81 İlden 81 Öğrenci Projesi 9. Yılında!

 ›  Haberler  › ↓ 

Türkiye İş Bankası ve Darüşşafaka Cemiyeti iş birliğiyle 3 Eylül 2008 tarihinden beri hayata geçirilen “81 İlden 81 Öğrenci” projesi, 9. yılına girdi. Proje, ülkemizde eğitim alanında gerçekleştirilen en uzun soluklu ve kapsamlı sosyal sorumluluk projesi olma özelliğini taşıyor.

Darüşşafaka ile Türkiye İş Bankası arasındaki iş birliğinin tarihi kökleri, 1939 yılında yaşanan Erzincan depremine uzanıyor. 1939 yılında Erzincan’da deprem felaketine uğrayan ailelerden Darüşşafaka’nın öğrenci kabul koşullarına uyan 83 çocuk Darüşşafaka’ya kabul edilmiş ve bu çocukların bütün eğitim giderlerini İş Bankası üstlenmişti. İş Bankası’nın desteğiyle Darüşşafaka’da okuyan 83 Erzincan yetiminden biri olan Dursun Adalan, 9 Şubat 1943’te Hüsnü Söyler’in (DŞ’1945) hatıra defterinde Darüşşafaka’yı şöyle tanımlamıştır: “Erzincan’ın ücra bir köşesinde anasız ve babasız çırpınıp dururken… Felaket günlerimizde bize rehber olan İş Bankası’nın delaletiyle kimsesizliğimizi unutturan bu kıymetli yuva...”

1939 yılında 83 çocuğa yeni bir gelecek armağan eden ülkemizin bu iki köklü kurumu, bugün de “81 İlden 81 Öğrenci” projesiyle hem annesi veya babası hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz, yetenekli öğrencilerin hem de ülkemizin geleceğini aydınlatıyor. Proje kapsamında; her yıl Darüşşafaka sınavını kazanan 81 öğrencinin başta eğitim olmak üzere giyim, gıda, barınma, kırtasiye gibi tüm giderleri Türkiye İş Bankası tarafından karşılanıyor. 

Darüşşafakalı öğrencileri üniversite eğitimleri boyunca da destekleyecek olan proje, ilk öğrencilerinin üniversiteden mezun olacakları 14’üncü yılında toplam 1.134 öğrencimizin tüm giderlerini üstlenecek. Bu süre zarfında İş Bankası, projeye 100 milyon doları aşan bir kaynak aktaracak.

European Excellence Awards’da (Avrupa Mükemmellik Ödülü) Türkiye kategorisinde finale kalan, Türkiye’de de “Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülleri” kapsamında Kurumsal Sosyal Sorumluluk-Eğitim kategorisinde ödüle layık görülen “81 İlden 81 Öğrenci” projesi, Türkiye’nin en önemli ve katma değeri yüksek eğitim projelerinden biri olarak varlığını sürdürüyor.

2008 Darüşşafaka Giriş Sınavı birincisi Songül Güreli okuluyla ilgili duygularını şöyle ifade etmişti: “Ben buraya Malatya’nın Pötürge ilçesinden geliyorum. Benim geldiğim yerde buradaki gibi bir sürü güzel ve iyi çocuk var. Ben onların da Darüşşafaka’daki gibi bir eğitim almasını çok isterim. Buradaki öğretmenler bize annelik ve babalık yapıyor. Bu yüzden onlara teşekkür ederim.” Hedefimiz, Songül’ün önerdiği gibi hep daha fazla çocuğun yaşamını değiştirebilmek…

Her zaman gurur duyduğumuz bu iş birliğiyle Darüşşafaka’da eğitimde fırsat eşitliği sağladığımız öğrencilerimiz ve Darüşşafaka Cemiyeti adına, Türkiye İş Bankası’na “81 İlden 81 Öğrenci” projesiyle Darüşşafaka’ya verdiği büyük ve anlamlı destek için şükranlarımızı sunarız.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?