54. TÜBİTAK Yarışması’nda Darüşşafakalı öğrencilerin iki projesine “Bölge Birinciliği” ödülü

 ›  Haberler  › ↓ 

54. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Bölge Aşaması Proje Değerlendirmeleri Sonuçları açıklandı! Darüşşafaka Lisesi’nden “fizik” ve “tarih” alanında iki proje “Bölge Birincisi” olarak finallere katılma hakkı elde etti.

 TÜBİTAK tarafından düzenlenen ve 27.013 proje başvurusu yapılan 54. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda yapılan ön değerlendirme sonucunda 12 alanda toplam 1.440 proje, yarışmanın bölge aşamasına katılmaya hak kazandı. İstanbul Avrupa Bölge aşamasına 120 projenin seçildiği yarışmada, Darüşşafaka Lisesi öğrencileri de hazırladıkları altı projeyle ön değerlendirmeyi geçerek, 3-4 Nisan tarihleri arasında çevrim içi yapılan bölge yarışmalarına katılmaya hak kazandı.

7 Nisan’da TÜBİTAK tarafından açıklanan sonuçlara göre Özel Darüşşafaka Lisesi’nden iki proje “Bölge Birinciliği” ödülü alarak, 5-9 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek yarışmanın final aşamasına katılacak.

Türkiye finallerine katılmaya hak kazanan projeler

Fizik alanında 11. sınıf öğrencilerinden Eren Koruyan, Furkan Göktaş, Talha Kemal Kara, “Depremlere Karşı Yapılarda Kullanılabilecek Mikroişlemci Kontrollü Bir Dikey Dengeleyicinin Prototip Tasarımı” adlı projeleriyle; tarih alanında ise 10. sınıf öğrencilerinden Damla Aysima Ergül ve Hazel Dallı, “Gemiler Nereden Yürütüldü? İstanbul’un Fethi Sırasında Karadan Yürütülen Gemilerin Olası Rotalarının CBS ve KDS ile Analizi” adlı projeleriyle Türkiye finallerine katılacaklar.

Yarışmaya ilgi gösteren tüm öğrencilerimizi ve danışmanlarını kutluyor, Bölge Birinciliği ödülü alan proje sahibi öğrencilerimize 5-9 Haziran tarihleri arasında yapılacak olan yarışmanın final aşamasında başarılar diliyoruz.   

 

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?