Genç Köşe Yazarları ‘Ahmet Rasim Yaşıyor!’ Yarışması’nda ödüllendirildi

 ›  Haberler  › ↓ 
8. Ahmet Rasim Yaşıyor! Köşe Yazısı Yazma Yarışması'nda dereceye giren öğrenci ve öğretmenleri bir arada...8. Ahmet Rasim Yaşıyor! Köşe Yazısı Yazma Yarışması'nda dereceye giren öğrenci ve öğretmenleri bir arada...

Darüşşafaka’yı  1883 yılında birincilikle bitiren, seçkin gazeteci ve yazar Ahmet Rasim’in anısını yaşatmak; öğrencileri çevrelerinde, ülkemizde ve dünyamızda yaşananlar konusunda duyarlı kılmak ve yazmaya özendirmek amacıyla Darüşşafaka Ortaokulu'nun  düzenlediği  Ahmet Rasim Yaşıyor! Köşe Yazısı Yazma Yarışması, bu yıl da geleceğin yazarlarını ödüllendirdi. 

Yarışmanın birincisi Hürriyet Ortaokulu'ndan Berat Atasoy, ödülünü Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fırat Tekin'den aldı.

Darüşşafaka Ortaokulu tarafından 2008’den beri İstanbul’daki ortaokulların 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri arasında düzenlenen ve Ahmet Rasim’in adını gelecek kuşaklara taşıyan  yarışmaya bu yıl İstanbul genelinde 20 ortaokuldan 42 öğrenci; Darüşşafaka Ortaokulu’ndan ise 43 öğrenci katıldı.

Yarışmanın ikincisi Talya Yeşiltepe, ödülünü Darüşşafaka Ortaokul Müdürü Ayşe Görey'den aldı.

Yarışmaya  başvuran genç köşe yazarları, kadın cinayetlerinden, eğitim sistemine; tüketim çılgınlığından futbola kadar gündemde olan farklı konularda kaleme aldıkları makaleler,  Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ, Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Figen Atalay ve Akşam Gazetesi Köşe Yazarı Funda Özkan'dan oluşan Seçici Kurul tarafından değerlendirildi.

Yarışmanın  üçüncüsü Altay Tuna Polat, ödülünü Darüşşafaka Lisesi Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Nevzat Kulaberoğlu'ndan aldı.

İlk üçe giren haber ve köşe yazılarını yazan öğrencilerin çeşitli armağanlarla ödüllendirildiği Ahmet Rasim Yaşıyor Yarışması’nın kazananları, 2 Nisan'da  TİM Gösteri Merkezi'nde gerçekleştirilen törenle açıklandı. Bu yıl yarışmanın İstanbul'daki ortaokullar kategorisinde birincilik ödülü Hürriyet Ortaokulu'ndan "Dilinen Tarifi Gayri Mümkünsüz!" başlıkla yazısıyla Berat Atasoy'un, ikincilik ödülü Özel Feriköy Ermeni Ortaokulu'ndan "Bizim Memleketin Taşı Hamamı" başlıklı yazısıyla Talya Yeşiltepe'in ve üçüncülük ödülü ise Özel Marmara Ortaokulu'ndan “Ey Yöneticiler!” başlıklı yazısıyla Altay Tuna Polat'ın oldu.

Yarışmanın Darüşşafaka Ortaokulu Kategorisinin birincisi Yeliz Sanık, ödülünü Fırat Tekin'den aldı.

Darüşşafaka Ortaokulu öğrencilerinin kendi aralarında yarıştığı Darüşşafaka kategorisinde ilk üç ise şöyle sıralandı:  "Kader mi Katliam mı?" başlıklı yazısıyla  Yeliz Sanık , "Etes Vous Charlie? (Siz Charlie misiniz?)" başlıklı yazısıyla Ceyda Yalçın ve "Erken Yalnızlığımız" başlıklı yazısıyla Rümeysa Karabulut...

Darüşşafakalı, yazar, tarihçi ve milletvekili Ahmet Rasim’in adını yaşatan ve öğrencilere kaleminin gücünü gösteren bu özel yarışmada dereceye giren yazıların yer aldığı  anı gazetesi   her yıl olduğu gibi bu yıl da yeni sayısıyla okurla buluştu. 


Dereceye Giren Öğrenciler
İstanbul Ortaokulları 

Birinci: Berat Atasoy "Dilinen Tarifi Gayri Mümkünsüz!"
İkinci: Talya Yeşiltepe "Bizim Memleketin Taşı Hamamı"
Üçüncü: Altay Tuna Polat "Ey Yöneticiler!"

Darüşşafaka Ortaokulu

Birinci: Yeliz Sanık "Kader mi Katliam mı?"
İkinci: Ceyda Yalçın "Etes Vous Charlie? (Siz Charlie misiniz?)"
Üçüncü: Rümeysa Karabulut "Erken Yalnızlığımız"

8. AHMET RASİM YAŞIYOR KÖŞE YAZISI YAZMA YARIŞMASI'NIN ANI GAZETESİ

Tüm Haberlere Göz Atın