918 İhsan Ağabeyimizi alkışlarla ebedi yolculuğuna uğurladık

 ›  Haberler  › ↓ 

Ünlü tiyatro ve sinema oyuncusu Ahmet İhsan Devrim vefatının ardından törenlerle anıldı. Darüşşafaka TİM Show Center ve Fatih Reşat Nuri Şehir Tiyatrosu’nda anma törenlerine katılan Devrim'in ailesi, Darüşşafaka Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım, Başkan Vekilleri Davut Ökütçü ve Beşir Özmen, Darüşşafakalılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Gültekin, Darüşşafaka Eğitim Kurumları Genel Müdürü Nilgün Akalın, Darüşşafakalı yöneticiler ve Daçkalı kardeşleri duygusal anlar yaşadı.Tören, Okulumuz öğretmenlerinden Elif Ongan Tekçe’nin konuşması ile başladı. Saygı duruşunun ardından Daçkalı kardeşleri tarafından birkaç yıl önce kendisi ile yapılan “Darüşşafaka’ya girişini” anlattığı röportajı ile devam etti. Kimi zaman tebessümle, kimi zaman kaybetmenin hüznüyle izlenen bu kısa filmin ardından kürsüye çıkan Zekeriya Yıldırım; “Bugün, hepimizin değerli Kazaska Ağabeyi,  Ahmet İhsan Devrim’i ebedi yolculuğuna uğurlamak için bir aradayız. 918 İhsan’ı bugün, dev bir sanatçıya dönüştüğü tiyatro sahnesinden alkışlarla uğurluyoruz. O, Darüşşafaka’da eğitimle değişen yaşamların en tanınan, en popüler isimlerinden biri oldu” diye başladığı konuşmasını “Sen harika bir Darüşşafakalı, harika bir sanatçıydın İhsan Ağabey. Ruhun şad olsun. Sahne ışıkları hep üstünde olsun. Sahnen hep aydınlık kalsın” diyerek konuşmasını güçlükle tamamladı.

Zekeriya Yıldırım'ın konuşma metninin tamamı için tıklayın.

Darüşşafakalılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Gültekin ise, İhsan Devrim’in Darüşşafaka sevgisini ve Darüşşafakalı olmanın önemini her fırsatta dile getirmesine değinerek, bu ayrıcalıklı kurumda okuyan her öğrencinin aynı ayrıcalığı ve ruhu taşıdığına inandığını vurguladı.

İhsan Devrim’in kendi sesinden eski Darüşşafaka marşını dinledikten sonra, salondaki Daçkalılar’ın yeni marşı söylemesiyle Darüşşafaka TİM Show Center’da yapılan tören son buldu.

Şehir Tiyatroları tarafından Fatih Reşat Nuri Sahnesi'nde saat 10.30’da bir tören daha düzenlendi ve Merhumun cenazesi, Teşvikiye Camii’nde kılınan öğle namazının ardından Aşiyan Aile Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Güle güle 918 İhsan… Yerin tüm Darüşşakalıların ve sevenlerinin gönlünde baki kalacak.

İlgili Haberler

09.01.2010 / Milliyet - 96'lık Süper Dedeye veda

09.01.2010 / Milli Gazete - Güle güle tiyatronun dedesi

09.01.2010 / Cumhuriyet - Şehir Tiyatroları'yla aynı yaştaydı

08.01.2010 / Bursa Olay Gazetesi - İhsan Devrim Vefat Etti

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?