Ağabeylerinden kardeşlerine kitap desteği...

 ›  Haberler  › ↓ 

Mezuniyetlerinde ellinci yılını deviren Darüşşafakalılar, Hazırlık-A ve B sınıfının "Kitapcan Velisi" oldu.

Herkese Kitap Vakfı iş birliğiyle hayata geçirilen Kitapcan Kampanyası, kitap okuma alışkınlığı edinmiş nesillerin yetişmesini arzulayan hayırseverlerin desteğiyle yoluna devam ediyor.

Darüşşafaka Lise Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Nevzat Kulaberoğlu, kampanyaya destek veren 1964 mezunları adına Fırat Tekin'e; 1963 ve 1965 mezunları adına Prof. Dr. Yaşar Yeşilçay'a teşekkür sertifikası takdim etti.

Kampanya kapsamında 1963, 1964 ve 1965 dönemli Darüşşafakalılar, Hazırlık-A ve B sınıfının "Kitapcan Velisi" oldu.Mete Yılmaz Salonu'nda 21 Aralık'ta gerçekleştirilen törenle Kitapcan kartlarına kavuşan hazırlık sınıfı öğrencileri, bundan sonra ağabeylerinin desteğiyle D&R mağazalarından dilekleri kitapları satın alabilecek. 

Nevzat Kulaberoğlu

Törenin  açılış konuşmasını yapan Darüşşafaka Lise Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Nevzat Kulaberoğlu, "Haftada bir kitap okursak, ömrümüzü boyunca ortalama 3.500 kitap okuyabiliriz. Aslında bu yüksek bir sayı değil. Peke, bunu okuyor muyuz? Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine baktığımızda kitap, ülkemizde bir ailenin temel  ihtiyaç maddeleri sıralamasında  235. sırada yer alıyor. Yine ülkemizde insanların kitap okuma oranı yüzde 5...Ama televizyon seyretme oranı yüzde 95... Ülkelere göre karşılaştırmalara baktığımızda Japonya'da kişi başına düşen kitap sayısı 25, İsviçre'de 10, Türkiye'de ise 6 kişiye bir kitap düşüyor. Bu rakamlar, gelişmişlikle kitap okuma alışkanlığı  arasındaki ilişkiyi de gösteriyor" dedi.

Herkese Kitap Vakfı ile 1963, 1964 ve 1965 dönemli Darüşşafakalılara teşekkür eden Kulaberoğlu, "Refah ve gelişmişlik düzeylerinin en önemli değişkenlerinden biri bilgidir. Bilgi edinmenin en önemli kaynağı ise kitaptır. Kitapları, hiç elinizden düşürmeyin" diye konuştu.

Prof. Dr. Yaşar Yeşilçay

Hazırlık B sınıfının Kitapcan Velisi olan 1963 ve 1965 dönemlileri temsilen törene katılan Prof. Dr. Yaşar Yeşilçay, "Hepinize kitap sevgisi aşılayabilirsek, bizden daha mutlusu olamaz. Size tek tavsiyem, nereye giderseniz gidin yanınızda bir kitap bulundurun" dedi. 

Fırat Tekin

Hazırlık A sınıfının Kitapcan Velisi olan 1964 dönemlileri temsilen törene katılan Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fırat Tekin, "Çocukluğumdan beri kitap okumayı severim. Darüşşafaka da bu alışkanlığımı güçlendirdi, çünkü kitaba erişimimi kolaylaştırdı. Dünyaya, insanlığa, ülkeye yararlı  bireyler olmak için bankadaki para çokluğundan ziyade evinizdeki kitabın çok olması daha önemli" görüşünü dile getirdi.

Öğrencilere kitapçıya gitme, kendi kitabını seçme ve kendi kitaplığını oluşturma  alışkanlığı kazandırmayı hedefleyen  kampanya kapsamında Darüşşafakalı öğrenciler Kitapcan kartlarıyla D&R mağazalarından şimdiye kadar 6 bin kitap satın aldı.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?