60. Sait Faik Hikâye Armağanı 10 Mayıs'ta sahibini bulacak

 ›  Haberler  › ↓ 

SF HIKAYE ARMAGANI DAVETIYE.jpg

Eserlerinin telif  haklarını Darüşşafaka Cemiyeti’ne bağışlayan Türk hikâyeciliğinin öncü yazarı Sait Faik Abasıyanık'ın anısına her yıl Darüşşafaka Cemiyeti ve Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları iş birliğiyle düzenlenen Sait Faik Hikâye Armağanı'nın 60.'sı, 10 Mayıs Cumartesi günü saat 14:00’te Burgazada Sait Faik Abasıyanık Müzesi’nde düzenlenecek törenle sahibini bulacak.
 
Sait Faik'i sevenler, yazarın vefatının 60. yılında, O'nu anmak üzere Burgazada'daki Sait Faik Abasıyanık Müzesi'nde buluşacak. 
 
60. Sait Faik Hikâye Armağanı Töreni Programı:
 
Tarih: 10 Mayıs 2014 Cumartesi
 
12:30   Medarı Maişet Motoru ile Kabataş'tan kalkış (Turizm Tekneleri İskelesi - Bezmiâlem Valide Sultan Camii yanı)
13:00   Kadıköy'den kalkış (Şehir Hatları Beşiktaş İskelesi) 
14:15 - 15:00   Sait Faik Abasıyanık Müzesi'nde Ödül Töreni
15:00   Müze gezisi
 
LCV: Meltem Aydın (0212) 252 04 60
 
SAITFAIK DAVET RADIKAL_2.jpg

  
Sait Faik ve Darüşşafaka
 
Ömrünün son günlerinde çeşitli edebiyat matinelerine katılan Sait Faik, 1954’te Darüşşafaka'da düzenlenen bir matineye katılır ve çok etkilenir. Matineden sonra okulu gezen Sait Faik, çocuklarla ilgilenir ve onları takdir eder. Eve döndüğünde annesine, mal varlığını, babası hayatta olmayan çocuklara iyi olanaklar sağlayan Darüşşafaka'ya bağışlamayı teklif eder.
 
Sait Faik’in annesi Makbule Hanım, yazarın vefatından sonra, 8 Kasım 1954'te hazırladığı vasiyetinde mal varlıklarının çoğunu, yazarın eserlerinin telif haklarını ve müze yapılması koşuluyla Burgazada’daki köşkü Darüşşafaka Cemiyeti’ne bağışlamıştır.
 
Darüşşafaka, kendisine 1964’te intikal eden bu vasiyete titizlikle sahip çıkarak, Sait Faik Abasıyanık Müzesi adıyla 22 Ağustos 1959’da halka açılan müze evin bakım, onarım gibi sorumluluklarını 1964’ten başlayarak üstlenmiştir.
 
Makbule Abasıyanık vasiyetinde ayrıca, oğlu adına her yıl bir hikâye armağanı verilmesini şart koşmuştur. Darüşşafaka Cemiyeti, 1964’ten bu yana “Sait Faik Hikâye Armağanı” adı altında her yıl bir öykücüye ödül veriyor. Edebiyat dünyamızın en değerli ödüllerinden biri olan Armağan, 2012’den beri Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları iş birliğiyle veriliyor.
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?