Eğitimde fırsat eşitliğine gönül verenler buluştu

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka, 40 bin bağışçısıyla 958 öğrencinin "kaderini değiştiriyor"

Darüşşafaka Cemiyeti tarafından 2011 yılından bu yana geleneksel olarak düzenlenen “Bağışçılar Günü” etkinliği, eğitimde fırsat eşitliğine gönül vermiş 100’ün üzerinde bağışçıyı buluşturdu.

Darüşşafaka’nın vasiyet bağışçısı Emine Nurcan Uçak, Talha Çamaş, Gülgün Tezbulur ve Zulkarni Çalhanoğlu.

Darüşşafaka’nın her yıl geleneksel olarak düzenlenen Bağışçılar Günü etkinliği, 4 Kasım Cumartesi günü, Darüşşafaka Eğitim Kurumları Maslak Kampüsü’nde gerçekleştirildi.

‘Saydamlık’ ve ‘hesap verebilirlik’ ilkeleri doğrultusunda, Darüşşafaka Cemiyeti tarafından 2011 yılında başlayan ve bu yıl 7’ncisi düzenlenen etkinlikte 100’ün üzerinde Darüşşafaka bağışçısı bir araya geldi.

Yönetim Kurulu Üyesi Fırat Tekin, Kahve Dünyası’nın sertifikasını Kurumsal İletişim Sorumlusu Esra Cagirici’ye takdim etti.

Organizasyon kapsamında, katılımcılara kurum faaliyetleri hakkında detaylı bilgi verilirken, destekleriyle eğitimde fırsat eşitliğine katkıda bulunan bağışçılara sertifikaları takdim edildi.

1977 Döneminin "Bağışçısı Sertifikası", Haldun Boz ile Erdinç Nuray'a Lise Müdürü Ayşe Görey tarafından takdim edildi.

Toplu olarak yenilen öğle yemeğinin ardından bağışçılar, Darüşşafaka Eğitim Kurumları öğrencilerinin bilimsel araştırmalarını ve kulüp çalışmalarını sergiledikleri stantları ziyaret ederken okuldaki sosyal ve eğitsel çalışmalar hakkında bilgi aldı. 

Yaşam Müdürü M. Fahri Özbey ve Darüşşafaka'nın veli bağışçısı Bülent Coşkun (DŞ'1971).

“Eğitimde fırsat eşitliği” vurgusu

Talha Çamaş ve Darüşşafaka öğrencileri Eray Çakar ile İkranur Ünal...

Etkinliğin açılışında konuşan Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Talha Çamaş, nitelikli eğitime erişimde fırsat eşitliğinin sağlanmasının bir ülkenin gelişmişlik düzeyini saptayan en önemli ölçüt olduğunun altını çizerken, “Bugün müreffeh toplum olarak nitelendirilen ülkeler, çocuklarına eşit koşullarda eğitim olanağı sağlamayı başaran ülkelerdir. Her çocuğun eşit koşullarda eğitim alması gerektiği inancıyla Darüşşafaka olarak 154 yıldır bu sorunun çözümünün parçası olduk ve olmaya devam ediyoruz. Belki iğneyle kuyu kazmaktır, yaptığımız… Fakat tek bir çocuğun dahi yaşamını eğitimle değiştirebildiğimiz sürece biz, iğneyle kuyu kazmaya gönüllü olduk, gönüllü olmaya da devam edeceğiz. Darüşşafaka’nın kendisi için ne ifade ettiği sorusunu, ‘Darüşşafaka, kaderin de değişebileceğinin kanıtıdır’ diye yanıtlıyor bir öğrencimiz… Şu an 958 çocuğumuz var, sizinle birlikte kaderini değiştirebildiğimiz” ifadelerini kullandı.

Darüşşafaka'nın veli bağışçısı Ayşe Fersun Paykoç.

"Darüşşafaka verdiği sözü yerine getirir"

154 yıllık geçmişe sahip Darüşşafaka’nın bireysel ve kurumsal olarak bugün yaklaşık 40 bin bağışçısının bulunduğunu, bunlar arasında vasiyet bağışçılarının her zaman özel bir yeri olduğunu belirten M. Talha Çamaş, “Değerli yazarımız Sait Faik Abasıyanık gibi Türkiye’nin aydınlık yarınlarına sevdalı pek çok hayırsever, varisi olarak Darüşşafaka’yı seçti ve seçmeye devam ediyor. Bugün de 431 hayırsever hiçbir karşılık beklemeden Cemiyetimize vasiyet ve hibe bağışında bulundu. Herkes bilir ki, Darüşşafaka verdiği sözleri yerine getirir, herkes bilir ki, Darüşşafaka’ya yapılan her kuruş bağış yerine ulaşır. Bu güveni vermek, korumak, sürdürmek Darüşşafaka Cemiyeti’nin yönetim nöbetini devralan herkesin en birincil görevidir” şeklinde konuştu.

Darüşşafaka bağışçısı Alper Türken, Darüşşafakalı öğrencilerle birlikte...

Ardından Darüşşafaka Lisesi Müdürü Ayşe Görey, Ortaokul Müdürü Şule Uyar ve Yaşam Müdürü Mehmet Fahri Özbey, Darüşşafaka Eğitim Kurumları'na ilişkin gelişmeleri bağışçılarla paylaştı.

Ortaokul Müdürü Şule Uyar ve Darüşşafaka'nın veli bağışçısı Aysan Murtezaoğlu.

Hayırseverlere sertifikaları törenle takdim edildi

Darüşşafaka'nın veli bağışçısı Ruhiye Ayla Demir.

Etkinlikte, "Darüşşafaka Velilerini Arıyor" kampanyası kapsamında, yaptıkları bağışlarla "Veli Bağışçı", "Ortaokul Veli Bağışçısı", “Mezun Bağışçı”, “Çifte Diplomalı Bağışçı”, “Temel Taş Bağışçı” ve “Kurucu Bağışçı” payesini alan hayırseverler ile varisi olarak Darüşşafaka'yı seçen vasiyet bağışçılarına sertifikaları takdim edildi.

Darüşşafaka'nın veli bağışçısı Güler Mungan.

Darüşşafaka Müzesi'ni gezen ve öğle yemeğini öğrencilerle birlikte yemekhanede yiyen bağışçılar, origami, sihir, keçe, satranç, model uçak, 3D Printer ve robot kulübü öğrencilerinin çalışmalarına katıldı.

Perküsyon kulübünün müzikleri eşliğinde Darüşşafakalı öğrenciler ile bağışçılar birlikte origami yaptı, satranç oynadı, keçeden birbirinden özel ürünler yarattı. Festival havasında geçen etkinlikte, keçe ve 3D kulübü öğrencileri günün anısına yaptıkları küçük armağanları bağışçılara takdim etti.

Etkinlikte Darüşşafakalı öğrenciler ile bağışçılar birlikte vakit geçirdi.

Darüşşafaka'nın veli bağışçısı NRC Kişisel Bakım Ürünleri'nin Sahibi Erdinç Nuray (DŞ'1977).

Darüşşafaka'nın veli bağışçısı Reman Ayakkabı’dan Ersan Özyılmaz

Darüşşafaka'nın veli bağışçısı Semra Tolluoğlu.

Darüşşafaka'nın veli bağışçısı Şeyda Güldal Çağlayan...

Darüşşafaka veli bağışçısı Nazım Göksel Öztürk.

Darüşşafaka'nın veli bağışçısı Zeynep Gönenli.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?