58. Sait Faik Hikaye Armağanı'nı kazanan Yalçın Tosun ödülünü aldı.

 ›  Haberler  › ↓ 
Darüşşafaka Cemiyeti tarafından Sait Faik Abasıyanık anısına her yıl bir yazara verilen Sait Faik Hikaye Armağanı’na bu yıl "Peruk Gibi Hüzünlü" kitabıyla layık görülen Yalçın Tosun, 11 Mayıs’ta İş Bankası Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen törenle ödülünü aldı. 2012’ye dek Yapı Kredi Yayınları işbirliğiyle verilen Armağan bu yıl ilk kez İş Bankası Kültür Yayınları iş birliğiyle verildi.
 
sait faik 052.jpg
İş Bankası Kültür Yayınları Genel Müdürü Ahmet Salcan, Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım, Yalçın Tosun, Sait Faik Hikaye Armağanı Jüri Başkanı Doğan Hızlan
 
Doğan Hızlan, Murat Gülsoy, Prof. Dr. Jale Parla, Metin Celal, Hilmi Yavuz, Nursel Duruel ve Beşir Özmen’den oluşan Sait Faik Hikaye Armağanı Jürisi, "Kenarda kalanların, genel kabul görmeyenlerin, olmamışların, olamamışların yaşamlarından kesitleri kendine özgü bir yalınlık ve sahicilikle anlatmaktaki başarısı nedeniyle" oy birliğiyle bu yılki ödülün Yalçın Tosun’a verilmesini kararlaştırmıştı.
  
sait faik 028_rsz.jpg sait faik 025_rsz.jpg
Darüşşafaka Cemiyeti Yön. Kurulu Başkanı       Sait Faik Hikaye Armağanı Jüri Başkanı
Zekeriya Yıldırım                                                      Doğan Hızlan
 
Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım, törende yaptığı konuşmasında, Sait Faik Hikaye Armağanı’nın, edebiyatımızın “en uzun soluklu öykü yarışması” unvanını elinde bulundurmasının gururunu yaşadıklarını şu sözlerle dile getirdi: “Nasıl ki Darüşşafaka, 149 yıllık geçmişiyle ülkemizde sürdürülebilir kurumlara örnek teşkil ediyorsa, Sait Faik Hikaye Armağanı da bir bakıma vefanın sürdürülebilirliğinin güzel bir örneğidir. 1964’ten beri Darüşşafaka’da okuyan her çocuğun aldığı eğitimde Sait Faik’in öykülerinden gelen telifin katkısı var.”
 
Törende söz alan Sait Faik Hikaye Armağanı Jüri Başkanı Doğan Hızlan, Sait Faik’in öyküleriyle Türk edebiyatında yeni bir dönem açmış çok önemli bir yazar olduğunu belirterek, “İstanbul’u onsuz anlamak mümkün değildir. Şimdi varoş dediğimiz kenar mahalle insanlarının ruhunu o kadar iyi kimse anlatamaz. Adalardaki kozmopolit yaşamı da anlamak zordur onsuz,” sözleriyle yazarın önemine değindi.
 
sait faik 032.jpg
 
Hızlan, Armağan’ı iyi bir yazar olduğunu kanıtlamış bir kişiye verdiklerini ve her yıl olmasa da bu yıl Sait Faik ile ödülü kazanan yazar arasında bir bağlantı bulunduğunun altını çizdi. Hızlan, herkesi hem yeni bir yazar olan Yalçın Tosun’u hem Sait Faik’i yeniden okumaya çağırarak, “İyi yazarları yeniden okudukça, yeni yönlerini keşfedersiniz. Sadece onların değil, kendinizin de,” dedi.
 
 sait faik 037.jpg
Yalçın Tosun ödülünü alırken...
 
 
sait faik 043_rsz.jpg58. Sait Faik Hikaye Armağanı'nın sahibi Yalçın Tosun, ödülünü aldıktan sonra yaptığı konuşmasında, “Sait Faik hepimizin hayatının bir döneminde tanıştığı bir yazar. Onun hakkında bir yerlerde gördüğüm bir yazıda, küçük insanlar tabiri dikkatimi çekmişti. Kimdi bu küçük insanlar? Nerede yaşarlardı? Daha da önemlisi hangi özellikleri nedeniyle küçük olarak nitelendirildiklerini bayağı merak etmiştim. O yaşımda Sait Faik’in öykülerini okuduğumda o insanlar bana hiç de küçük görünmedi,” diyerek Sait Faik’in kendisi üzerinde bıraktığı etkiden bahsetti. Herkesin hayatta benzer bir macerada yol aldığını düşündüğünü belirten Tosun, başkalarıyla arasındaki mesafeyi kırmasında, Sait Faik’in eserlerinden öğrendiği bu benzerlik duygusunun bir adım oluşturduğunu söyledi.
 
Yalçın Tosun, Sait Faik’i, “Vicdanlı, merhametli, köşelere itilmişleri görmeyi bilen gözleri, acımasızlık gibi algılanmaya yazgılı adalet duygusunu hissettiren, hem kendine hem dünyaya ve şeylere karşı incelikle ayarlanmış bir mesafeyle yazan bir yazar” olarak tanımladı.
 
Sait Faik’i okumanın kendisi için edebi bir arınma gibi olduğunu da paylaşan Tosun, yazarın eserlerinin kendisinde “aslolan nedir” sorusunu hatırlattığını belirterek, onun adını taşıyan bu ödülü almaktan büyük kıvanç duyduğunu açıkladı.
Tüm Haberlere Göz Atın