Aynur Tartan "Burada Hayat Var" sohbetlerinde Darüşşafaka bağışçılarıyla buluştu

 ›  Haberler  › ↓ 
aynur_tartan_12052014_3.JPG
Gazeteci, yazar ve televizyoncu Aynur Tartan, Darüşşafaka Urla Rezidans’ta “Burada Hayat Var” – ‘Hayat ve Mutfak’ sohbetlerinin ilkini 12 Mayıs Pazartesi günü gerçekleştirdi. Darüşşafaka’nın en büyük rezidansı olan ve 2007’de kapılarını Ege’nin incisi İzmir’de açan Urla Rezidans’ta yapılan etkinliğe çok sayıda Darüşşafaka bağışçısı katıldı.
 

aynur_tartan_12052014_4.JPG

Tartan’a renkli sohbetinde Darüşşafaka Rezidans bağışçısı Özhan Oğuzcan ile Hayat Leyla Alemdar da eşlik etti. Hayatın mutfaktan geçtiğine vurgu yapan Tartan, “Mutfaklar, sofralar, yemekler bizi birleştirir. Dostluklar, arkadaşlıklar mutfakta başlar. Sevdiğimiz yemekler, verdiğimiz tarifler aslında bizi anlatır” görüşüne yer verdi.

aynur_tartan_12052014_2.JPG

Darüşşafaka bağışçılarına “Ne yazık ki sizlerden gelen mutfak ve sofra kültürünü koruyamadık” diyen Tartan, “Büyük sofralarımızın yerini birkaç dakikada atıştırmalar aldı” eleştirisinde bulundu. Yemek yapmaya başlama hikâyesini anlatan Tartan, ardından da Darüşşafaka bağışçılarının mutfak hikâyelerine kulak verdi.

aynur_tartan_12052014_5.JPG

Etkinlikte; Türk edebiyatının en üretken şairlerinden Ümit Yaşar Oğuzcan’ın eski eşi olan Özhan Oğuzcan, sıra dışı yaşam ve engin Türk mutfağı deneyimlerini paylaşırken, Osmanlı döneminde Yemen Valiliği görevinde bulunmuş olan Ahmet Tevfik Sungar’ın torunu Hayat Leyla Alemdar da sohbeti anılarıyla renklendirdi. İlk yemeğini 12 yaşındayken annesi için yaptığını anlatan Alemdar, “Kalabalık bir aile içinde büyüdüm. Büyük sofralarda eşsiz sohbetler eşliğinde yerdik. Sofralar okul gibidir. İnsana çok şey öğretir” dedi.
 
aynur_tartan_12052014_1.JPG

İkinci baharlarını Urla Rezidans’ta geçiren Darüşşafaka bağışçılarının eşsiz yaşam deneyimlerini paylaştığı ve interaktif bir ortamda geçen etkinlikte hayat tarifi isteyen Aynur Tartan’a bağışçılar, “Hayat Darüşşafaka’da başlar” yanıtını verdi. Etkinlik; Tartan’ın son kitabı “Bak Mutfakta Barış Var!”da yer alan Ajda Pekkan’ın dürüm tarifinin de bulunduğu zengin menü eşliğinde öğle yemeğiyle sona erdi.
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?