“81 İlden 81 Öğrenci” projesi 15. yılında

 ›  Haberler  › ↓ 

Türkiye İş Bankası ile Darüşşafaka Cemiyeti iş birliğiyle hayata geçirilen “81 İlden 81 Öğrenci” projesi, 15. yılına ulaştı.

“81 İlden 81 Öğrenci” projesinin 3 Eylül 2008 tarihindeki imza törenine; dönemin Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Caner Çimenbiçer, Genel Müdürü Ersin Özince, Genel Müdür Yardımcısı Özcan Türkakın, Kurumsal İletişim Müdürü Suat Sözen, yine dönemin Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım, Yönetim Kurulu Üyesi Beşir Özmen, Genel Sekreteri Adnan Dovan, Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Çakaloz, dönemin Darüşşafakalılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Yalçın Gültekin, 1939 yılındaki Erzincan depreminden sonra Türkiye İş Bankası’nın desteğiyle eğitimlerine Darüşşafaka’da devam eden “83 Erzincan Yetimi”nden Mehmet Aydın ve Darüşşafakalı öğrenciler katılmıştı.

"81 İlden 81 Öğrenci" projesinin 3 Eylül 2008'de yapılan imza törenine katılan
dönemin Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince ile Yönetim Kurulu Başkanı Caner Çimenbiçer,
dönemin Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım,
dönemin İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Özcan Türkakın ile Kurumsal İletişim Müdürü Suat Sözen ve dönemin Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Beşir Özmen bir arada...

 

 

O tarihten bu yana ülkemizde eğitim alanında gerçekleştirilen en uzun soluklu projelerden biri olarak varlığını sürdüren “81 İlden 81 Öğrenci” projesi, geleceği aydınlatmaya devam ediyor.

2020-2021 ders yılına kadar her yıl Darüşşafaka Giriş Sınavı’nı kazanan 81 öğrencinin başta eğitim olmak üzere giyim, gıda, barınma, kırtasiye, sağlık, güvenlik olmak üzere tüm giderlerini üstlenen proje, üniversiteye başlayan bursiyerlerine de burs desteğini sürdürüyor. Böylelikle proje, bir öğrencinin ortaokuldan başlayıp üniversite mezuniyetine kadar süren eğitim-öğretim hayatı boyunca yanında oluyor.

Türkiye İş Bankası 2022-2023 ders yılı itibarıyla Darüşşafaka’da 353 öğrencinin giderini karşılıyor, üniversiteye devam eden bursiyerlerine yükseköğrenim bursu veriyor.

 “81 İlden 81 Öğrenci” projesiyle Darüşşafakalı öğrencilerin yol arkadaşı olan İş Bankası, Türkiye’nin geleceğine de en büyük yatırımı yapıyor. Projenin yarattığı kaynak, Darüşşafaka’nın daha fazla çocuğa ulaşma çabasına güç vererek, Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın öğrenci mevcudunu aşamalı olarak yükseltti.

Türkiye’nin en ücra köşesindeki çocuğa ulaşma olanağı yarattı

Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın farklı illerden öğrenci almasına olanak sağlayan proje, Darüşşafaka’da “Anadolu Açılımı”nı da başlattı. Bunda hem projenin yarattığı maddi kaynakla daha fazla ilde sınav düzenlenebilmesi hem de Türkiye İş Bankası’nın sınav duyurusu için verdiği desteğin büyük payı oldu. Her yıl Darüşşafaka Sınavı’nın afişleri, 81 ilimizdeki Türkiye İş Bankası şubelerinde asıldı, potansiyel aday öğrenci sayısının yüksek olduğu illerde yapılan tanıtım toplantılarına Türkiye İş Bankası Şube Müdürleri de destek verdi, Türkiye İş Bankası tarafından farklı mecralarda sınav duyurusu yapıldı. Böylelikle Türkiye’nin en ücra köşesindeki öğrencilere bile ulaşma olanağı doğdu. Projenin uygulamaya konulduğu 2008’den bu yana Darüşşafaka’ya giren öğrencilerin yüzde 60’ı Anadolu’dan, yüzde 40’ı İstanbul’dan gelmeye başladı.

Eğitimin niteliği yükseldi

“81 İlden 81 Öğrenci” projesi, Darüşşafaka’da verilen eğitimin niteliğinin yükseltilmesine de katkı sağladı. Projenin yarattığı kaynak neticesinde öğrencilerin sosyal ve bilimsel düzeylerini geliştiren kulüp çalışmaları çeşitlendirildi. Eğitimde yapılan katma değerli çalışmalar, öğrencilerin akademik ve sosyal başarılarında önemli bir artış sağladı.

Türkiye İş Bankası, proje boyunca sadece Darüşşafakalı öğrencilerin eğitimi için parasal kaynak yaratmakla yetinmeyip onların sosyal, kültürel ve kişisel gelişmeleri için de çok büyük destek verdi. Örneğin; yeni başlayan öğrenciler için her yıl “hoş geldiniz pikniği” organize etti, yine minik Daçkalılar için her yıl İş Kuleleri’nde yeni yıl partisi düzenledi, İş Sanat’taki etkinliklere Darüşşafakalı öğrencilerin katılımını sağladı, tasarruf atölyeleri düzenledi, üniversite sınavına katılacak öğrenciler için moral pikniği gibi yıl boyu pek çok etkinlik gerçekleştirdi ve gerçekleştirmeye devam ediyor.

Güleç: “İki büyük kurumun geleceğe miras, iyilik ve başarı projesi”

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç ile Daçkalı öğrenciler

Türkiye’nin iki büyük kurumunu bir araya getiren “81 İlden 81 Öğrenci” projesinin gelecekte de anılmaya devam edecek bir iyilik ve başarı projesi olduğunu ifade eden Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç, “1939 yılındaki Erzincan depreminde büyük bir felakete uğrayan 83 çocuğun tüm eğitim giderlerini karşılayan Türkiye İş Bankası, 2008 yılındaki ‘81 İlden 81 Öğrenci’ projesiyle de Türkiye’nin aydınlık yarınlarının inşasında hep yanımızda oldu. Bu proje sayesinde 15 yıldır birlikte yürüdüğümüz yolda yüzlerce öğrencinin hayatına nitelikli eğitimle dokunmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” diye konuştu.  

“Misyonumuz, Türkiye’nin en ücra yerlerinde meyvelerini verdi”

“Eğitimde Fırsat Eşitliği” misyonunun, “81 İlden 81 Öğrenci” projesiyle Türkiye’nin en ücra yerlerinde meyvelerini verdiğini belirten Güleç, “Bu destek sayesinde Anadolu’daki annesi ya da babası hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz, yetenekli yüzlerce öğrenciye nitelikli eğitim imkânı sunarak, Türkiye’de eğitim alanında gerçekleştirilen en uzun soluklu ve kapsamlı sosyal sorumluluk projesini başarıyla sürdürdük. Yürekten inanıyoruz ki kökleri yıllar öncesine dayanan bu birliktelik daha uzun yıllar etki alanını genişleterek devam edecektir. ‘Şefkat yuvası’ olarak adlandırdığımız Darüşşafaka’da çağdaş eğitimin esaslarına göre okuyan, Atatürk ilkelerine bağlı, sorgulayan, topluma karşı sorumluluklarının bilincinde bireyler olarak yetişen çocuklarımız, gelecekte ülkemizin toplumsal kalkınmasının en önemli bayrak taşıyıcıları olacaklardır. Bu süreçte Türkiye İş Bankası ailesinin her mensubunun, tıpkı yeşil-siyah kapımızdan hayallerini gerçekleştirerek çıkmış bir Darüşşafakalı gibi öğrencilerimizi sahiplenişine tanıklık etmek, bizim için gurur ve mutluluk vesilesi. Destekleri için Türkiye İş Bankası’na ne kadar teşekkür etsek azdır.” dedi.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?