6 Şubat depremlerinin yıl dönümünde eğitimle iyileşmeye devam ediyoruz

 ›  Haberler  › ↓ 

Tarihin en yıkıcı depremlerinden biri olan ve 4 milyonu aşkın çocuğumuzu etkileyen 6 Şubat depremlerinin yıl dönümünde Darüşşafaka, Türkiye’nin “iyileştiren okulu” olmaya ve depremden etkilenen çocuklarımız için sağlam bir gelecek inşa etmeye yönelik çalışmalarına devam ediyor.

6 Şubat 2023’te meydana gelen ve 11 ilimizi etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremlerde resmî açıklamalara göre 51 binden fazla insanımız hayatını kaybetti, 110 bine yakın vatandaşımız yaralandı, 4 milyonu çocuk olmak üzere toplam 13.5 milyon insanımız etkilendi.

Ülkemizde meydana gelen doğal afetlerde ve toplumu derinden sarsan vakalarda kapılarını ebeveynlerini kaybeden çocuklara açan Darüşşafaka; 1939 Erzincan depreminde Türkiye İş Bankası'nın desteğiyle 83, 1999 Gölcük depreminde de 48 çocuğu, 2009 yılında Mardin Bilge Köyü olaylarını yaşayan beş çocuğu ve 2014’te Soma maden faciasında ailelerini kaybeden yine beş çocuğu kabul etmişti.

6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan depremlerin ardından da harekete geçen Darüşşafaka Cemiyeti, her yıl aldığı 120 öğrencinin yanı sıra deprem bölgesinden 100 çocuğumuz için de ek kontenjan oluşturdu. Ayrıca yaşamlarını deprem bölgesinde sürdüren 100 çocuğumuza da burs ve uzaktan eğitim veren Darüşşafaka, deprem bölgesindeki öğrencilerinin kardeşlerine de kapılarını açtı.

“Çocuklarımızı iyileştirme yolculuğumuzu sürdüreceğiz.”

Depremin yıl dönümü vesilesiyle Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç, şunları söyledi:

“Tarihimizin en yıkıcı depremlerinin üzerinden bir yıl geçti. Toprağımız sarsıldı, yuvalarımız yıkıldı, canlarımızı kaybettik… Ama ayağa kalktık, birbirimize kenetlendik. Zorlukları el ele vererek aştık ve aşmaya devam ediyoruz.

Ülkemizin zor günlerinde yaraları sarmayı misyon edinen Darüşşafaka Cemiyeti olarak, çocuklarımızın geleceğinin enkaz altında kalmasına izin vermedik.

Güzel ülkemizde yaşadığımız felaketin ardından, ‘Eğitimde Fırsat Eşitliği’ misyonumuzla, 70 ilimiz için 120, afetten etkilenen 11 ilimiz içinse ek 100 kontenjan oluşturduk.

Bu toprakların ‘iyileştiren okulu’ Darüşşafaka’nın kapıları, o günden sonra deprem bölgesinden 100 çocuğumuz için umut oldu, gelecek oldu. Şimdi onlar, eğitimlerine okulumuzda devam ederken, yaşamlarını bölgede sürdüren 100 çocuğumuza da burs ve uzaktan eğitim veriyor; bu yıl da yine depremden etkilenen çocuklarımız için aynı olanakları tanıyacağımızın sözünü veriyoruz.

Sadece öğrencilerimizin değil, ailelerinin de yanında olduk. Onlara psikolojik ve maddi destek sağladık, deprem bölgesindeki öğrencilerimizin kardeşlerine de kapılarımızı açtık. Ayrıca, depremden etkilenen mezunlarımıza burs veriyoruz.

Sizlerin desteğiyle, güçlenerek, büyüyerek, çocuklarımızı iyileştirme yolculuğumuzu sürdüreceğiz.”

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?