60. Sait Faik Abasıyanık Hikâye Armağanı Mahir Ünsal Eriş'in

 ›  Haberler  › ↓ 
60-sait-faik-hikaye-armagani-toreni (2)_rsz.jpg
Doğan Hızlan, Mahir Ünsal Eriş'e 60. Sait Faik Hikâye Armağanı'nı takdim ederken...
 
 
Eserlerinin telif haklarını ve mal varlığını Darüşşafaka Cemiyeti’ne bağışlayan, Türk hikâyeciliğinin usta yazarı Sait Faik Abasıyanık anısına her yıl bir öykücüye verilen ve Darüşşafaka Cemiyeti ile İş Bankası Kültür Yayınları işbirliğiyle düzenlenen Sait Faik Hikâye Armağanı’nın 60.’sına, Olduğu Kadar Güzeldik adlı kitabıyla Mahir Ünsal Eriş layık görüldü.
 
Eriş’e ödülü, Sait Faik Abasıyanık Müzesi’nin bulunduğu Burgazada’da “Medarı Maişet Motoru”nda düzenlenen törende takdim edildi.
 
60-sait-faik-hikaye-armagani-toreni (5)_rsz.jpg
 
Törende konuşan Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, Darüşşafaka camiası olarak her zaman Darüşşafaka ile Sait Faik Abasıyanık isminin yan yana anılmasından büyük kıvanç duyduklarını ve duymaya devam edeceklerini belirterek, “O’nun ismini yaşatmayı, vasiyetnamesinin gereklerini yerine getirmeyi ve sorumluluğunu üstlendiğimiz bu eşsiz mirası geleceğe taşımayı en temel ödevlerimiz arasında kabul ettik, edeceğiz” dedi.
 
60-sait-faik-hikaye-armagani-toreni (1)_rsz.jpg
Talha Çamaş
 
 
Sait Faik’e karşı yerine getirmekle görevli oldukları ödevlerden bir diğerinin ise Sait Faik Abasıyanık Müzesi’nin yaşatılması olduğunu belirten ve müzenin geçen yıl 11 Mayıs’ta yenilenmiş yüzü ve çağdaş müzecilik anlayışıyla yeniden hizmete açıldığı günden bu yana 7 bine yakın ziyaretçi tarafından gezildiği bilgisini paylaşan Çamaş, konuşmasına şöyle devam etti: “Yüzlerce ziyaretçi ona mektup yazdı. Bu mektuplardan birinde şöyle yazıyor: “Anıların kıymet bilen ellerde ve Darüşşafakalı çocukların gönlünde yaşıyor.” İşte bu cümleler, bizler için en kıymetli armağan… 1964’ten beri Darüşşafaka’da okuyan, babası veya annesi hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz, yetenekli her çocuğumuzun aldığı eğitimde Sait Faik’in öykülerinden gelen telifin katkısı var. Bu bilinci Darüşşafaka’nın yeşil-siyah kapısından geçen her çocuğumuza vermeye özen gösteriyoruz. Sait Faik Abasıyanık Müzesi’nin ve Hikâye Armağanı’nın da Darüşşafakamız gibi daha nice 151 yıllara ulaşması dileğiyle…”
 
60-sait-faik-hikaye-armagani-toreni (11)_rsz.jpg
 
Törende konuşma yapan İş Bankası Kültür Yayınları Genel Müdürü Ahmet Salcan, Doğan Hızlan’ın başkanlığında toplanan Jale Parla, Metin Celâl, Hilmi Yavuz, Nursel Duruel, Beşir Özmen ve Murat Gülsoy’dan oluşan jürinin ödülü “Gündelik yaşamın içindeki sıradan insanın zayıflıklarını ve güçlü yanlarını gerçekçi ve vicdanlı bir dille anlatmaktaki ustalığı nedeniyle” Eriş’e verdiğini belirtti. Salcan, ödül gerekçesinde, artık unutulan ve içi boşaltılan vicdan kavramına atıfta bulunulmasını çok önemsediğini dile getirdi.
 
Jüri Başkanı Doğan Hızlan ise her yerin iyi anlatan bir yazarı bulunduğunu, İstanbul’u, kenar semtleri, o semtlerin ‘küçük insanlarını’ anlamak ve öğrenmek için mutlaka Sait Faik’i okumak gerektiğini ifade ederek, şunları dile getirdi: “İyi bir yazar, sadece edebiyat tarihinin zirvesinde olan bir ad değildir. Bir kentin muhtarıdır, bir kentin defterini tutmuştur. Büyük yazarlar, bir yerin noteridir. Burgazada’ya gelenlerin hepsi, Sait Faik’i okumuş insanlardır. Bu Ada, tarihe ve edebiyata böyle geçti. Bu yıl ödülü kazananın bir başka özelliği de var. ‘Bu öyküler Bandırma’sız olmaz’ diyor. Nasıl Sait Faik Burgazada’nın, balıkçıların, yoksulların, küçük insanların öyküsünü yazdıysa, ödül kazanan Eriş de Bandırma’nın öyküsünü yazdı. Oradan insanlığa çıkış yolunu gösterdi. Onun için ben onlar arasında ruh akrabalığı da görüyorum.”
 
Mahir Ünsal Eriş de ödül almaktan ve adının Sait Faik’ın adıyla anılmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi.
 
Mahir Ünsal Eriş’e Sait Faik’in mini heykelinden oluşan ödülünü Jüri Başkanı Doğan Hızlan’ın verdiği törende, Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun Sait Faik öldüğünde çıkardığı mask da Eyüboğlu’nun gelini Hughette Eyüboğlu tarafından Sait Faik Abasıyanık Müzesi’ne armağan edildi.
 
Törene, Sait Faik’i sevenler, edebiyat ve sanat dünyasından çok sayıda davetli katıldı.
 
60-sait-faik-hikaye-armagani-toreni (4)_rsz.jpg
Hughette Eyüboğlu, maskı Talha Çamaş'a teslim etti.  
 
 
Törende, Sait Faik'in ilk hikâyesi Uçurtmalar'ın yayımlandığı, birinci sayfasının üstünde, "Genç muharrirlerimizden Sait Faik, ilk hikâyesi 'Uçurtmalar'la sahife 7'de!" yazılı olan 9 Aralık 1929 tarihli Milliyet Gazetesi'nin tıpkıbasımı dağıtıldı.
 
60-sait-faik-hikaye-armagani-toreni (6)_rsz.jpg
 
Gazeteleri, Darüşşafakalı öğrenciler dağıttı.
 
60-sait-faik-hikaye-armagani-toreni (12)_rsz.jpg

 
Mahir Ünsal Eriş Hakkında
 
1980 yılında Çanakkale’de doğdu. Trakya Üniversitesi Grafik Bölümü ve Ankara Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Çeşitli dillerden öyküler ve makaleler de çeviren yazar, kendi öykücülüğüne de devam etmektedir. Yayınlanmış öykü kitapları; Bangır Bangır Ferdi Çalıyor Evde (2012) ve Olduğu Kadar Güzeldik (2013).
 
Sait Faik ve Darüşşafaka
 
Ömrünün son günlerinde çeşitli edebiyat matinelerine katılan Sait Faik, 1954’te Darüşşafaka'da düzenlenen bir matineye katılır ve çok etkilenir. Matineden sonra okulu gezen Sait Faik, çocuklarla ilgilenir ve onları takdir eder. Eve döndüğünde annesine, mal varlığını, babası hayatta olmayan çocuklara iyi olanaklar sağlayan Darüşşafaka'ya bağışlamayı teklif eder. 
 
Sait Faik’in annesi Makbule Hanım, yazarın vefatından sonra, 8 Kasım 1954'te hazırladığı vasiyetinde mal varlıklarının çoğunu, yazarın eserlerinin telif haklarını ve müze yapılması koşuluyla Burgazada’daki köşkü Darüşşafaka Cemiyeti’ne bağışlamıştır.
 
Darüşşafaka, kendisine 1964’te intikal eden bu vasiyete titizlikle sahip çıkarak, Sait Faik Abasıyanık Müzesi adıyla 22 Ağustos 1959’da halka açılan müze evin bakım, onarım gibi sorumluluklarını 1964’ten başlayarak üstlenmiştir. 
 
Makbule Abasıyanık vasiyetinde ayrıca, oğlu adına her yıl bir hikâye armağanı verilmesini şart koşmuştur. Darüşşafaka Cemiyeti, 1964’ten bu yana “Sait Faik Abasıyanık Hikâye Armağanı” adı altında her yıl bir öykücüye ödül veriyor. Edebiyat dünyamızın en değerli ödüllerinden biri olan Armağan, 2012’den beri Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları iş birliğiyle veriliyor.
Tüm Haberlere Göz Atın