9’dan 90’a Fotoğraf Sergisi açıldı

 ›  Haberler  › ↓ 
 9dan90a_toplu.jpg
Darüşşafaka Cemiyeti’nin öğrencileri ile bağışçılarını bir araya getirdiği ve fotoğraf sanatçısı Mehmet Turgut’un danışmanlığını üstlendiği “9’dan 90’a Darüşşafaka Sergisi”, 13 Mart’ta Maslak’ta Darüşşafaka kampüsünde açıldı. Bağışçı ve öğrencilerin Mehmet Turgut’un stüdyosunda, Umut Eker’in sanat yönetmenliğinde çektiği fotoğraflardan oluşan serginin açılışına Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım, Başkan Vekilleri Davut Ökütçü, Talha Çamaş,  Sayman Üye Adnan Dovan, Yönetim Kurulu Üyeleri Beşir Özmen, Fırat Tekin, yedek üye Betül Akan, YDK Üyesi Doç. Dr. Osman Reha Yolalan, projeye katılan öğrenciler, bağışçılar ve Darüşşafaka dostları katıldı.

Zekeriya Yıldırım:
“Bağışçılarımız ile öğrencilerimizin enerjisi bizleri her zaman ayakta tutuyor”
 
9dan90a_zy.jpgmehmet_turgut_konusma.jpg
Serginin açılışında konuşan Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım, projenin ortaya çıkış hikâyesini anlattı. Bağışçıların ve öğrencilerin birbirini görmek istedikleri özel kostümler içinde fotoğrafladığını aktaran Yıldırım, “Darüşşafaka’nın varlık nedeni minik yavrularımız ve onların eğitimleridir. Darüşşafaka’nın 149 yıllık varlığını bağışçılarımıza borçluyuz. Darüşşafaka bitmeyen enerjisiyle ayaktadır. Bağışçılarımız ile öğrencilerimizin enerjisi bizleri her zaman ayakta tutuyor. Bu enerjinin yaratıcılığa dönüşen en son örneği ise 9’dan 90’a Darüşşafaka Sergisi oldu. Bu proje bizim için en anlamlı ve yaratıcı projelerden birisidir” dedi. Yıldırım, projedeki en küçük öğrencinin 9, en yaşlı bağışçının ise 90’lı yaşlarında olmasından dolayı sergiye “9’dan 90’a” adını verdiklerini belirtti.
 
Mehmet Turgut:
“Kendimi Darüşşafaka ailesinin bir parçası olarak hissediyorum”
Projede yer almaktan duyduğu mutluluğu belirten Mehmet Turgut ise,"Kendimi Darüşşafaka ailesinin bir parçası olarak hissediyorum. Bu proje Türkiye’de nesil farkı olmadığının net bir eseridir. 9’dan 90’a herkes aynı projede yer alarak hayallerini fotoğraflamayı başardı. Ben sadece onlara birkaç anahtar kelime verdim ve onlar bu sanat eserlerini yarattı" dedi.
Proje çerçevesinde birbirlerini fotoğraflayan bağışçı Fikri Ertükel ile öğrenci Ömür Tevhide Soysal konuşmalarıyla davetlilere duygusal anlar yaşattı.
 
Projenin kahramanları…
Mart ayı sonuna kadar Darüşşafaka Cemiyeti’nde, 20-27 Mart tarihleri arasında ise İstinye Park’ta sanatseverlerle buluşacak olan sergide yer alan bağışçı ve öğrenciler  fotoğrafların doğuş hikayesini şöyle:
 
Fikri Ertükel (93) - Ömür Tevhide Soysal (9)
erkutel_omur.jpg
Fikri Bey hayatı boyunca üç şeyi yapamamış: Resim çizmek, müzik aleti çalmak ve mimar olmak. Bunun üzerine Ömür, Fikri Bey'i yan takılmış bir şapka, ağızda puro ve resim çizerken çekti. Böylece Fikri Bey'in üç isteği de fotoğraf karesinde hayat buldu. Fikri Bey ise Ömür’ü çocuk doktoru olmak istediği için doktor kıyafetiyle görüntüledi. 
 
Ömer Sezai Yenidoğan (81) - Deniz Şengör (11)
sezaiyenidogan.jpg
Deniz Şengör, Sezai Yenidoğan’ı gençliğinden beri devam eden araba tutkusu nedeniyle elinde maket arabayla görüntülerken, Sezai Bey de Deniz’i baloya katılacak bir kadın kostümü içinde fotoğraflamayı seçti.
 
Aytun Aka (69) - Senem Birdal (13)
aytun_deniz.jpg
Aytun Bey gençliğinde amatör olarak futbol oynadığı için Senem, Aytun Bey’i forma ve futbol topuyla çekti. Bütün çocukların melek olduğuna inan Aytun Bey ise Senem’i melek kostümüyle fotoğrafladı.
 
Nurefşan Zeren (67) - Hamide Nur (12)
nurifsan_hamide.jpg
Nurefşan Hanım, 7. Sınıf öğrencimiz Hamide’yi başında çiçekli bir şapka, meyve sepetiyle çekmek istedi. Çiçekleri çok seven Hamide de aynı şekilde Nurefşan Hanımı çiçekli bir elbise, saçları örgülü kırda dolaşan bir genç kız formatıyla çekmeyi hayal etti.
 
Mine Seçkinöz (83) - Kadirhan Yavuz (12)
mineseckinoz_pilot.jpg
Gelecekte Kadirhan’In pilot olmasını hayal eden Mine Hanım, onu pilot kostümü içinde Kadirhan ise Mine Hanım’ı barda elinde gitarla görüntüledi.
 
Aylin Yurdakurban (67) -  Eken Özlü (12)
aylin_borsasi.jpg
Eken Özlü, motosiklet tutkunu olan Aylin Hanım'ı, motosikletçi kostümüyle, Aylin Hanım ise tam bir bankacı görünüşlü olduğunu düşündüğü Eken'i borsacı olarak çekti.
 9dan90a_plaket.jpg
Zekeriya Yıldırım,  Darüşşafaka’ya verdiği destekten dolayı Mehmet Turgut’a teşekkürlerini ifade ederek günün anısına bir sertifika sundu. 
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?