6. “Hişt Hişt, Genç Sait Faik!” Öykü Yazma Yarışması sonuçlandı

 ›  Haberler  › ↓ 

Özel Darüşşafaka Lisesi'nin kitaplarının gelirini Darüşşafaka Cemiyeti’ne bağışlayan ünlü yazar Sait Faik Abasıyanık’ın anısına, gençlerin sanat ve edebiyata ilgisini artırmak, onları yazmaya özendirmek amacıyla Türkiye genelinde liseler arasında altıncı kez düzenlediği öykü yazma yarışması sonuçlandı. Her okulun en çok üç öyküyle başvurabildiği yarışmaya aralarında Edirne, Hakkâri, Bingöl, Tunceli, Zonguldak’ın da bulunduğu 42 ilden, 222 okulun 418 öğrencisi katıldı. Koşullar gereği Darüşşafaka Lisesi öğrencilerinin kendi aralarında yarıştığı yarışmada; İstanbul Özel Hisar Eğitim Vakfı Lisesi’nden Hazal Özdemir,“Antikacı Dükkânı” adlı öyküsüyle Türkiye birincisi; Nafizcan Önder ise “Sahte Pelerin” adlı öyküsüyle Darüşşafaka Lisesi birincisi oldu.

Dereceye giren öyküleri Nalan Barbarosoğlu, Berat Alanyalı, Feryal Tilmaç’tan oluşan Üst Seçici Kurul’un belirlediği yarışmanın sonuçları; TİM Gösteri Merkezi’nde 6 Haziran 2011 tarihinde düzenlenen törenle açıklandı. Törene; Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili Talha Çamaş ile Davut Ökütçü, Yönetim Kurulu Üyesi Beşir Özmen, Darüşşafaka Lisesi Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Adnan Ersan, İlköğretim Müdürü Çiğdem Kaya, sanatçı Rutkay Aziz, 57. Sait Faik Hikaye Armağanı’nın sahibi yazar Ahmet Büke’nin yanı sıra çok sayıda konuk katıldı.

Darüşşafaka Lisesi Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Adnan Ersan.   Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Beşir Özmen

Darüşşafaka Lisesi Müdürü ve Kampüs Koordinatörü Adnan Ersan, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Beşir Özmen ve 57. Sait Faik Hikâye Armağanı’nın sahibi yazar Ahmet Büke’nin konuşmalarının ardından oyuncu ve yönetmen Rutkay Aziz, Sait Faik’in “Hişt Hişt” öyküsünü seslendirdi.

                     Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili Davut Ökütçü ve sanatçı Rutkay Aziz

Darüşşafaka öğrencileri “Sokaktan Öyküye… Sait Faik’in İnsanları” adlı tiyatro gösterisinin ve Sinema-Fotoğrafçılık Kulübü’nün çektiği “Kırmızı Yeşil” adlı kısa filmin gösterildiği törende dereceye giren öğrencilere armağanları takdim edildi. Her yıl olduğu gibi bu yılda yarışmaya katılan öyküler arasından seçilenlerin yer aldığı 6. “Hişt Hişt, Genç Sait Faik!” adlı kitap, törene katılan öğrencilere armağan edildi.


                                             Darüşşafaka Lisesi birincisi Nazifcan Önder

6. “Hişt Hişt, Genç Sait Faik!” Öykü Yazma Yarışması’nın sonuçları

Türkiye dereceleri

Birincilik Ödülü: Hazal Özdemir /“Antikacı Dükkânı” /İstanbul Özel Hisar Eğitim Vakfı Lisesi

İkincilik Ödülü: Çağla Büyükkoç/ “Yanılgı, Yalın, Yenilgi”/ Haydarpaşa Anadolu Lisesi

Üçüncülük Ödülü: Salih Karapınar/“Babalar ve Katiller”/Şehremini Anadolu Lisesi

Üçüncülük Ödülü: Berk Aydoğan/ “Kalemimin Ucundaki Hayat”/Özel Şişli Terakki Vakfı Lisesi

Darüşşafaka Lisesi dereceleri
 
Birincilik Ödülü: Nafizcan ÖNDER/ “Sahte Pelerin”
 
İkincilik Ödülü: M. Doruk Çelik/“Uyutan Kahveler”
 
Üçüncülük Ödülü: Beren Kayalı/ “M. S. A.”

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?