57. Sait Faik Hikâye Armağanı Ahmet Büke'nin

 ›  Haberler  › ↓ 


Darüşşafaka Cemiyeti ve Yapı Kredi Yayınları tarafından düzenlenen “57. Sait Faik Hikâye Armağanı"nın bu yılki sahibi "Kumrunun Gördüğü" (Can Yayınlan) adlı kitabıyla Ahmet Büke oldu. Doğan Hızlan başkanlığında Hilmi Yavuz, Nursel Duruel, Jale Parla, Murat Gülsoy, Metin Celal ve Beşir Özmen' den oluşan jürinin gerekçeli kararında ödülün "Kendine özgü anlatımı ve gündelik yaşamın tarihe tanıklık eden ayrıntılarını işleyen öyküleri nedeniyle" Büke'ye verildiği açıklandı. Büke, 11 Mayıs Çarşamba saat 18.30'da Pera Palas'ta düzenlenecek törenle ödülünü alacak.
 
Öyküleri; Adam Öykü, Özgür Edebiyat, Patika, Notos Öykü gibi dergilerde yayımlanan 1970 doğumlu Büke , 2008'de "Alnı Mavide" kitabıyla Oğuz Atay Öykü Ödülü’ne değer görüldü. Büke'nin "İzmir Postasının Adamları", "Alnı Mavide", "Çiğdem Külahı" ve "Kumrunun Gördüğü" adlı dört öykü kitabı bulunuyor.
 
Sait Faik Hikâye Armağanı, Türk edebiyatının büyük ismi Sait Faik Abasıyanık’ın anısına her yıl ölüm yıldönümünde (11 Mayıs) bir öykücüye veriliyor. İlk olarak 1955’te yazarın annesi Makbule Abasıyanık tarafından başlatılan Armağan, 1964’ten itibaren Darüşşafaka Cemiyeti, 2003’ten beri de Darüşşafaka Cemiyeti ve Yapı Kredi Yayınları işbirliğiyle sürdürülüyor. Ödülü alan yazarlar arasında Aslı Erdoğan, Mehmet Günsür, Erdal Öz ve Cemil Kavukçu da bulunuyor.
 
Sait Faik ve Darüşşafaka
 
Darüşşafaka’nın tarihi misyonunun destekçileri arasında yer alan Türk edebiyatının ölümsüz ismi Sait Faik, 1953’te Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda katıldığı bir “matine” neticesinde Daçkalı öğrencilere hayran kalır ve vefatından sonra hem kitaplarının telif hakkını hem de bazı taşınmaz mal varlığını Darüşşafaka’ya bağışlanmasını vasiyet eder. Sait Faik’in bu isteği annesi Makbule Abasıyanık tarafından 1964’te yerine getirildi.
Tüm Haberlere Göz Atın