Artık 9. sınıflar da Kitapcan’la okuyor!

 ›  Haberler  › ↓ 

Bugüne kadar Darüşşafaka Ortaokulu'nun tüm öğrencilerine D&R mağazalarından diledikleri kitapları satın alma olanağı sağlayan Kitapcan Kampanyası'ndan faydalanma sırası şimdi de 9. Sınıf öğrencilerinde... Kampanyanın son destekçileri, Torunlar GYO ve Nişantaşı Üniversitesi, Darüşşafaka 9A ve 9B sınıflarının Kitapcan kartlarına kavuşmasını sağladı. 

Öğrencilere kitapçıya gitme, kendi kitabını seçme, kendi kitaplığını oluşturma ve her şeyden önemlisi kitap okuma alışkanlığı kazandırmayı hedefleyen ve 1970 yılı Darüşşafaka Lisesi mezunu, bankacı Bülent Şenver’in kuruduğu Herkese Kitap Vakfı iş birliğiyle hayata geçirilen "Kitapcan Velilerini Arıyor" kampanyası, yeni destekçilerle yoluna devam ediyor.

Kampanya kapsamında destek veren Torunlar GYO, 9A sınıfı; Nişantaşı Üniversitesi ise, 9B sınıfı öğrencilerini Kitapcan kartı sahibi yaptı. Öğrenciler, bundan böyle her ay 50 TL para yüklenecek kartlarıyla D&R mağazalarından istedikleri kitabı alabilecek.

Darüşşafaka 9A ve 9B sınıfı öğrencileri, 01 Aralık Salı günü Mete Yılmaz Salonu'nda düzenlenen törende Kitapcan kartlarını aldı ve “Kitapcan Velileri”yle tanıştı. 

Torunlar GYO İcra Kurulu Üyesi Zeynep Torun, Nişantaşı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Levent Uysal ve Herkese Kitap Vakfı Kurucu Başkanı Bülent Şenver (DŞ'70) öğrencilerle birlikte...

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Darüşşafaka Eğitim Komisyonu Başkanı Adnan Dovan, Cemiyet Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Tahiroğlu, Darüşşafaka Lisesi Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Nevzat Kulaberoğlu ile Herkese Kitap Vakfı Başkanı Bülent Şenver'in ev sahipliğinde gerçekleşen törene; Torunlar GYO İcra Kurulu Üyesi Zeynep Torun, Nişantaşı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Levent Uysal ve 9. sınıf öğrencileri katıldı.

Nevzat Kulaberoğlu

Törende konuşan Nevzat Kulaberoğlu, öğrencilerin kitap okuma alışkanlığı kazanmasına katkılarından dolayı Kitapcan projesinin mimarı Bülten Şenver’e Darüşşafaka ve öğrenciler adına teşekkür etti.

Bülent Şenver

Bülent Şenver: "Darüşşafaka bana çok şey öğretti"

Öğrencilerle sohbet eden ve kendi Darüşşafaka yıllarından bahseden Bülent Şenver, şunları söyledi: “Yıl 1962… Yeşil demir kapıdan girdik. Annem elimden tutarak yokuştan aşağı yürüdük. Benim gözlerim yaşlı, annemin gözleri yaşlı, çünkü biraz sonra beni bırakacak. İlk defa bırakıyor. Hem de koskoca bir yuvaya bırakıyor. Bu bina o zamanlar ne kadar büyük görünmüştü gözüme, bugünkü gökdelenlerden daha büyük… Ama iyi ki bırakılmışım. Burada eğitim gördükten sonra iş hayatına atıldım, yavaş yavaş yüksele yüksele 35 yaşında banka genel müdürü oldum. Darüşşafaka bana çok şey öğretti; disiplinli olmayı öğretti, insana değer vermeyi öğretti, dürüst ve erdemli olmayı öğretti, çalışkan olmayı öğretti, hemen çabucak havlu atmamayı öğretti, yoktan var etmeyi öğretti. Sorunlara çözüm arama, çözüm bulmayı öğretti. Tasarrufu öğretti. O kadar çok şey öğretti ki.”

Şenver: "Türkiye’de günde ortalama sadece 59 saniye kitap okunuyor"

Türkiye'de kitap okuma alışkanlığının durumuna ilişkin bir sunum yapan Bülent Şenver, "Türkiye’de günde ortalama 5 saat TV izlenirken sadece 59 saniye kitap okunuyor. Kitap, temel ihtiyaçlar sıralamasında 236. Sırada, darbeli matkaptan bile sonra yer alıyor. Kitapcan projesiyle bunu değiştirmeyi hedefliyoruz. Siz çok kitap okuyacaksınız ki ülkemizin ortalaması yükselsin" diye öğrencilere seslendi.

Şenver, Kitapcan kartları hakkında öğrencilerin sorularını yanıtladı. 

Törenin sonunda Darüşşafakalı öğrencilerin "Kitapcan Velisi" olan Torunlar GYO (9A sınıfı) ve Nişantaşı Üniversitesi’ne (9B sınıfı) teşekkür sertifikaları takdim edildi ve hep beraber hatıra fotoğrafı çektirildi.

Nişantaşı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Levent Uysal, Torunlar GYO İcra Kurulu Üyesi Zeynep Torun,  Nevzat Kulaberoğlu

Adnan Dovan ve Nişantaşı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Levent Uysal

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?