57 yıl sonra isteği gerçek oldu

 ›  Haberler  › ↓ 

1963-64 yıllarında Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda stajyer öğretmen olarak çalışan Turhan Savaş, 156 yıldır “eğitimde fırsat eşitliği” misyonuyla ülkemiz çocuklarının yaşamlarını değiştiren Darüşşafaka’ya vasiyet bağışında bulundu.

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Eski Üyesi Beşir Özmen(DŞ'74) ve Darüşşafaka Cemiyeti Vasiyet Bağışçısı Turhan Savaş
Birikimini eğitim için kullanmak istiyor

1938 doğumlu Turhan Savaş, öğretmenlik kariyeri boyunca yüzlerce öğrenci yetiştirdikten sonra şimdi de yaptığı vasiyet bağışıyla Darüşşafakalı öğrencilerin umut ışığı oldu. Stajyer öğretmenlik yaptığı dönemi anlatan Savaş: “O dönemki Darüşşafaka Yönetimi okulda kalıp öğretmenliğe devam etmemi isteyince çok mutlu olmuştum ancak parasız yatılı okuduğum için zorunlu hizmette bulunmam gerekiyordu. Bu nedenle Darüşşafaka’da devam edemedim ama hep ‘İleride imkânım olursa ben de bağış yapacağım’ diye düşünmüştüm. Bu isteğim gerçekleştiği için çok mutluyum.” dedi.  Savaş, ayrıca memleketi Kastamonu’nun Araç kazasında yüksek öğrenim öğrencileri için yurt yaptırmak istediğini belirtti.

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Eski Üyesi Beşir Özmen (DŞ’74) ve Darüşşafaka Cemiyeti Bağış ve Bağışçı ilişkileri Yetkilisi Emel Bulu, Turhan Savaş’ı ziyaret ederek kendisine “Bağışçı Sertifikası” takdim etti.

Darüşşafaka’nın kuruluşundan bu yana en önemli gelir kaynaklarından biri olan vasiyet bağışı kişinin vefatı durumda geçerlilik kazanıyor. Vasiyet bağışında; vasiyetçi yaşadığı sürece mallarını dilediği şekilde değerlendirebiliyor, satabiliyor veya vasiyetinden vazgeçebiliyor.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?