Ahmad çifti, Darüşşafaka'yı varisi seçti

 ›  Haberler  › ↓ 

Bedia Ahmad, Prof. Dr. Feroz Ahmad ve Sertaç Ökten...

Dünyaca ünlü tarihçi Prof. Dr. Feroz Ahmad ve 1970'li yıllarda Darüşşafaka'da öğretmenlik yapan eşi Bedia Ahmad, 1863'ten bu yana eğitimde fırsat eşitliği misyonu doğrultusunda babası veya annesi hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz, başarılı çocukları tam burslu, yatılı, İngilizce eğitimle geleceğe hazırlayan Darüşşafaka Cemiyeti'ne vasiyet bağışında bulundu.
 
Türkiye'de eğitime gönül veren isimler, varisi olarak Darüşşafaka'yı seçmeye devam ediyor.  Son olarak Hint kökenli ABD'li ve Türk tarihçi Prof. Dr. Feroz Ahmad ve eğitimci eşi Bedia Ahmad, mal varlıklarını Darüşşafaka'ya bağışladı. Yeditepe Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Bölümü Başkanı Faroz Ahmad ile Bedia Ahmad'ın bağışçı belgeleri, 10 Mart'ta Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Sertaç Ökten tarafından takdim edildi.

Feroz Ahmad kimdir?
Feroz Ahmad 1938'de Delhi'de dünyaya geldi. Delhi University St. Stephen College'da Hindistan Tarihi eğitimi aldıktan sonra University of London'da SOAS'ta Ortadoğu tarihi çalıştı. 1966'da yazdığı The Committee of Union and Progress in Turkish Politics, 1908-1913 teziyle University of London'da doktora derecesini elde etti. 1966-1967'de Columbia University School of International Affairs'te ders verdi ve 1967'de University of Massachusetts Tarih Bölümü'nde ders vermeye başladı. 2002'de University Research Professor ünvanıyla emekli oldu. Daha sonra Tufts University Fares Center for Eastern Mediterranean Studies'te konuk öğretim üyesi ve Fletcher School'da Diplomatik Tarih konuk profesörü olarak görev yaptı. 2005'ten itibaren Yeditepe Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Bölüm Başkanlığı görevini yürüten Ahmad'in Osmanlı'nın son dönemi ve modern Türkiye üzerine Türkçeye de çevrilen bazı eserleri şunlardır: İttihat ve Terakki (İstanbul, 1971,1984,1986,1994); Türkiye'de Çok Partili Rejimin Açıklamalı Kronolojisi (Bilgi Yayınevi, Ankara, 1976, Bedia Ahmad ile birlikte); Demokrasi Sürecinde Türkiye (Hil Yayınları, İstanbul, 1994) ve Modern Türkiye'nin Oluşumu (Sarmal Yayınevi, İstanbul, 1995), (gözden geçirilmiş baskısıyla: Kaynak Yayınlar, İstanbul,1995). Bunların yanı sıra Türkçeye çevrilen bazı makaleleri İttihatçılıktan Kemalizme (Kaynak Yayınları, İstanbul, 1985) derlemesinde yer aldı. 19 Ağustos 2014 tarihinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından, Türk tarihine yaptığı katkılar sebebiyle kendisine Liyakat Nişanı tevcih edildi.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?