Darüşşafaka’dan bir ilk: Liselerarası 3D Yazıcı Atölyesi ve Yarışması

 ›  Haberler  › ↓ 

Darüşşafaka, teknoloji dünyasını alt üst eden 3D Yazıcı mucizesine lise öğrencilerini de dahil ederek bir ilke imza attı. Darüşşafaka Eğitim Kurumları bu yıl ilk defa 5,6 ve 12 Mart tarihlerinde “Liseler arası 3D Yazıcı Atölyesi ve Yarışması” düzenliyor. 

Hızla değişen dünyamızda otomobilden ev eşyalarına her alanda inovasyonun ivmesi artarken tüm bu gelişmeler eğitim sisteminde de yansıma buluyor. 3D yazıcılar, son dönemlerde öğrenme süreçlerine dahil olan eğitim araçlarından biri olarak okullara girdi. 

Bu gelişmelerden ilhamla Darüşşafaka Eğitim Kurumları 5, 6 ve 12 Mart 2016 tarihlerinde, 3Durak, Sigma3D, Zaxe ve Özyeğin Üniversitesi Girişim Fabrikası işbirliğiyle “Liselerarası 3D Yazıcı Atölyesi ve Yarışması” düzenliyor. Bu yıl ilki İstanbul’dan okulların katılımıyla gerçekleştirilecek olan organizasyon kapsamında 5-6 Mart tarihlerinde iki günlük atölyenin ardından 12 Mart’ta yarışma düzenlenecek. 

Atölye ve yarışma kapsamında öğrenciler, temel 3D yazıcı eğitimi aldıktan sonra, hayal edecek, tasarlayacak ve üretecek. Yarışma sayesinde, tıp ve otomotiv başta olmak üzere hayatın her alanında devrim yaratan 3D teknolojisi, gençlerin yenilikçi çözümler üretme yeteneğine ışık tutacak.

3D yazıcıların kullanımı konusunda öğrencilere farklı becerilerin kazandırılması ve yazıcıların sosyal faydaya dönük konularda kullanımının arttırılması amacıyla düzenlenecek olan atölye ve yarışmaya okullar için son başvuru tarihi 12 Şubat 2016.   

‘Ekibinizi kurun! Hayal edin, tasarlayın ve 3D Yazıcı ile üretin!’

Okullar atölye ve yarışmaya 5’er kişilik takımlar halinde katılabiliyor. Ön eleme sonunda belirlenen 15 okulun katılacağı atölye ve yarışmanın ilk gününde takımlar, 3 boyutlu yazıcılarla tanıştırılarak uzmanlardan girişimciliğe, tasarıma ve modellemeye giriş eğitimleri alacak. Bir günlük eğitimin ardından, takımlardan kendilerine verilen görev çerçevesinde çalışmaları ve bunu bir iş fikrine dönüştürerek 3 boyutlu yazıcı yardımıyla tasarım yapmaları istenecek. 

Takımlar, tasarım ve iş fikirlerini 12 Mart’ta jüri üyelerine sunacak. Takımların bu çalışmaları, yarışmanın ölçütleri doğrultusunda jüri üyeleri tarafından değerlendirilerek dereceye giren okullar ödüllendirilecek. Birinciye, Zaxe 3D Yazıcı, ikinciye 3D Kalem ve üçüncüye 3Durak’tan 3D Baskı Büst ödül olarak verilecek.

Yarışma Jürisi:

  • Erol Bilecik - Index Grup Şirketleri İcra Kurulu ve Yönetim Kurulu Başkanı
  • Prof. Dr. Feza Orhan - Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi
  • İlker Vardarlı - 3Durak Kurucu Ortağı 
  • Özgür Aslan - Sigma 3D Tasarımcısı
  • Selçuk Keser - ATÖLYE İstanbul Maker Lab Yöneticisi 
  • Serhat Özperçin – Zaxe Kurucu Ortağı
  • Yasemin Eren - Özyeğin Üniversitesi Girişim Fabrikası Program Yöneticisi 

 

Ayrıntılı bilgi ve başvuru için www.3dyaziciatolyesi.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Tüm Haberlere Göz Atın
 Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?