Darüşşafaka'yı kazanan 121. öğrenci: Ahmet Yasir Destebaşı

 ›  Haberler  › ↓ 

Ahmet, kazandığını öğrendiğinde çok sevinmiş ve bu haberi uçurtmasıyla oynayarak kutlamış: “Uçurtmam vardı, hemen gittim onunla oynadım. O gün yağmur yağıyordu, yağmuru çok severim. İlk önce ağabeyime söyledim, sonra anneme... Annem herkesi aradı, yengemi, teyzemi, anneannemi... Evde bir bayram havası esti."

Darüşşafaka’ya bu yıl ilk defa 120 yerine 130 öğrenci kabul edildi. Bunu da “eğitim olmazsa olmaz” diyerek, 10 çocuğun Darüşşafaka'daki 9 yıllık tüm giderlerini üstlenen bir hayırseverin bağışı mümkün kıldı. Ahmet Yasir Destebaşı, bu yıl Darüşşafaka’yı kazanan 121’inci öğrenci… Onun yaşamı, bir hayırseverin sağladığı destek sayesinde Darüşşafaka’da değişmeye başladı. 

Ankara’da doğup büyüyen, annesi ve üç ağabeyi orada yaşayan Ahmet, Darüşşafaka’nın evci öğrencilerinden... Hafta sonlarını teyzesinin yanında Kocaeli’de geçiren Ahmet, “Teyzemi görünce annemin özlemi azalıyor, çünkü teyze anne yarısıdır” diye anlatıyor.

Ağabeyleriyle çok iyi anlaştığını söyleyen Ahmet, “ Ödevlerimde anlamadığım bir şey olduğunda hep onlara sorardım” diyor ve ekliyor: "Burada da yeni ağabey ve ablalarla tanıştım. Onları çok sevdim. Çok iyiler.”   

Darüşşafaka’nın kamu spotunu televizyonda gören Ahmet, önceleri kazanmasının biraz zor olacağını düşündüğünü söylüyor: “Sınavda  çok heyecanlıydım. Kazanamam diye düşündüm, çünkü 8 soruyu boş bıraktım. Bu yüzden kazandığımı öğrendiğimde çok sevindim. Uçurtmam vardı, hemen gittim onunla oynadım. O gün yağmur yağıyordu, yağmuru çok severim. İlk önce ağabeyime söyledim, sonra anneme... Annem herkesi aradı, yengemi, teyzemi, anneannemi... Evde bir bayram havası esti."

Annesiyle birlikte katıldığı oryantasyon haftasının güzel geçtiğini söyleyen Ahmet, yeni okulunu çok sevdiğini, annesinin de Darüşşafaka’yı çok güzel bulduğunu ve yemekleri beğendiğini anlatıyor. 

Darüşşafaka’yı çok büyük bir yer olarak hayal ettiğini söyleyen Ahmet, “Doğru tahmin ediyormuşum. Çok güzelmiş. Eski okulumdan çok değişik bir yer. Orada hiç müzik dersi, beden eğitimi dersi yapmıyorduk. Orada hiç drama dersi yoktu. Bilgisayar dersi yoktu. Bu okul çok güzel” diyor.

Darüşşafaka’da derslerin çok iyi olduğunu söyleyen Ahmet, en çok matematik dersini sevdiğini ve notlarının yüksek olduğunu belirtiyor. İngilizcenin çok önemli olduğunu ve İngilizce dersi için çok çalıştığını da ekliyor.

Annesi el sanatlarıyla uğraşan Ahmet, el sanatları kulübüne yazılmış. Ayrıca basketbol kulübüne de kaydolmuş. 

Oryantasyon haftasında eski okulundan Çağla öğretmenine mektup yazan Ahmet, öğretmeninden cevap mektubu beklediğini söylüyor.

Yağmur yağdığında dışarıda dolaşmayı, yazı yazmayı sevdiğini söyleyen Ahmet, “Yeni bir kalem aldıysak onunla özenle yazarım. Bu aralar, kitap okumak çok hoşuma gidiyor. Çok güzel kitaplar var kütüphanemizde” diye anlatıyor. 

“Seni en çok ne mutlu eder hayatta?” diye sorduğumuzda ise “sürprizler” diye yanıt veriyor Ahmet. Darüşşafaka’yı kazanması da onun için büyük bir sürpriz olmuş. Doğum günü 21 Şubat olan Ahmet, doğum günlerinde hediye almayı da çok sevdiğini söylüyor.  

İleride ABD’de okuyup doktor olmak istediğini belirten Ahmet, Darüşşafaka’da bu hayallerini gerçekleştirebileceğine inandığını söylüyor. “Çünkü Darüşşafaka’dan mezun olan herkes çok güzel yerlere gelmiş. Ben de onlar gibi olmak istiyorum” diyor. 

Darüşşafaka’ya yaptığı bağışla Ahmet’e aydınlık bir gelecek bağışlayan hayırsevere minnet duyan Ahmet, şunları söylüyor: “O amcaya çok teşekkür ediyorum. Onun sayesinde ben buraya geldim. Onun için ben burada okuyacağım. Onun verdiği paralar boşuna gitmesin diye okuyacağım. Çok iyi bir insan olmalı. Onun için 10 kişiye bağış yapmış olmalı.” 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?