58. Sait Faik Hikaye Armağanı, 11 Mayıs’ta yeni sahibini bulacak

 ›  Haberler  › ↓ 
SAIT FAIK mailing[3].jpg

 

Darüşşafaka Cemiyeti tarafından yazar Sait Faik Abasıyanık anısına her yıl bir öykücüye verilen Sait Faik Hikaye Armağanı’na bu yıl, "Peruk Gibi Hüzünlü" kitabıyla Yalçın Tosun layık görüldü. Bu yıl ilk kez İş Bankası Kültür Yayınları iş birliğiyle verilen Armağan, 11 Mayıs’ta İş Bankası Genel Müdürlüğü’nde düzenlenecek törende Yalçın Tosun'a verilecek.
 
Edebiyatımızın en uzun soluklu ödülü olma özelliğini taşıyan Sait Faik Hikaye Armağanı’nın 58.’sine toplam 41 öykü başvurdu. Doğan Hızlan, Murat Gülsoy, Prof. Dr. Jale Parla, Metin Celal, Hilmi Yavuz, Nursel Duruel ve Beşir Özmen’den oluşan jüri, oybirliğiyle bu yılki ödülün "Peruk Gibi Hüzünlü" kitabıyla Yalçın Tosun'a verilmesine karar verdi.
  
58. Sait Faik Hikaye Armağanı’nın sahibi Yalçın Tosun, yazarın ölüm yıldönümü olan 11 Mayıs Cuma Günü İş Kuleleri, Kule 1’in 41. Katında yapılacak törende ödülünü usta yazar Yaşar Kemal’in elinden alacak.
 
Yalçın Tosun
 
1977 Ankara doğumlu Yalçın Tosun, Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı üniversitede Özel Hukuk Doktorasını tamamlayan Tosun, İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapıyor. Tosun'un öyküleri Adam Öykü, Notos Öykü ve Kitap-lık dergilerinde yayımlandı.
 
Sait Faik ve Darüşşafaka
 
Darüşşafaka’nın tarihi misyonunun destekçileri arasında yer alan Türk edebiyatının ölümsüz ismi Sait Faik’in Darüşşafaka ile bağı 1953 yılında başladı. Darüşşafaka Lisesi'nde düzenlenen bir edebiyat matinesine katılan  ve okulu gezen Sait Faik, eve döndüğünde annesine mal varlığını babası hayatta olmayan çocuklara güzel imkânlar sağladığını düşündüğü Darüşşafaka'ya bağışlamayı teklif etti. Sait Faik’in bu isteği, vefatından sonra annesi Makbule Abasıyanık tarafından yerine getirildi.
 
Sait Faik Hikaye Armağanı
 
Sait Faik Hikaye Armağanı ise 1955’te usta yazarın annesi Makbule Abasıyanık tarafından kuruldu. Ödülün para armağanı, 1960 yılına kadar Varlık Yayınları'nca karşılandı. 1960'tan 1963'e kadar kesintiye uğrayan Ödül, Makbule Hanım'ın 1964 yılındaki vefatından sonra Darüşşafaka Cemiyeti tarafından düzenli olarak verilmeye başladı.
 
Bu yıl Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları iş birliğiyle verilen Armağan’ı, geçtiğimiz yıl, “Kumrunun Gördüğü” adlı kitabıyla yazar Ahmet Büke almıştı.
 
 
Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?