553 Darüşşafakalı, Kitapcan'la okuyor

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka Ortaokulu'nun 553 öğrencisine diledikleri kitapları satın alma olanağı tanıyan  Kitapcan Kampanyası'nın son destekçileri Ernamaş Makina, Focus Film, Doğan Holding, Flogaz ve Nurol Holding oldu. 

Öğrencilere kitapçıya gitme, kendi kitabını seçme, kendi kitaplığını oluşturma ve her şeyden önemlisi kitap okuma alışkanlığını kazandırmayı  hedefleyen ve 1970 yılı Darüşşafaka Lisesi  mezunu, bankacı Bülent Şenver’in kuruduğu Herkese Kitap Vakfı iş birliğiyle hayata geçirilen "Kitapcan Velilerini Arıyor" kampanyası, yeni destekçilerle yoluna  devam ediyor.

Fotoğraf: Darüşşafaka Ortaokul Müdürü Ayşe Görey, Doğan Holding Strateji Grup Başkanı Özge Bulut Maraşlı, Darüşşafaka Cemiyeti Başkan Vekili Fırat Tekin, Herkese Kitap Vakfı Kurucu Genel Başkanı Bülent Şenver,  Focus Film Finans Müdürü Fahri Bas, Flogaz Yönetim Kurulu Başkanı Eli Meranda, Asuman Güreli, Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş ve Genel Sekreter Yardımcısı Burçak Karakaya...

Kampanya kapsamında destek veren Ernamaş Makina, Focus Film, Doğan Holding, Flogaz ve Nurol Holding, 8. sınıfları Kitapcan kartı sahibi yaptı.

Öğrenciler, bundan böyle her ay 50 TL para yüklenecek bu kartlarıyla D&R mağazalarında istediği kitabı alabilecek.

Darüşşafaka Ortaokulu son sınıf öğrencileri, 5 Ekim Pazartesi günü Mete Yılmaz Salonu'nda düzenlenen törenle Kitapcan kartlarını aldı. 

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, Ortaokul Müdürü Ayşe Görey ile Herkese Kitap Vakfı Başkanı Bülent Şenver'in ev sahipliğinde gerçekleşen törene; Focus Film Finans Müdürü Fahri Bas, Doğan Holding Strateji Grup Başkanı Özge Bulut Maraşlı, Flogaz Yönetim Kurulu Başkanı Eli Meranda ve 8. sınıf öğrencileri katıldı.

Görey: "Bir yılda 5 bin kitap alındı"

Törenin açılış konuşmasını yapan Ayşe Görey,  birinci yılını geride bırakan projenin Darüşşafaka 'nın 553 öğrencisini Kitapcan kartı sahibi yaptığını belirterek, "Bugüne kadar öğrencilerimiz kartlarıyla 5.000 kitap satın aldı. Bu kitapların 250'sini de kütüphanemizdeki Kitapcan  bölümüne bağışladı" dedi. 

Çamaş: "Kitap okumayı, yemek-içmek ya da nefes almak gibi doğal bir eyleme dönüştürmeliyiz"

Ardından söz alan Talha Çamaş, "Öğrencilerimize kitap satın alma, okuma ve bağışlama kültürünü aşılayan bu projeyi çok önemsiyoruz, çünkü biz yaşam boyu öğrenen, evrensel değerleri benimsemiş, özgüvenli, topluma karşı sorumluluklarının bilincinde liderler yetiştirmeyi hedefliyoruz. Bu da ancak kitap okumayı, yemek-içmek ya da nefes almak gibi doğal bir eyleme dönüştürmüş bir nesille mümkün olabilir" diye konuştu. 

Şenver: "Temel ihtiyaç sıralamasında kitap, 236. sırada"

Türkiye'de kitap okuma alışkanlığının durumuna ilişkin bir sunum yapan Bülent Şenver, " Türkiye'de kitap, temel ihtiyaçlar sıralamasında 236. sırada yer alıyor. Öyle ki darbeli matkap bile kitaptan daha önce yer alıyor. Kitapcan projesiyle bunu değiştirmeyi hedefliyoruz" dedi.

Konuşmaların ardından Darüşşafakalı öğrencilerin "Kitapcan Velisi" olan Ernamaş Makina (8/A sınıfı), Focus Film (8/B  sınıfı),  Doğan Holding (8/C sınıfı),  Flogaz (8/D sınıfı) ve Nurol Holding'e (8/E sınıfı)  teşekkür sertifikaları takdim edildi. 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?