Darüşşafakalı öğrenciler aşkın insanlar üzerindeki etkilerini araştırdı

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka'da uygulanan Araştırmacı Çocuk Programı kapsamında, ortaokul öğrencileri Mustafa Barış Ergani, Burak Salih Dinç, Hasan Şenlikoğlu ve Soner Mert Uskan, "Aşkın İnsanlar Üzerindeki Sosyolojik Etkileri Nelerdir?" başlıklı bir araştırma yaptı. 

2014-2015 eğitim ve öğretim yılında Darüşşafaka’dan 95 ortaokul öğrencisinin 28 farklı konuda yaptığı araştırmalar, BASF Türkiye’nin desteğiyle hazırlanan Araştırmacı Çocuk Programı Bilimsel Araştırma Raporu’nda toplandı. Kimya, Davranışlar, Teknoloji Tasarım, Biyoloji, Çevre, Uzay, Sağlık ve İngilizce ana başlıkları altında toplanan bu 28 araştırma arasında neler yok ki? Aşk, bilgisayar bağımlılığı, kediler, uzay istasyonları, ay kolonisi, lavlar, örümcek ağları, su kirliliği, şapkalı mantarlar ve daha neler neler…

İşte bu araştırmalardan biri olan "Aşkın İnsanlar Üzerindeki Sosyolojik Etkileri Nelerdir?" başlıklı araştırmanın sonuçlarını siz değerli Darüşşafaka dostlarının bilgisine sunarız. Bakalım öğrencilerimiz aşkın etkileriyle ilgili hangi bulgulara ulaşmış?

“Aşkın üzerimizdeki belirtileri genel olarak; dizlerin bağının çözülmesi, düşüncelere dalıp gitme, ondan başka bir şey düşünememe, kalp çarpıntısı, uyuyamama ve yüz kızarmasıdır. … Filozoflara göre: “Aşk erkekler için başkadır, kadınlar için başka. Ama herkes için iyiliğin ve kötülüğün, güzelliğin ve çirkinliğin başlıca kaynağıdır veya aşık olana dek, o güne kadar hiç aşık olmadığınızı anladığınız bir durumdur.”

RAPORUN DEVAMINI OKUMAK İÇİN LÜTFEN BURAYA TIKLAYINIZ.

Araştırmacı Çocuk Programı hakkında

Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda Araştırmacı Çocuk Merkezi iş birliğiyle 2010’dan beri uygulanan Araştırmacı Çocuk Programı, öğrencilerin bilimsel araştırmanın temel süreç ve ilkelerini anlamalarını sağlamak amacıyla gerçekleştiriliyor. Program ayrıca öğrencilerin kendilerini daha iyi ifade etmelerine, özgüven kazanmalarına, sorgulama becerilerine, akademik başarılarına olumlu yönde katkı sağlıyor. Araştırmacı Çocuk Projesi, Eylül 2015’te Türkiye Araştırmacılar Derneği (TÜAD) tarafından Bilgi Dostu Baykuş Ödülü’ne layık görüldü.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?