918 İhsan Devrim… Artık kalbimizde yaşayacak!

 ›  Haberler  › ↓ 

Değerli “Kazaska İhsan Devrim” Ağabeyimizi dün akşam tedavi gördüğü Darüşşafaka Maltepe Özel Bakım Ünitesi’nde kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz.Okulumuz 1936 mezunlarından sevgili Ağabeyimiz, ünlü tiyatro ve sinema oyuncusu Ahmet İhsan Devrim,1 Ocak 1914 Üsküdar – İstanbul doğumluydu. Bu yaz kızı, Ayşegül Devrim’i kaybetmenin üzüntüsüyle sağlığı bozulan İhsan Ağabeyimiz Darüşşafaka Özel Bakım Ünitesi’nde tedavi görmekteydi.

Türk Tiyatro ve sinemasının emektarlarından İhsan Devrim Darüşşafaka dergimizin son sayısına “Darüşşafaka sayesinde hayatım değişti, sokak çocuğu olmak yerine, okumuş insan oldum” diyecek kadar Darüşşafaka sevgisiyle doluydu. Anılarında hep taze kalan okul yıllarını anlatmaya, “O harika bir anı… Allah’tan Darüşşafakalıyım ben” diyerek başlıyordu.

Darüşşafaka’da okuduğu yıllarda Musahipzade Celal Bey sayesinde edebiyata merak saran Ağabeyimiz, “Üsküdar Gençler Mahfeli” adıyla amatör bir grup kurarak tiyatroyla yine o yıllarda tanışmıştı. Televizyon izleyicisi ile buluşması ise,1990’lı yıllarda milyonları televizyon başına kilitleyen “Süper Baba” adlı dizide Sürmeneli Yakup dede karakteriyle karşımıza çıkmasıyla başlıyordu.

Onu Darüşşafakalı kardeşi Beşir Özmen’in duygu yüklü şu sözleri ile uğurlamak istiyoruz: “Birazdan belki sıra arkadaşı Nusret Ağabeyimizle (Aziz Nesin), Darüşşafaka öğrencisi iken Gündüz Dergisini birlikte çıkardığı Orhan Güreli Ağabeyimizle, dergiyi çıkarması için okulda oda ve telefon tahsis eden müdürü ve ağabeyi Ali Kami Bey’le buluşacak... Bizlere ne mutlu ki onun kardeşi olduk, ondan feyiz aldık.”

Çarşambaları, Darüşşafaka (Cihat Örge ve Halit Ziya Yılmayan'ın Yeri) Ortaköy Lokal’inde buluşan onlarca Darüşşafakalı kardeşi onun gür sesiyle “Darüşşafakalılar, Afiyet Olsun” nidasını duyamayacaklar belki ama gönüllerdeki yeri ve anılardaki tazeliği ile hepimizin Kazaska İhsan Ağabeyi olarak kalacak.


08 Ocak 2010 Cuma günü Darüşşafaka TİM Show Center’da saat 09.15’te ve Fatih Reşat Nuri Şehir Tiyatrosu’nda saat 10.30’da anma törenleri düzenlenecektir.

Merhumun cenazesi, Teşvikiye Camii’nde kılınacak öğle namazının ardından, Aşiyan Aile Mezarlığı’nda toprağa verilecektir. Kederli eşi İlhan Devrim’e, ailesine, yakınlarına ve tüm Darüşşafaka Camiası’na başsağlığı dileriz.
Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.

Darüşşafakalıları, İhsan Ağabeyimizi son yolculuğuna uğurlama görevlerini yerine getirmek üzere törenlere ve cenazeye katılmaya davet ediyoruz.

 

Tüm Haberlere Göz Atın