5. “Ahmet Rasim Yaşıyor!” Gazete Yazıları Yazma Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu!

 ›  Haberler  › ↓ 

IMG_6794_rsz.jpg

​İstanbul İlköğretim Okulları Arası 5. “Ahmet Rasim Yaşıyor!” Gazete Yazıları Yazma Yarışması Ödül Töreni, 10 Mayıs Perşembe günü, Darüşşafaka TİM Maslak Gösteri Merkezi Fettah Aytaç Salonu’nda düzenlendi. “Ahmet Rasim Yaşıyor!” Yarışması, 1883 yılında Darüşşafaka’yı birincilikle bitirmiş olan gazeteci ve yazar Ahmet Rasim’in anısını yaşatmak, öğrencileri çevrelerinde, ülkemizde ve dünyamızda yaşananlar konusunda duyarlı olmaya ve yazmaya özendirmek amacıyla düzenleniyor.

IMG_6681_rsz.jpg

Seçici Kurul üyesi Hakan Güldağ ile Funda Özkan'a Darüşşafaka İlköğretim Müdürü Çiğdem Kaya tarafından plaket takdim edildi.

Bu yıl sadece köşe yazıları dalında düzenlenen yarışmaya, 36 okulundan 63 öğrenci katıldı. Darüşşafakalı gazeteciler, Akşam Gazetesi köşe yazarı Funda Özkan, Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ ve Kanal D Genel Yayın Yönetmeni Fevzi Yeniçeri’den oluşan seçici kurul, Özel Erdil Koleji’nden Klara Yeteroğlu’nu “Türkiye’de Ermeni Olmak” isimli yazısıyla birincilik ödülüne layık buldu. Yarışmanın Darüşşafakalı öğrenciler arasında yapılan kategorisinde ise, İlayda Salkım “Giden Katarların Ardından” başlıklı yazısıyla birinci oldu.

 

ahmetrasim_1005_kaya.JPGÇiğdem Kaya:

"Yeni kuşakların Ahmet Rasim’i tanımasını, onu örnek almasını istiyoruz"

Törende konuşan Darüşşafaka İlköğretim Okulu Müdürü Çiğdem Kaya, Ahmet Rasim’in Darüşşafaka için olduğu kadar ülkemiz için de çok değerli ve önemli bir aydın olduğunun altını çizerek, Ahmet Rasim’in Darüşşafaka’nın ilk mezunlarından olması ve okulu birincilikle bitirmiş olması nedeniyle çok önemli bir model olduğunu hatırlattı. Ahmet Rasim’in, yaşamını çok zor koşullarda sürdürürken Darüşşafaka’da kendisine sağlanan eğitim olanağını çok iyi değerlendirerek çok iyi bir gazeteci, yazar, besteci ve en önemlisi çok iyi bir insan olduğunu belirten Kaya, yarışmanın amacını şu sözlerle açıkladı:  “Biz Ahmet Rasim’in anısına bu yarışmayı düzenlerken, yeni kuşakların Ahmet Rasim’i tanımasını, onu örnek almasını, kendisine emek verenleri unutmamasını, ülke sorunları hakkında bilgi sahibi olduktan sonra kendi düşüncelerini oluşturmalarını ve bu düşünceleri etkili bir biçimde anlatma becerilerini kazanmalarını amaçlamaktayız.”

 

“Kalem namusu”na büyük önem veren bir gazeteci-yazardı

Çiğdem Kaya’nın konuşmasının ardından Ahmet Rasim’in hayatı, öğrenciler tarafından anlatıldı. Yoksulluk içinde geçen çocukluk dönemi, okulda gördüğü şiddet ve falaka korkusu, daha sonra mahalle mektebinden ayrılarak Darüşşafaka’ya girişi, yıllar içinde değişen yaşamı, korkularından kurtulması, edebiyat ve yazma merakının başlaması ve aldığı eğitimle değişip olgunlaşarak bir düşünce ve yazın adamına dönüşmesinin öyküsünü anlatıldı. Ahmet Rasim, Darüşşafaka’dan mezun oluşunu, “Bir gün son sınavı verdim. Bilmeyerek girdiğim o kapıdan bilerek çıktım,” diyerek anlatırmış… Ahmet Rasim’in, bir gazetecide olması gereken en önemli özelliğin “kalem namusu” olması gerektiğini düşündüğü ve bu ilke doğrultusunda okurlarını her konuda bilgilendirmek için ömrünü yazarak geçirmiş bir yazar olduğu hatırlatıldı. 

ahmatrasim_1005_guldag.JPGahmetrasim_1005ozkan.JPG
                    Hakan Güldağ                                             Funda Özkan
    
Hakan Güldağ:

"İyi gazeteci, iyi soru sorandır"

Ardından, Seçici Kurul Üyesi Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni, Darüşşafakalı Hakan Güldağ konuşma yaptı. Güldağ, Ahmet Rasim’in gözlemci gazetecilerin en büyüğü olduğunu söyleyerek, 19. yüzyılın son çeyreği ve 20. yüzyılın ilk çeyreği ile ilgili bilgi almak isteyenler için bütün eserlerinin tükenmez bir kaynak olduğunu ve yazarın en önemli özelliğinin yoğun gözlem ve sorgulama yeteneği olduğunu belirtti. İyi gazetecinin iyi soru soran olduğunu belirterek, öğrencilere her zaman soru sormalarını tavsiye etti.

Funda Özkan:

"Hayata dair merak, öğrenme ve kendini geliştirme duygusunu kaybetmeyin"

Seçici Kurul Üyesi Akşam gazetesi köşe yazarı Darüşşafakalı Funda Özkan ise, yaptığı konuşmada, yarışmaya katılan tüm öğrencileri özgüvenlerinden ötürü kutladı. Okul sıralarında edinilen dostluğu korumanın öneminden de bahseden Özkan, hayata dair merak, öğrenme ve kendini geliştirme duygusunu kaybetmemeleri tavsiyesinde bulundu. Özkan da, tıpkı Güldağ gibi, gözlemci gazeteci olmanın iki şartının merak ve soru sormak olduğunu yineleyerek soru sormaktan vazgeçmemelerini önerdi. 

IMG_6699_rsz.jpg
 
Öğrenciler, törende ayrıca, Ahmet Rasim’in kendi yazar olma öyküsünü anlattığı “Laf Değil Yazarlık Bu!” adlı metninin canlandırmasını yaptı. Söz ve bestesi Ahmet Rasim’e ait olan ve Alife Edipoğlu’nun seslendirdiği “Ellere Uzak Kal Bana Yakın Gel” şarkısı da dinlendi. Öğrenciler, canlandırmanın sonunda, okullarda şiddetin önlenmesi için çağrıda bulundu.
 
Gülsün Kaya:
"Gazetecilik meslek yüksekokulu açılmasını ilk Ahmet Rasim önerdi"

Törende söz alan Darüşşafaka Eğitim Kurumları Türkçe Bölüm Başkanı Gülsün Kaya, Ahmet Rasim’in ileri görüşlülüğünden bahsederek, gazeteciliğin ders olarak okullarda okutulması gerektiğini ve gazetecilik meslek yüksekokulu açılmasını ilk onun önerdiğini hatırlattı. İşsiz olduğu bir dönemde Atatürk’ün Ahmet Rasim’e milletvekilliği teklif etmesinin öyküsünü de paylaşan Kaya, Ahmet Rasim’in bunun üzerine “Ekmek gerçekten aslanın ağzındaymış” dediğini de seyircilere hatırlattı.

Genç yazarlar ödüllerini aldı

IMG_6794_rsz.jpg
 
Yarışmanın Darüşşafaka İlköğretim Okulu öğrencileri arasında yapılan kategorisinde, İlayda Salkım “Giden Katarların Ardından” başlıklı yazısıyla birinci, Cem Aydın “AVM Çılgınlığı” ile ikinci, Ece Ökmen ise “5 Dakika Daha” ile üçüncü oldu.
 

ahmetrasim_1005_klara.JPGİstanbul ilköğretim okulları arasında yapılan yarışmada ise, birinciliği Özel Erdil Koleji’nden Klara Yeteroğlu “Türkiye’de Ermeni Olmak” isimli yazısıyla alırken, ikinciliği Özel Musevi Birinci Karma Ana ve İlköğretim Okulu’ndan Melis Malki “Sınavsız Bir Hayat Hiç de Fena Olmazdı…” başlıklı yazısıyla, üçüncülüğü ise Özel Yakacık Doğa İlköğretim Okulu öğrencisi Selin Rosa Çakmak “Oyunlar da Parayla” yazısıyla aldı.

“Nevber Hanım’ın Oğlu Ahmet Rasim” başlıklı bir yazı yazan Öğretmen Selma Akay İlköğretim Okulu’ndan Emine Aşık ise Özendirme Ödülü’ne layık görüldü.

Yarışmaya katılan Bahar Taş’ın “İklim Değişmeden, Sen Değiş”, Zeynep Özkaya’nın “Taze İnsanların Sırrı”, Elif Bakırtaş’ın “Made in “Hereke”, “Mavi Deniz Engin’in “Sokak Hayvanları”, Cansu Kazan’ın “Çevre ve Bilinç” ve Serhat Sarıkaya’nın “Çağımızın Hastalığı Kanser” başlıklı yazıları ise derece almadı ancak yarışmanın anı gazetesinde yayımlandı.

 

 

Yarışmanın birincisi Klara Yeteroğlu...

Tüm Haberlere Göz Atın