Abdurrahman Hayati Arıkan ve Bedia Arıkan anıldı

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Maltepe Rezidans’ın arsasını bağışlayan Merhum Abdurrahman Hayati Arıkan ve eşi Merhume Bedia Arıkan, Abdurrahman Hayati Arıkan’ın vefatının 15. yıl dönümünde Darüşşafaka Cemiyeti tarafından anıldı.

Darüşşafaka Maltepe Rezidans’ta yapılan anma etkinliğine; Maltepe Rezidans Bağışçıları, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Fırat Tekin, Maltepe Rezidans Kurum Müdürü Banu Bingöl, Başhekim Dr. Can Bostancı, Cemiyet ve Rezidans çalışanları katıldı.

“Darüşşafaka’nın bir buçuk asırdır devam eden ve geleceğe uzanan, hiç bitmeyen hikâyesi, bağışçıları sayesinde yazılıyor. Siz değerli bağışçılarımızın maddi ve manevi desteğini sürekli yanımızda hissetmek, bize güç veriyor ve geleceğe umutla bakmamızı sağlıyor” diyerek konuşmasına başlayan Fırat Tekin, “Bugün hayatta olmayan değerli bağışçılarımıza büyük bir vefa borcumuz olduğunu düşünüyoruz. Bu kıymetli hayırseverler arasında, Maltepe Rezidansımızın arsasını Cemiyetimize bağışlayan Merhum Abdurrahman Hayati Arıkan ve eşi Merhume Bedia Arıkan da bulunuyor. Abdurrahman Hayati Arıkan, 1915 Kahramanmaraş doğumludur. İstanbul Üniversitesi Kimya Mühendisliği mezunu, Yüksek Kimya Mühendisidir. Uzun yıllar İETT'de çalışmış; aynı kurumdan emekli olmuştur. Eşi Bedia Arıkan ise 1915 yılında İstanbul'da doğmuştur. Biyoloji öğretmenidir. 31 Ekim 1997 tarihinde, Maltepe Rezidans ve Maltepe Özel Bakım Ünitesi'nin şu anda üstünde bulunduğu arsaların tam mülkiyetini Cemiyetimize bağışlayarak, bugün burada değerli Rezidans bağışçılarımıza sunduğumuz sağlıklı, güvenli, konforlu yaşamın temellerini atmışlardır. Bedia Arıkan ayrıca Fatih'te bulunan bir dairesini Cemiyetimize bağışlamıştır. Arıkan çifti, Yakacık Rezidansımıza yerleşmiş ve vefatlarına kadar burada yaşamışlardır” dedi. 

Fırat Tekin

Anma etkinliğine davet etmek amacıyla Hayati Arıkan’ın hayatta olan yakınlarından yeğeni Suat Toprak’a ulaştıklarını belirten Fırat Tekin, “Ancak kendileri Kahramanmaraş'ta yaşadığı için maalesef bugün aramızda olamadılar. Suat Bey, ilk İstanbul ziyaretinde Cemiyetimize gelerek bizlerle tanışmak istediğini ve dayısı Hayati Arıkan için bu anma etkinliğinin yapılması nedeniyle çok duygulandığını, mutlu olduğunu belirterek, bize teşekkürlerini iletmiştir” diye konuştu.

Tören, Abdurrahman Hayati Arıkan ve Merhume Bedia Arıkan’ın, bugün aramızda olmayan tüm bağışçıların, Darüşşafaka’ya hizmeti geçenlerin, Ulu Önder Atatürk ve tüm şehitlerimizin aziz ruhlarına Fatih Savaş Hoca tarafından dua okunmasıyla sona erdi. 

Abdurrahman Hayati Arıkan ve Bedia Arıkan için Maltepe Rezidans'ta bir anma köşesi hazırlandı.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?