“81 İlden 81 Öğrenci” projesi 14 yaşında

 ›  Haberler  › ↓ 

Ülkemizin iki köklü çınarı olan Türkiye İş Bankası ve Darüşşafaka Cemiyeti iş birliğiyle 3 Eylül 2008 tarihinde hayata geçirilen “81 İlden 81 Öğrenci” projesi, 14. yıl dönümünü kutluyor.

Türkiye İş Bankası ile Darüşşafaka Cemiyeti iş birliğiyle hayata geçirilen “81 İlden 81 Öğrenci” projesi, 14. yılına ulaştı.

"81 İlden 81 Öğrenci" projesinin 3 Eylül 2008'de yapılan imza törenine katılan dönemin Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, Yönetim Kurulu Başkanı Caner Çimenbiçer, dönemin Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım, dönemin İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Özcan Türkakın, Kurumsal İletişim Müdürü Suat Sözen ve dönemin Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Beşir Özmen bir arada....

 

3 Eylül 2008 tarihinde yapılan “81 İlden 81 Öğrenci” projesinin imza törenine; dönemin Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Caner Çimenbiçer, Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, Genel Müdür Yardımcısı Özcan Türkakın, Kurumsal İletişim Müdürü Suat Sözen, yine dönemin Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım, Yönetim Kurulu Üyesi Beşir Özmen, Genel Sekreteri Adnan Dovan, Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Çakaloz, dönemin Darüşşafakalılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Yalçın Gültekin, 1939 yılında Erzincan depreminden sonra Türkiye İş Bankası’nın desteğiyle eğitimlerine Darüşşafaka’da devam eden “83 Erzincan Yetimi”nden Mehmet Aydın,  Hüsnü Söyler (DŞ’45), İhsan Devrim (DŞ’32) ve Darüşşafakalı öğrenciler katılmıştı.

O tarihten bu yana ülkemizde eğitim alanında gerçekleştirilen en uzun soluklu projelerden biri olarak varlığını sürdüren “81 İlden 81 Öğrenci”, geleceği aydınlatmaya devam ediyor.

2020-2021 ders yılına kadar her yıl Darüşşafaka Giriş Sınavı’nı kazanan 81 öğrencinin başta eğitim olmak üzere giyim, gıda, barınma, kırtasiye, sağlık, güvenlik olmak üzere tüm giderlerini üstlenen proje, üniversiteye başlayan bursiyerlerine de burs desteğini sürdürüyor. Böylelikle proje, bir öğrencinin ortaokuldan başlayıp üniversite mezuniyetine kadar süren eğitim-öğretim hayatı boyunca yanında oluyor.

81 İlden 81 Öğrenci

Türkiye İş Bankası 2021-2022 ders yılı itibarıyla Darüşşafaka’da 446 öğrencinin giderini karşılıyor, üniversiteye devam eden bursiyerlerine yükseköğrenim bursu veriyor. Bu zamana kadar mezun olan öğrencilerle birlikte proje kapsamında yaklaşık 750 öğrencinin eğitimine katkı sağlandı.

 “81 İlden 81 Öğrenci” projesiyle Darüşşafakalı öğrencilerin yol arkadaşı olan İş Bankası, Türkiye’nin geleceğine de en büyük yatırımı yapıyor. Projenin yarattığı kaynak, Darüşşafaka’nın daha fazla çocuğa ulaşma çabasına güç vererek, Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın öğrenci mevcudunu aşamalı olarak yükseltti. 2006-2007 eğitim-öğretim yılında 748 öğrencinin eğitim gördüğü Darüşşafaka’da bu sayı 1.000’e yaklaştı.

Türkiye’nin en ücra köşesindeki çocuğa ulaşma olanağı yarattı

Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın farklı illerden öğrenci almasına olanak sağlayan proje, Darüşşafaka’da “Anadolu Açılımı”nı da başlattı. Bunda hem projenin yarattığı maddi kaynakla daha fazla ilde sınav düzenlenebilmesi hem de Türkiye İş Bankası’nın sınav duyurusu için verdiği desteğin büyük payı oldu. Her yıl Darüşşafaka Sınavı’nın afişleri, 81 ilimizdeki Türkiye İş Bankası şubelerinde asıldı, potansiyel aday öğrenci sayısının yüksek olduğu illerde yapılan tanıtım toplantılarına Türkiye İş Bankası Şube Müdürleri de destek verdi, Türkiye İş Bankası tarafından farklı mecralarda sınav duyurusu yapıldı. Böylelikle Türkiye’nin en ücra köşesindeki öğrencilere bile ulaşma olanağı doğdu. Projenin uygulamaya konulduğu 2008’den bu yana Darüşşafaka’ya giren öğrencilerin yüzde 67’si Anadolu’dan, yüzde 33’ü İstanbul’dan gelmeye başladı.

Eğitimin niteliği yükseldi

“81 İlden 81 Öğrenci” projesi, Darüşşafaka’da verilen eğitimin niteliğinin yükseltilmesine de katkı sağladı. Projenin yarattığı kaynak neticesinde öğrencilerin sosyal ve bilimsel düzeylerini geliştiren kulüp çalışmaları çeşitlendirildi. Eğitimde yapılan katma değerli çalışmalar, öğrencilerin akademik ve sosyal başarılarında önemli bir artış sağladı.

Türkiye İş Bankası, proje boyunca sadece Darüşşafakalı öğrencilerin eğitimi için parasal kaynak yaratmakla yetinmeyip, onların sosyal, kültürel ve kişisel gelişmeleri için de çok büyük destek verdi. Örneğin; yeni başlayan öğrenciler için her yıl “hoş geldiniz pikniği” organize etti, yine minik Daçkalılar için her yıl İş Kuleleri’nde yeni yıl partisi düzenledi, İş Sanat’taki etkinliklere Darüşşafakalı öğrencilerin katılımını sağladı, tasarruf atölyeleri düzenledi, üniversite sınavına katılacak öğrenciler için moral pikniği gibi yıl boyu pek çok etkinlik gerçekleştirdi ve gerçekleştirmeye devam ediyor.

81 İlden 81 Öğrenci

Projenin 14. Yılı vesilesiyle Türkiye İş Bankası şu mesajı paylaştı: “Türkiye İş Bankası olarak, ülkemizi geleceğe taşıyacak olan gençlerimizin eğitimine özel bir önem veriyor ve bu alanda uzun soluklu, yaygın, sürdürülebilir yapıda projeler gerçekleştiriyoruz. Bu doğrultuda 14 yıl önce Darüşşafaka ile birlikte hayata geçirdiğimiz 81 İlden 81 Öğrenci projemizin Bankamız nezdinde çok özel bir yeri bulunuyor. 81 İlden 81 Öğrenci projesi ile Türkiye’nin dört bir yanından çocuklarımızın hayatına dokunup önlerine aydınlık bir yol açmasına vesile olduk. Proje kapsamında yaklaşık 750 öğrencinin eğitimine katkı sağlamaya devam ederken, bugüne kadar 296 öğrencimizi mezun etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Mezun olan öğrencilerimizi üniversite eğitimlerinde de desteklemeye devam ediyoruz. Çağdaş bir ortamda, Cumhuriyet değerlerini benimseyen, aklın ve bilimin öncülüğünde, sorgulayarak öğrenmeyi teşvik eden bir eğitim alan Darüşşafakalı gençlerimizin başarılarının ileride ülkemiz için de büyük gurur kaynağı olacağını biliyoruz. “

Öktem: “Türkiye’niniki çınarı geleceği aydınlatıyor”

M. Tayfun Öktem ve Darüşşafakalı öğrenciler
M. Tayfun Öktem (DŞ'1982) ve Darüşşafakalı öğrenciler

 Türkiye’nin iki köklü kurumunu bir araya getiren “81 İlden 81 Öğrenci” projesinin sadece Türkiye’de değil, dünyada biricik olduğunu belirten Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayfun Öktem, “Darüşşafaka ile İş Bankası arasındaki iş birliğinin kökleri, 1939 yılında yaşanan Erzincan depremine uzanıyor. O dönem Erzincan’da deprem felaketine uğrayan ailelerden Darüşşafaka’nın öğrenci kabul koşullarına uyan 83 çocuk, Darüşşafaka’ya kabul ediliyor ve bu çocukların tüm eğitim giderlerini Türkiye İş Bankası üstleniyor. 1939 yılında 83 çocuğa, yeni bir gelecek armağan eden ülkemizin bu iki köklü çınarı, bugün de ‘81 İlden 81 Öğrenci’ projesiyle geleceğimizi aydınlatıyor.” diye konuştu.

“Türkiye mozaiği olma yolunda çok yol katettik”

Proje kapsamında Türkiye İş Bankası’nın sağladığı desteğin Darüşşafaka’da eğitimin niteliğini yükseltirken daha fazla çocuğa ulaşılmasını da sağladığını kaydeden Öktem, “Bu güçle Anadolu’ya açılabildik ve sadece büyükşehirlerden değil, ülkemizin en ücra köşesinden bile öğrenci alabildik. Türkiye İş Bankası’nın desteğiyle bir Türkiye mozaiği olma yolunda çok yol katettik. Tüm bunların yanı sıra Türkiye İş Bankası ailesinin her mensubunun ‘çatının altında uyumuş’ bir Darüşşafakalı gibi öğrencilerimizi sahiplenişine, onların başarısıyla gururlanışına, sevinçleriyle sevinip, üzüntüleriyle üzülüşlerine, okulumuzdaki eğitimin niteliğinin daha da yükselmesi için en az bizler kadar gönülden mesai harcamasına tanıklık ettik. Bu büyük manevi destek, bizler için ayrıca kıymetli” dedi.

Aca: “Bu koca çınarların gölgesine sığındım”

Şeyhmus Aca (DŞ'2019)
Şeyhmus Aca (DŞ'2019)

Tam burslu olarak Koç Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü 3. sınıf öğrencisi olan Şeyhmus Aca (DŞ’2019), ülkemizin iki güzide kurumunun iş birliği içinde olmasının önemi üzerinde durarak, şu görüşleri dile getirdi: “Bu iş birliğini iki çınar ağacının dallarının birbirinin içerisine geçirerek altında güzel öykülerin yaşanacağı gölge oluşturmasına benzetebiliriz. Ben Mardinliyim ve bizim oralarda yazın kavurucu sıcaklar olur, teninizi yakar. Gölgesine sığınacak bir ağaç bulabilirseniz şanslısınızdır. Güneş ne kadar yakıcı olursa olsun ağaç yapraklarını size siper edecektir. Ben de hayatın zorluklarına, talihsizliklerine karşı bu koca çınarların gölgesine sığındım. Darüşşafaka ve Türkiye İş Bankası’nın desteğiyle kaliteli eğitim alma fırsatının yanı sıra sanattan teknolojiye kadar farklı alanlarda kendimi geliştirme fırsatım oldu. Fidanlar toprağa tutunup gelişene kadar aşırı sıcağa dayanamaz, gölgeye ihtiyaç duyar. 10 yıl önceki Şeyhmus, o fidanlardan biriydi; Darüşşafaka ve İş Bankası birliğiyle toprağa tutundu ve şimdi başka fidanlara gölge olabilmek için çabalıyor.” Darüşşafaka’daki eğitim hayatı boyunca Türkiye İş Bankası’nın düzenlediği pek çok etkinliğe katıldığını ifade eden Aca, “Hangi Daçkalıya sorarsanız sorun en çok eğlendiği etkinliklerin başında gelir bu etkinlikler. Arkadaşların kardeşlere, öğretmenlerin ağabeylere-ablalara dönüştüğü büyüleyici bir ortam vardır bu etkinliklerde. Hani Türk filmlerinde gördüğümüz mahallece pikniğe gidip şen şakrak olunan sahneler vardır ya, işte bu etkinliklere uzaktan bakan birinin göreceği manzara odur.”

81 İlden 81 Öğrenci
Elif Çağla Karanfil (DŞ’2018

Karanfil: “Keşke hayatın çelme taktığı her çocuğun böyle bir yuvası olabilse”

Türkiye İş Bankası bursiyeri olarak Darüşşafaka’da okuyan ve eğitim hayatına İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde 4. sınıf öğrencisi olarak devam eden Elif Çağla Karanfil (DŞ’2018), projeye ilişkin duygularını şöyle dile getiriyor: “Her zaman söylediğim bir söz var: ‘İyi ki Darüşşafakalıyım!’ Keşke hayatın çelme taktığı her çocuğun böyle bir yuvası olabilse. Türkiye İş Bankası ‘81 İlden 81 Öğrenci’ projesiyle bu güzel duyguların yayılmasına aracılık edip, daha fazla çocuğun elinden tutmakla kalmıyor; aynı zamanda geleceğin kendi ayaklarının üzerinde durabilen, laik, çağdaş ve öncü gençlerinin yetişmesine yardım ediyor.” Üniversite hayatına Türkiye İş Bankası bursiyeri olarak devam eden Karanfil, “Yolculuğa çıktığım bu büyük okyanusta küçük bir kayıkta değil de büyük güçlü bir gemideymiş gibi hissediyorsam eğer, bu Darüşşafaka ve Türkiye İş Bankası gibi iki köklü kurumun desteğini hala arkamda hissettiğimdendir. Kimseye muhtaç olmadan, ayaklarımın üstünde durabiliyorsam bu iki güzide kurumun hem manevi hem de maddi desteği sayesinde.” diye sözlerini noktalıyor.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?