Avrupa Sınıfı Projesi’ne Türkiye’den sadece Darüşşafakalı Ebru Peközer seçildi

 ›  Haberler  › ↓ 

ebru_pekozer_1.jpgÖzel Darüşşafaka Lisesi hazırlık sınıfı öğrencisi Ebru Peközer, Almanya’da “Stiftsgymnasium Xanten"  lisesi tarafından 2009 yılından bu yana düzenlenen ve ülkemizde duyurusu Alman Kültür Enstitüsü tarafından yapılan “Avrupa Sınıfı Projesi’ne (European Class at the Stiftsgymnasium Xanten) katılmaya hak kazandı. Proje, Avrupa ülkelerinden sekiz öğrencinin Almanya’da bir yıl burslu olarak lise eğitimi görmesini sağlıyor. Türkiye’den sadece Darüşşafakalı Ebru Peközer’in yer aldığı projeye katılacak öğrencilerin seçimi, öğrencilerin beklentileri, kendilerini anlatan tanıtım yazıları, sınav kağıt örnekleri ile öğretmen referans mektupları baz alınarak yapıldı.
Proje kapsamında Peközer, Ağustos 2012 - Temmuz 2013 tarihleri arasında eğitimine Almanya’nın Xanten şehrindeki Stiftsgymnasium Xanten’da devam edecek. Dersleri İngilizce görecek olan Peközer, ikinci yabancı dil olarak da Almanca öğrenecek. Alman bir ailenin yanında konaklayacak olan Peközer’in tüm masrafları proje kapsamında karşılanacak.

Darüşşafaka’nın hayatını değiştirdiğini belirten Peközer, “Darüşşafaka’da okumasaydım Almanya’ya da gidemezdim” diyor. Projeden Almanca öğretmeni Eda Bozyiğit’in vasıtasıyla haberdar olduğunu kaydeden Peközer, başvuru sürecini, “Kendimi anlatan kompozisyon ve İngilizce sınav kâğıtlarımın kopyasıyla müracaatımızı yaptık. Bir hafta sonra da programa kabul edildiğimin bilgisi geldi,” diye anlattı. Peközer, duygularını ise şu cümlelerle açıkladı: “Başta hiç bilmediğim bir ülkeye gitme ve bir yıl orada yaşama fikri beni korkutsa da kendime güveniyorum. Şu an sadece heyecanlıyım.”


ebru_ogretmeni_2.jpg
Ebru Peközer, Almanca öğretmeni Eda Bozyiğit ile birlikte...

Nisan sonunda yanında kalacağı aileyle tanışmaya hazırlanan Peközer, “Bir yıl sonra eğitimime yine Darüşşafaka’da devam edeceğim. Almanya’daki lisenin müfredatını inceledim, sadece kimya dersi yok. Ben de kimya öğretmenimden ders notlarını alacağım ve orada çalışacağım” dedi. Üniversitede uluslararası ilişkiler okumak istediğini söyleyen Peközer, “Bu programa altı ülkeden sekiz öğrenci seçildi. Türkiye’den ise tek ben varım. Bu nedenle orada hem ülkemi hem de Darüşşafaka’yı en iyi şekilde temsil etmek için çalışacağım. Bu büyük bir sorumluluk ama üstesinden geleceğim” diye görüşlerini açıkladı. Avrupa Sınıfı Projesi’ne katılmak üzere; Ebru Peközer’in yanı sıra Sırbistan, Ukrayna, Slovakya, İspanya ve Bulgaristan’dan toplam yedi öğrenci daha seçildi.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?