili avukatından gelen sorulara gerekli cevaplar verilmiştir. 

Bağışçımız 2010 Ocak ayında Cemiyetimizi arayarak ciddi bir bel rahatsızlığı geçirdiğini, tek başına yaşamayı mümkün görmediğini, ve bir rezidansımızda kalmak  istediğini bildirmiştir. Bağış işlemini yapmadan önce birkaç gün bir rezidansta kalarak verilen hizmetleri yerinde görmek istediğini bildirmiş ve bu arada da bel fıtığı tedavisi görmek için Darüşşafaka’dan yardım talep etmiştir. Bunun üzerine İstinye Devlet Hastanesi’nden randevu alınarak kendisinin muayenesi sağlanlmış ve 12 Ocak 2010 tarihinde Cemiyetimiz Maltepe Ara Bakım Ünitesi’ne kabul edilerek gerekli tedavisine başlanmıştır. Sayın Sabuncu tesislerimize gelişinden birkaç gün sonra verilen hizmetlerden memnun kaldığını, bağış işlemini gerçekleştireceğini ancak gayrimenkulünün intifa hakkını uhdesinde tutmak istediğini, Rezidans’ta kalmaya karar verdiğinde intifadan vazgeçeceğini, bağış işleminin buna uygun olarak yapılması kararını bize bildirmiştir. Bağış işlemi kendi isteği doğrultusunda gerçekleştirilmiştir.

Bağışçımız bir süre daha Maltepe Ara Bakım Ünitesi’nde kaldıktan sonra evine götürülmüştür. Bu süre içinde tedavi, yeme, içme, dinlenme ve konaklama veya herhangi bir isim altında kendisine hiçbir masraf yüklenmemiştir. Hizmetimizden hoşnut olan bağışçımız en geç  altı ay içinde Rezidansa tamamen yerleşmek istediğini ifade etmiştir. Daha sonra kendisine Maltepe Rezidansımızda bir daire önerilmiştir. Bu odayı beğenmemeleri üzerine 10 gün kadar sonra boşalacak bir diğer oda önerilmiştir. Ancak Sayın Sabuncu daha sonra fikirlerinde değişiklikler olduğunu bağışını “geri almak” istediğini ifade etmiştir. Kendi istekleriyle hukuken geçerli bir bağışlama sözleşmesi yapıldığı, bağışın “iadesinin” imkansız olacağı izah edildiğinde ise tepki göstererek konuyu basına taşıyabileceğini ifade etmiştir.

Sayın Bağışçımızla 15 Ocak 2010 tarihinde Maltepe Rezidansımız için bir “Geleceğe Dönük Bağış Sözleşmesi" yapılmıştır. Gerekli onay ve işlemler tamamlanarak söz konusu gayrimenkulün çıplak mülkiyeti 3 Şubat 2010 tarihinde Darüşşafaka Cemiyeti adına tescil edilmiştir. Halen geçerli olan sözkonusu sözleşmeye göre, bağışçımız ileride Rezidansımıza yerleşmek istediği takdirde bağışta bulunduğu gayrimenkulün intifa hakkından  feragat etmesi kayıt ve şartı ile bağışı ile uygun standartlarda bir daire kendisinin kullanımına tahsis edilecektir.

Darüşşafaka dostlarına ve Sayın Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?