64. Sait Faik Hikâye Armağanı Kemal Varol'un

 ›  Haberler  › ↓ 

Kemal Varol, ilk hikaye kitabıyla Sait Faik Hikâye Armağanı’nın sahibi

 

Darüşşafaka Cemiyeti’nin Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları iş birliğiyle her yıl düzenlediği Sait Faik Hikâye Armağanı’nın 64.’sü 10 Mayıs’ta Pera Müzesi’nde düzenlenen törenle sahibini buldu.

Bu sene 94 kitapla rekor sayıda başvuru yapılan Armağan’ın kazananı İletişim Yayınları’ndan çıkan “Sahiden Hikâye” adlı kitabıyla Kemal Varol oldu. 

Kemal Varol, 64. Sait Faik Hikaye Armağanı'nı Doğan Hızlan, Talha Çamaş ve Ahmet Salcan'dan alırken...

Doğan Hızlan’ın başkanlığında toplanan Jale Parla, Metin Celal, Hilmi Yavuz, Nursel Duruel, Beşir Özmen ve Murat Gülsoy’dan oluşan Sait Faik Hikâye Armağanı Jürisi, ödül gerekçesini şöyle açıkladı: “64. Sait Faik Hikâye Armağanı, canlı karakterlerin büyüme sürecindeki yaşantılarını ve ince ayrıntılara gizlenmiş deneyimlerini hikâye sanatının imkânlarıyla resmetmeyi başaran Kemal Varol’un Sahiden Hikâye adlı kitabına oybirliğiyle verilmiştir.”

“Sanırım bir yazarı anmanın en güzel yolu başka yazarların yolunu açmaktır”

Ödül töreninde konuşan Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, “Sanırım bir yazarı anmanın en güzel yolu başka yazarların yolunu açmaktır. Ne mutlu ki Sait Faik 64 yıldır bunu yapıyor; bir yazara çıktığı edebiyat yolculuğunda yoldaşlık ediyor, ilham veriyor ve ona yepyeni kapılar açıyor. Darüşşafaka Cemiyeti olarak bizler de 1964’ten beri böyle bir mirası üstlenmekten ve sürdürmekten onur duyuyoruz” dedi.

Kemal Varol’u kutlayan ve başarılarının devamını dileyen Çamaş, bu özel töreni organize eden İş Bankası Kültür Yayınları Genel Müdürü Ahmet Salcan’a ve çok sayıda hikâye kitabını titizlikle okuyarak birinciyi belirleyen Doğan Hızlan başkanlığındaki jürinin üyeleri Murat Gülsoy’a, Prof. Dr. Jale Parla’ya, Metin Celal’e, Hilmi Yavuz’a, Nursel Duruel’e ve Darüşşafaka Cemiyeti Eğitim Komisyonu Üyesi Beşir Özmen’e teşekkürlerini iletti. 

Kemal Varol

“Ödülü babama armağan ediyorum”

Ödül töreninde söz alan Kemal Varol, “Bu ödül için jüri üyelerine, Darüşşafaka Cemiyeti’ne ve İş Bankası Kültür Yayınları’na çok teşekkür ederim. Benim için zor bir konuşma olacak. Keşke yazılı bir metinle gelseydim, daha kolay olacaktı. 40 gün önce babamı kaybettim. Edebiyata şiirle başlayan biriyim. İlk şiirim de babama yazdığım bir şiirdi. Biraz çatışmalı bir baba-oğul ilişkisini anlatan bir şiirdi. Sonra, roman yazmaya başladım, onda da zaman zaman baba-oğul çatışmalarına kısmen de olsa yaklaşıp uzaklaştım. Şimdi ödül alan hikâye kitabı da 90’lı yılları anlatan, büyüme çağındaki bir çocuğun gözünden 90’lı yıllar, çok aşina olduğumuz Olağanüstü Haller’e bakmaya çalışan bir kitaptı. Ama yine de arada bir baba- oğul çatışması var... Bu ödülü babama adıyorum.” diyerek duygularını paylaştı ve ödülü vefat etmiş olan babasına armağan ettiğini söyledi.

Kemal Varol, kitabını Darüşşafakalı öğrenciler için imzaladı.

Kemal Varol Hakkında

Kemal Varol, 1977 yılında doğdu. Yas Yüzükleri, Kin Divanı, Temmuzun On Sekizi adlı şiir kitapları Bakiye (2013) adıyla toplu şiirler olarak kitaplaştı. Jar (2011), Haw (2014), Ucunda Ölüm Var (2016) adlı üç romanı ve Demiryolu Öyküleri ile Memleket Garları adında iki derlemesi yayımlandı. Haw romanıyla 2014 Cevdet Kudret Roman Ödülü ile Pen America 2017 Çeviri Destek Ödülü aldı. Ayrıca aynı roman Sabit Fikir 2014’ün en iyi romanı, Milliyet Sanat Dergisi tarafından da son beş yılın en iyi on beş romanından biri seçildi. Sahiden Hikâye (2017) yazarın ilk hikâye kitabıdır.

Sait Faik Hikâye Armağanı hakkında

Ömrünün son günlerinde çeşitli edebiyat matinelerine katılan Sait Faik Abasıyanık, Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın teşvikiyle 1954’te Darüşşafaka Lisesi'nde düzenlenen bir edebiyat matinesine katılır ve ortamdan çok etkilenir. Matineden sonra o zaman İstanbul’un Fatih semtinde bulunan Darüşşafaka’yı gezen Sait Faik, orada okuyan çocuklarla ilgilenir ve onları çok takdir eder. Eve döndüğünde annesi Makbule Abasıyanık’a mal varlıklarını, babası hayatta olmayan çocuklara çok güzel olanaklar sağladığını düşündüğü Darüşşafaka'ya bağışlamayı teklif eder.

Makbule Hanım, yazarın ölümünden sonra, 8 Kasım 1954'te hazırladığı vasiyetinde mal varlıklarının çoğunu, yazarın eserlerinin telif haklarını ve Sait Faik Abasıyanık Müzesi yapılması koşuluyla Burgazada’daki köşkü Darüşşafaka Cemiyeti’ne bırakır. Darüşşafaka Cemiyeti, kendisine 1964 yılında intikal eden bu vasiyete titizlikle sahip çıkarak, Sait Faik Abasıyanık Müzesi adıyla 22 Ağustos 1959’da halka açılan müze evin bakım, onarım gibi sorumluluklarını üstlenir. Vasiyetinde, oğlunun adına her yıl bir hikâye armağanı verilmesi şartını da koşmuş olan Makbule Hanım’ın bu isteği de 1964’ten bu yana Darüşşafaka Cemiyeti tarafından yerine getirilmektedir.

Yazar Sait Faik Abasıyanık anısına her yıl bir öykücüye verilen Armağan, edebiyat dünyamızın en büyük ödüllerinden biridir. 1955’te yazarın annesi Makbule Abasıyanık tarafından kurulan Sait Faik Hikâye Armağanı, 1964’ten itibaren Darüşşafaka Cemiyeti tarafından sürdürüldü. 2003-2011 yılları arasında Darüşşafaka Cemiyeti ve Yapı Kredi Yayınları iş birliğiyle verilen Armağan, 2012'den itibaren ise Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları iş birliğiyle verilmeye başlandı.

1964’ten bu yana Sait Faik Hikâye Armağanı’nı kazananların listesini görmek için tıklayınız.

Tüm Haberlere Göz Atın