6. Ahmet Rasim Yaşıyor Köşe Yazısı Yazma Yarışması sonuçlandı

 ›  Haberler  › ↓ 
ahmet rasim_29042013_20.JPG
Darüşşafaka mezunu Ahmet Rasim’in anısını yaşatmak; öğrencileri çevrelerinde, ülkemizde, dünyamızda yaşananlar konusunda duyarlı kılmak; yazma becerilerinin gelişimine katkıda bulunmak amacıyla Darüşşafaka Ortaokulu tarafından düzenlenen geleneksel köşe yazısı yazma yarışmasının altıncısı sonuçlandı. İstanbul’daki 41 ortaokuldan 83 amatör “köşe yazarı”nın katıldığı yarışmanın sonuçları 29 Nisan’da TİM Gösteri Merkezi’nde düzenlenen törenle açıklandı.
 
ahmet rasim_29042013_3.JPGahmet rasim_29042013_1.JPG
 Talha Çamaş                                                                   Çiğdem Kaya

Çiğdem Kaya: "Ahmet Rasim, iyi bir öğrenci, çok iyi bir gazeteci, yazar, besteci ve her şeyden önemlisi çok iyi bir insan olmuştur”  

Törenin açılış konuşmasını yapan Darüşşafaka İlk ve Ortaokul Müdürü Çiğdem Kaya, “Ahmet Rasim,  Darüşşafaka için olduğu kadar ülkemiz için de çok değerli ve önemli bir aydındır. Darüşşafaka için önemi, kuşkusuz onu Ahmet Rasim yapan değerleri, bu kurumun çatısı altında edinmiş ve bu değerleri ömrü boyunca yaşatmış olmasından kaynaklıdır. Ahmet Rasim, Darüşşafaka’nın ilk mezunlarından olması ve ayrıca bu okulu birincilikle bitirmiş olması bakımından da çok önemli bir rol modeldir. Ahmet Rasim, yaşamını çok zor koşullarda sürdürürken, Darüşafaka’da kendisine sağlanan eğitim olanağını çok iyi değerlendirmiş, iyi bir öğrenci, çok iyi bir gazeteci, yazar, besteci ve her şeyden önemlisi çok iyi bir insan olmuştur” dedi.
 
Talha Çamaş: "Hepimiz Ahmet Rasim’i gazeteciliğiyle biliyoruz ama onun gazeteciliği kadar arkada gizlenen pek çok kabiliyeti vardı"
ahmet rasim_29042013_4.JPGahmet rasim_29042013_5.JPG
Seçici Kurul Başkanı Funda Özkan'a Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş tarafından teşekkür plaketi takdim edildi.
 
Ardından kürsüye gelen Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş ise Ahmet Rasim’in çok yönlü kişiliğine dikkat çekerek, “Hepimiz Ahmet Rasim’i gazeteciliğiyle biliyoruz ama onun gazeteciliği kadar arkada gizlenen pek çok kabiliyeti vardı. Bu nedenle önümüzdeki sene 150. doğum yılında ‘Çok Yönlü Ahmet Rasim’ diye bir konunun işlenmesini şimdiden çok değerli öğretmen ve yöneticilerimizden rica ediyorum. Çünkü Ahmet Rasim, sadece edebi kitaplar değil, tarih, coğrafya, matematik, gramer gibi bilimin farklı alanlarında eserler vermiş, çok ciddi besteler yapmış, güfteler yazmıştır. Bugün bile Türk musikisi tutkunlarının en fazla seslendirdiği şarkılardan biri olan ‘Sakın Geç Kalma Erken Gel’ onun eseridir” diye konuştu.
ahmet rasim_29042013_8.JPG
                                                                                Gülsün Kaya                                       

Yarışmanın Seçici Kurul Başkanı ve Akşam Gazetesi Yazarı Funda Özkan, yarışmaya katılan öğrencilerin büyük bölümünün gerçek bir köşe yazısı yazdığını belirterek, “Bu takdir edilecek bir durumdur. Ayrıca bu seneki köşe yazılarının çoğunda toplumsal duyarlılık vardı” dedi.

ahmet rasim_29042013_6.JPG

Konuşmaların ardından Darüşşafakalı öğrenciler tarafından Edip Cansever’in “Mendilimde Kan Sesleri” isimli şiiri eşliğinde Ahmet Rasim’in yaşamını anlatan bir gösteri sahnelendi.

 ahmet rasim_29042013_19.JPG
Yarışmanın birincisi Mehlika Zeynep Arslan'a ödülü Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş tarafından takdim edildi.

Eğitim, sağlık, çevre, ayrımcılık, adalet, teknoloji, şiddet, insan ilişkileri gibi sorunların genç yazarlar tarafından insan sevgisine, anlayış ve hoşgörüye dayalı bir biçimde, eleştirel bir anlayışla ele alındığı yarışmada; Akşam Gazetesi köşe yazarı Funda Özkan, Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ, Kanal D Haber Müdürü Fevzi Yeniçeri ve Cumhuriyet Gazetesi Ekonomi Servisi Şefi Hasan Eriş’ten oluşan Seçici Kurul, birincilik ödülünü Özel Derya Öncü Ortaokulu öğrencisi Mehlika Zeynep Arslan’a verdi. Darüşşafaka Ortaokulu öğrencileri arasındaki yarışmada ise birinci Mertcan Gür oldu.

ahmet rasim_29042013_18.JPG
Yarışmanın ikincisi Özel Küçük Prens Ortaokulu'ndan Yavuzhan Zaman'a ödülü Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fırat Tekin tarafından takdim edildi.
 
Üçüncülük Ödülü
 
Akın Bal (İstek Özel Acıbadem Ortaokulu)
Zeynep Bora (İTÜ GVO Özel Dr. Natuk Birkan Ortaokulu)
Fatma Özdağ (İstaç Ortaokulu)
Zeki Berk Saraçoğlu (TED İstanbul Koleji Vakfı Özel Ortaokulu)
Tuğba Erbaş (Kaptan Hasanpaşa Ortaokulu)
 

Jüri Özendirme Ödülü

Gamze Kaya (İrfan Sırdaş Aile Vakfı Ortaokulu)

 
Darüşşafaka Dereceleri
ahmet rasim_29042013_12.JPG
Kendi aralarında yarışan Darüşşafaka Ortaokulu öğrencileri arasında birinci olan Mertcan Gür ödülünü Başkan Vekili Fırat Tekin'den aldı.
 
ahmet rasim_29042013_11.JPG
Darüşşafaka Ortaokulu ikincisi İlayda Salkım'a ödülü Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adnan Dovan tarafından takdim edildi.
 
 ahmet rasim_29042013_10.JPG
Üçüncülük ödülünü paylaşan Duygu Terzi, Derya Karışık ve Zeynep Tuna ödüllerini Çiğdem Kaya'dan aldı.
 
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?