55. Sait Faik Hikaye Armağanı'nı kazanan Feryal Tilmaç ödülünü düzenlenen bir törenle aldı

 ›  Haberler  › ↓ 

55. Sait Faik Hikâye Armağanı’nı “Aradım Yaz Dediniz” kitabıyla kazanan Feryal Tilmaç ödülünü 13 Mayıs 2009 Çarşamba akşamı saat 18.30’da Yapı Kredi Kültür Merkezi Sermet Çifter Salonu’nda düzenlenen ve çok sayıda davetlinin katıldığı törenle büyük yazarımız Yaşar Kemal’in elinden aldı.Törende ayrıca Darüşşafaka Cemiyeti tarafından bu tören için özellikle hazırlanan “Sait Faik Abasıyanık Hikâye Armağanı 55. Yıl Anısı” adlı armağan kitap dağıtıldı.

Törene Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım, Başkanvekilleri Davut Ökütçü ve Beşir Özmen ile yönetim kurulu üyesi Adnan Dovan’ın yanı sıra Yapı Kredi Kültür Genel Müdürü Tülay Güngen, Yapı Kredi Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Raşit Çavaş, ünlü yazar Yaşar Kemal, Adnan Özyalçıner, Sennur Sezer, Nursel Duruel, Refik Algan, Mahir Öztaş, Behçet Çelik, Sevengül Sönmez, Murat Yalçın, Emin Karaca, Alpay Kabacalı, Celal Üster’in de aralarında bulunduğu 200’e yakın davetli katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Raşit Çavaş, "Sait Faik gibi Türkiye’nin en büyük hikâyecisi olan bir yazarın kitaplarını yayımlamaktan ve bu şekilde Darüşşafaka Cemiyeti’ne telif hakları yoluyla katkıda bulunmaktan büyük onur duyduklarını" söyledi. Çavaş, "Sait Faik kitaplarını yayımladıkları sekiz yılda 486 bin kitap sattıklarını, Darüşşafaka Cemiyeti’ne 640 bin lira katkıda bulunduklarını belirterek babası olmayan ve maddi durumları iyi bir eğitim almak için yetersiz çocukların eğitim giderlerine katkıda bulunmaktan mutluluk duyduklarını" vurguladı. Yakında Sait Faik’in bütün hikâyelerini tek bir cilt halinde Delta Dizisi’nden çıkaracaklarını açıkladı.

Daha sonra mikrofona gelen Sait Faik Hikâye Armağanı Jüri Başkanı Yazar Doğan Hızlan, ödülün Feryal Tilmaç’a verilmesinin gerekçesini yazarın “kara mizahtan ve cesur bir içe bakıştan beslenen yazma coşkusunu zengin bir dille öyküye dönüştürmesi” olarak açıkladı.

Doğan Hızlan’ın kısa konuşmasının ardından, programı sunan Raşit Çavaş Feryal Tilmaç’a ödülünü vermek üzere Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Yıldırım’ı sahneye davet etti. Zekeriya Yıldırım, konuşmasında, "Sait Faik’in Darüşşafaka’nın bağışçılarından biri olmasıyla birlikte sanatsal bir misyon da üstlendiklerini, liseler arasında “Hişt! Hişt! Sait Faik Hikâye Yarışması’nı düzenlediklerini belirttikten sonra Yapı Kredi Yayınları’yla işbirliği içinde Sait Faik kitaplarının yayımlanmasından mutluluk duyduklarını söyleyerek yayınevine teşekkür ederek Feryal Tilmaç’a ödülünü vermesi için büyük yazar Yaşar Kemal’i sahneye davet etti.

Mikrofona gelen yazar Yaşar Kemal, Sait Faik’le ilgili anılarını anlattı ve Faik’in dünyanın en büyük yazarlarından biri olmakla kalmayıp aynı zamanda “insan gibi bir insan” olduğunu söyledi. Sait Faik’le birlikte yaşadıklarını anlatırken Yaşar Kemal’in kendinden geçerek coşkulandığı ve gözlerinin yaşardığı görüldü. Kısa ama coşkulu konuşmasından sonra Kemal, Feryal Tilmaç’a ödülünü verdi
.Feryal Tilmaç, yaptığı teşekkür konuşmasında, Sait Faik Hikâye Armağanı’nın kendisine verilmesinin kendine güvenini artırdığını ve ödülünü özellikle Yaşar Kemal gibi büyük bir yazarın elinden almasının kendisi için büyük bir şans olduğunu söyledi. Yaşar Kemal, Tilmaç’a, “Sait Faik gibi ol,” dedi.Daha sonra kokteyle geçildi. Yazarlar için sevinçli bir buluşma niteliği taşıyan kokteyl gelecek yıl buluşmak için verilen sözlerle sona erdi.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?